Αναπαραγωγή Ραγισμένο αυγό

Παιδια βγαλατε το θεμα off topic και η κοπελα δεν πηρε μια σωστη απαντηση. Ειρηνη μπορεις να παρεις και να βαλεις λιγο γυαλιστικο πολυ λιγο πανω στο ραγισμα για να εισαι σιγουρη οτι δεν θα σπασει μετα η δεν θα περασουν μικροβια απο το ραγισμα για να βλαψουν τον νεοσσο(αμα εχει).Αλλα να προσεχεις την ημερα που θα ειναι να σκασει το μικρο αμα δεις οτι δεν μπορει να βγει να το βοηθησεις λιγο.
 
Το γυαλιστικό που λες δεν μπορεί να μεταβεί μέσα στο αυγό με αποτέλεσμα να σκοτώσει τον νεοσσό? Μην ξεχνάμε οτι το αυγό είναι γεμάτο απο πόρους και ''αναπνέει'' συνεχώς, τι γυαλιστικό είναι αυτό που δεν θα μπει έστω και ελάχιστα μέσα στο αυγό, και κατά πόσο μπορεί να είναι ασφαλές για έναν τόσο ευαίσθητο οργανισμό ελαχίστων ημερών; Ραγισμένα αυγά ή χτυπημένα έχουν ελάχιστες πιθανότητες να δώσουν νεοσσό, θα συμφωνήσω με τον κ. Μάκη για έλεγχο της φωλιάς και των νυχιών.
 
Γεια σας κ καλό απόγευμα. 🙂
Όλα βαίνουν καλώς, η κανάρα έκανε το 3ο της αυγουλάκι σήμερα
τις έκοψα κ τα νύχια της χτες κ πάλι καλά π πρόλαβα γιατί από σήμερα δεν σηκώνεται ούτε με σφαίρες από την φωλιά, παρά μόνο για να φάει βιαστικά-βιαστικά.. Το ραγισμένο αυγό τελικά δεν το αφαίρεσα, πιστεύω δεν θα υπάρξει πρόβλημα, να ανοίξει τελείως δλδ.. Ελπίζω σε απογόνους τώρα. 🙂
 
Καλησπέρες, είχα γράψει ότι δεν αφαίρεσα τελικά το ραγισμένο αυγό ελπίζοντας ότι μπορεί να επιβιώσει ο νεοσσός στην περίπτωση π είναι ένσπορο. Τελικά με έκπληξη διαπίστωσα σήμερα ότι η κανάρα το ξεφορτώθηκε κ το πέταξε έξω από την φωλιά. Το άνοιξα προσεκτικά κ έβγαλα φωτογραφίες. Προφανώς δεν μπορούμε να καταλάβουμε αν ήταν ένσπορο γιατί ράγισε την πρώτη μέρα π το γέννησε. Στην πρώτη φαίνεται κ το ράγισμα πως ήταν από την εσωτερική επιφάνεια του φλοιού.. Δυστυχώς δεν ήταν τόσο επιφανειακό όσο νόμιζα.. Οι απορίες μ τώρα είναι οι εξής: Τα υπόλοιπα αυγά τα θεωρεί ένσπορα; :) Ή όσο περνάνε οι μέρες μπορεί να πετάξει κ κάποιο άλλο από την φωλιά; Τα 4 εναπομείναντα αυγουλάκια τα γέννησε από 3 εώς 6 Απριλίου. Πλησιάζουν οι μέρες κ κοντεύω να σκάσω.
 

Συνημμένα

  • 000_0187.webp
    000_0187.webp
    37,1 KB · Προβολές: 94
  • 000_0188.webp
    000_0188.webp
    35 KB · Προβολές: 93
Το κέλυφος του αυγού είναι ελάχιστα λεπτό, οπότε ένα μικρό ράγισμα απο έξω πιθανότατα να είναι μέχρι μέσα 😉 Αν ελέγξεις καλά τον κρόκο του αυγού (μιας και δεν φαίνεται καθαρά στην φωτογραφία) μπορείς να καταλάβεις αν ήταν ένσπορο ή όχι απο ένα μικρό μαύρο σημαδάκι που υπάρχει ή όχι.
 
Το κέλυφος του αυγού είναι ελάχιστα λεπτό, οπότε ένα μικρό ράγισμα απο έξω πιθανότατα να είναι μέχρι μέσα 😉 Αν ελέγξεις καλά τον κρόκο του αυγού (μιας και δεν φαίνεται καθαρά στην φωτογραφία) μπορείς να καταλάβεις αν ήταν ένσπορο ή όχι απο ένα μικρό μαύρο σημαδάκι που υπάρχει ή όχι.

χμμμ, δεν μπορώ να καταλάβω, αλλά νομίζω δεν υπάρχει μαύρο σημαδάκι..
 

Συνημμένα

  • 000_0189.webp
    000_0189.webp
    34,6 KB · Προβολές: 66
  • 000_0190.webp
    000_0190.webp
    39,1 KB · Προβολές: 69
Αυτό το αυγό είχε αφυδατωθεί πλήρως απο την ζέστη του
κλωσσήματος. Δεν είχε πλέον κανένα βάρος. Αν το είχες ακουμπήσει λίγο
πριν το πετάξει θα είχες διαπιστώσει οτι είχε μεταβληθεί σε πούπουλο.
Μην ανησυχείς και στο τέλος της εβδομάδας θα έχεις γεννητούργια.
 
Γεια σας,
σήμερα βγήκε ο πρώτος νεοσσός, αν κ τον περίμενα αύριο! Πλέω σε πελάγη ευτυχίας. Πήγα κ αγόρασα προληπτικά σκόνη για νεοσσούς αν κ νομίζω ότι τον ταΐζουν. Τα συναισθήματα απερίγραπτα, από την αγωνία μου πάω συνέχεια κ κοιτάω το κλουβί. Ηρεμώ όταν ακούω το απαλό τιτιβισματάκι του κάτω από την κοιλίτσα της κανάρας. Είναι ακόμα 3 αυγουλάκια, ελπίζω αύριο να ΄χω κ άλλον.Αγχώνομαι για την επιβίωση του παρόλο π τα καναρινάκια μου αποδείχτηκαν πολύ καλοί γονείς. Θα ανεβάσω φωτογραφίες κάποια στιγμή, αφού βγουν κ τα υπόλοιπα... Επίσης θυμήθηκα κ το ποστ του κ. Μάκη από πάνω μου π με καθησύχαζε ότι θα έχω καναρινάκια.. Απορώ πως το ΄ξερε..:D
Καλές γέννες να ΄χετε παιδιά κ καλό Πάσχα σε όλους! Εγώ έμεινα στην Αθήνα μόνη μου για να προσέχω την έκβαση της γέννας παρόλο π δεν μπορούσα να προβλέψω τα αποτελέσματα της(δεν ξέρω κ φοβόμουν να κάνω ωοσκόπηση ) κ τελικά πήρα το μεγαλύτερο δώρο! 🙂
 
.. Επίσης θυμήθηκα κ το ποστ του κ. Μάκη από πάνω μου π με καθησύχαζε ότι θα έχω καναρινάκια.. Απορώ πως το ΄ξερε.

Απλά, ήταν "πιασμένο" και αυτό που πέταξε, το αφυδατομένο.
Οταν υπάρχει ένα πιασμένο στην φωλιά θα υπάρχουν κι' άλλα
Οσο μπορείς όμως πιο... Διακριτικά. Καλή συνέχεια.
 
Απλά, ήταν "πιασμένο" και αυτό που πέταξε, το αφυδατομένο.
Οταν υπάρχει ένα πιασμένο στην φωλιά θα υπάρχουν κι' άλλα
Οσο μπορείς όμως πιο... Διακριτικά. Καλή συνέχεια.

Πως το καταλάβατε; :)
Κρίμα πάντως..
 
Οταν δεις την κανάρα κάποια στιγμή εκτός φωλιάς
πρόσεξε τα νύχια της αν είναι σε λογικό μήκος.
Εκτός απο το αυγό που πιθανόν να τρύπησε
υπάρχει ακόμα και τώρα κίνδυνος, αν είναι υπερβολικά μεγάλα.
 
Χριστος Ανεστη!Χρονια πολλα! Τελικα ποσα μικρα εχεις τωρα Διαμαντενια μου;Ειδες που τελικα ολα πηγαν καλα;
 
Χριστος Ανεστη!Χρονια πολλα! Τελικα ποσα μικρα εχεις τωρα Διαμαντενια μου;Ειδες που τελικα ολα πηγαν καλα;

Αληθώς Ανέστη! Το τελευταίο μικρό έσκασε μύτη σήμερα. 🙂 4 στα 4 δλδ, π θα ΄ταν 5 στα 5 αν δεν υπήρχε το ραγισμένο.. Είμαι πολύ χαρούμενη, αλλά αν δεν μεγαλώσουν αρκετά δεν θα ηρεμήσω.. Τα καλοταΐζουν οι γονείς τους κ μου φάνηκε ότι είδα σήμερα τον μεγαλύτερο νεοσσό να έχει σακούλα στο λαιμουδάκι του κ ανησύχησα..Ψάχνω στο φόρουμ σε πρώτη φάση να βρω σχετικά θέματα. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Να ΄σαι καλά. 🙂
 
Οτανς λες σακουλάκι, εννοείς τον πρόλοβο που είναι γεμάτος τροφή ή οτι ειναι γεμάτη αέρα η μεμβράνη γυρω απο τον πρόλοβο;:)

Για δες αυτο το θεμα, είναι κατι παρόμοιο; https://community.petbirds.gr/threa...εγάλη-φούσκα-με-αέρα-στην-μια-του-πλευρά.495/

Ευχαριστώ.:) Βλέποντας κ αυτό το θέμα: Σακούλα κάτω από το λαιμό του διαπίστωσα ότι μάλλον ήταν τροφή, αλλά είχε επεκταθεί κ προς τον σβέρκο από την μία πλευρά. Πριν από λίγο π το κοίταξα μ φάνηκε να έχει υποχωρήσει κάπως. Θα το παρακολουθώ.
 
Πως φαινεται οτι εισαι πρωταρα! Μην παραξηγηθεις και εγω στην θεση σου το ιδιο θα ενιωθα.Ασε την φυση να κανει την δουλεια της. Εφοσον οι γονεις ειναι καλοι και τα ταιζουν θα τα μεγαλωσουν σωστα τα καναρινακια. Εσυ το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τους προσφερεις καθημερινα φρεσκια τροφη και νερο και να δεις τι γρηγορα που θα ξεπεταχθουν. Να σου ζησουν!
 
Πως φαινεται οτι εισαι πρωταρα! Μην παραξηγηθεις και εγω στην θεση σου το ιδιο θα ενιωθα.Ασε την φυση να κανει την δουλεια της. Εφοσον οι γονεις ειναι καλοι και τα ταιζουν θα τα μεγαλωσουν σωστα τα καναρινακια. Εσυ το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τους προσφερεις καθημερινα φρεσκια τροφη και νερο και να δεις τι γρηγορα που θα ξεπεταχθουν. Να σου ζησουν!

Τι να παρεξηγηθώ καλέ; 😛 Φυσικά κ είμαι πρωτάρα, το είπα από την αρχή κ επιδιώκω να τα μάθω όλα από τώρα άμα γίνεται. Πάντως κ να θέλω να ησυχάσω δεν μπορώ. Απάντα μου εδώ άμα θες. 🙂
 
Back
Top