Φροντίδα Ροζελα 8 μηνων δεν παιζει με τα παιχνιδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ntertzas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ntertzas

PB New Member
Εγγραφή
11 Αυγ 2009
Μηνύματα
27
Πόλη
Βέροια
με θεμα υτα παιχνιδια εχω ενα προβλημα εχω 1 ροζελα 8 μηνων δεν παιζει με τιποτα και εχει ενα ελατομα οταν κλεισω το φως το βραδυ τοτε χορευει και παιζει τις βραδινες ωρες ολη την υποληπη καθετε ζαρομενος...
τι να κανω;ιδεα καμοια;
 
δεν εχω ροζελα αλλα απο οτι εχω ακουσει νομιζω οτι πρεπει να παιζεις με τα παιχνιδια του και μετα θα παιξει και αυτος ρωτα και αλα παιδια που εχουν ροζελα
 
ειναι πολυ στεναχωρημενος τον παιζω, τον αφηνω στο σπιτι αλλα μετα για να τον βαλω μεσα αστα να πανε, νοιωθω οτι δε γνωριζω το τι ακριβως θελει...



και απο παιχνιδια εχω καμπανες, ξυλα, σκινια, κουνια μπανιερα οτι και δεν τον ενδιαφερουν
 
8 μηνων; Εχει μεγαλωσει εννοειται πως δε θα παιζει με παιχνιδια... (πλακα σου κανω).. Επίσης ειπες οτι είνια βραδυνος τυπος. Λοιπον μιλησες μας λιγο για το πουλι...

  • Τι διατροφη του...
  • ποσες ωρες κοιμαται...
  • που την εχεισ...
  • ποσο μεγαλο εινια το κλουβι που την εχεις...
  • σε γνωριζει καθόλου;
  • Αυτα τα νυχτοπερπατηματα ποση ωρα τα κανει;
Οσο για τα παιχνιδια που δε παιζει ισως δεν τις εχουν κανει κλικ.. Προσπαθησε να βρεις κατι που να τις αρεσει..συνηθως τα παιχνιδια τα βαριουνται ευκολα γι αυτο πρεπει να τα αλλαζουμε συχνα!
 
η διατροφη ειναι διαφορα σπορια( φυστικια καλαμποκι ηλιοσπορος κτλ)
εχει ιχνοστοιχεια
κοιματε ολη μερα
υψος 1 μετρο μη 80 εκ πλα 70
με γνωριζει
και τα νυχτοπερπατηματα αν εχει χαμηλο φωτησμο ολο το βραδυ μολις πιασει καλα η μερα κοιματε



ολη μερα την εχω σε κλουβι, τον εβγαλα 2 φορες εξω αρχισε να πεταει συνεχεια και απο τοτε ειναι μεσα μεχρι να ηρεμησει...
τι να πω εχω πουλι περπατημενο χιχιιχ...
 
Προσεξε τωρα... Εμεις θα καθορησουμε ποιες θα είνια οι ωρες που θα κοιμαται ο παπαγάλος μας.. Με βαση και τη φυσικη ροη της μερας και της νυχτας...Αν σκεπασουμε με ενα πανι σκουρο το κλουβι καληνυχτα σας.. Νυχτωσε.. Το πουλακι κοιμαται...
Λογικα με εσενα συμβαινει το αντιθετο... Την εχεις καπου που εστω και αυτος ο λιγος φωτισμος που υπάρχει την μπερδευει και νομιζει οτι εινια μερα οπότε δε μπορει να κοιμηθει κανονικα.. Κοιμαται λιγες ωρες και αυτες τη μερα με πολη φασαρια. Για αυτο και ειναι σα ζομπι την υπολοιπη μερα.. Ο παπαγάλος μας πρεπει να κοιμαται τουλαχιστον 10 ώρες.. Ο υπνος ειναι πολυτιμος.. Αν δεν κοιμαται κανονικα δημιουργουνται προβλημα στη συμπεριφορα του...
 
σε ευχαρηστω θα το δοκιμασω να δω τη θα γινει. Θα τον σκεπαζω το βραδυ κα τη μερα θα ειναι free. Μακαρι να πετυχει
 
οχι μακαρι! Θα πετυχει! Απλα.. Κανε κι εσυ λιγο ησυχια... Πες οτι εχεις μια κομπλεκσικη γειτονισσα που θα σου φερει την αστυνομια...Ασε και λίγο αερας να περναει... Μη το σκασεις το πουλι.. Περιμένουμε νεα!
 
καποτε ειχα 58 καναρινια
5 ροζελες
23 μικρα παπαγαλακια
3 διαμαντοπεριστερα
τα εχασα σε 1μηνα απο καποια αρρωστια δεν προλαβα να γλυτωσω κανενα και αυτα τα εσωσα γιατι τα ειχα αλλουυ(απο τοτε με εμειναν 2 καναρινια 1 ροζελα...ηταν οτι χειροτερο για μενα)
 
σαλμονελλα(κατι ακομα) καπως ετσι με ειχαν πει και κολησαν απο αλλα πτηνα
 
Ειχα ροζελα για πολλα χρονια και δεν επαιξε ποτε με τα παιχνιδια της. Επισης οι ροζελες μιας φιλης μου δεν ακουμπησανε ποτε τα παιχνιδια τους και ειχανε μεγαλη ποικιλια. Δεν ειναι απο τα πιο παιχνιδιαρικα πουλια, οποτε θα σου ελεγα να μη στεναχωριεσαι γι αυτο.:)
 
ελειπα λογω δουλειας και τα προσεχε φιλος ασχετος με το χομπι και οταν ενημερωθηκα ηταν αργα
οσο για την ροζελλατι να πω κανω το τεστ και βλεπουμε με τα παιχβιδια τελικα παιζω εγω χιιχιχι
 
να ρωτησω πως ξεχωριζουμε την ροζελα το φυλο;/εμενα το δωσανε για αρσενικο αλλα ακουσα απο πολλους ειναι θυλικο ειναι αρσενικο και πηγα στο μαζαγι που το πηρα και με ειπε δεν μπορει να το γνωρισει και εμεινα... Και τοσο καιρο τον αποκαλω λακη... Εμπλεξα αχ τον εχω στο αλμπουμ φοτο



μετα τις συμβουλες σας τον εκπαιδευω τα παω καλα, αλλα δαγκωνει ο ατημος ακομα
 

Σχετικά θέματα

Back
Top