Ρουστίκ προστατευτικό κλουβιών

Όταν το κλουβί, γίνεται κόσμημα!
Μπράβο ρε φίλε! Μπράβο σου. Καλαίσθητο, πρακτικό και κομψό!
*Αν έλειπε και η 2η σπασμένη στην άκρη σανίδα, θα ήταν αψεγάδιαστο.
 
Σας ευχαριστώ όλους. Θα φτιάξω κάτι αντιστοιχο, πιό ελαφρύ, για τοίχο.

*Αν έλειπε και η 2η σπασμένη στην άκρη σανίδα, θα ήταν αψεγάδιαστο.
Όλα τα ξύλα είναι παρμένα απο εδώ και απο εκεί, επίσης ο πατέρας μου είναι μαραγκός στην επαρχία,έχω άπειρα ρετάλια και φυσικά ξύλα γιατί φτιάχνω φωτιστικά, στο συγκεκριμένο, η στέγη είναι απο παλέτα και απο επιλογή έβαλα όχι μόνο το σπασμένο αλλά και τις τρύπες (απο καρφιά) στην πρόσοψη,θεώρησα ότι δεν προκύπτει θέμα υγιεινής, γιατί τα έτριψα όλα στο χέρι και μόνο στη στέγη άφησα αμυχές, οι τρύπες στοκαρίστικαν ψέκασα με σεβριτεν,έβαψα και έριξα 3 χερια βερνικι,όλα εμποτισμού και ύστερα ξαναψέκασα με σεβριτεν. Είναι μόνο θέμα αισθητικής, δικής μου,ή απλούστερα μια ελάχιστη αντίθεση στη συμμετρία
 
αξιος, απο πρακτικοτητα τι λεει;θα μπορουσες να μας δειξει σε βιντεο ή φωτο, ποσο ευκολο ή δυσκολο ειναι το καθαρισμα του;
 
αξιος, απο πρακτικοτητα τι λεει;θα μπορουσες να μας δειξει σε βιντεο ή φωτο, ποσο ευκολο ή δυσκολο ειναι το καθαρισμα του;
Επειδή η πόρτα ανοίγει προς τα μέσα, θα ήθελα να ρολλάρει καλύτερα, ευελπιστώ με τον καιρό που θα είναι δουλεμένη ανοίγοντάς την να μην αφήνει καμία αίσθηση ταρακουνήματος.. Αλλιώς την αλλάζω.
Στην καθαριότητα(δεν το έχω καθαρίσει ακόμη), φαίνεται εύκολη,...-η ζυγαρώστρα είναι 5 πόντους πάνω απο το 'επιπλο, μένα πανί με λαβή συγκεντρώνεις τα σποράκια που έπεσαν στην επιφάνεια του επίπλου και τα πετάς...-απο πίσω είναι ελεύθερο ό,τι βγεί απο το κλουβί πεφτει κάτω,το σώμα του επίπλου απέχει 14 πόντους απο το πίσω διαχωριστικό, μ'ενα σκουπάκι κάτω απο το έπιπλο μαζευεις εύκολα όχι μόνο τα σπόρια αλλα και τα φύλλα...-στα πλαινά φρόντισα το πλέγμα να μην έρχεται πρόσωπο με το ξύλο, να μην μαζεύει δηλαδή,τα έκανα κοίλα μετ'άνοιγματα στο σωστό σημείο.
Εν πάσει περιπτώσει, βγαζω την ζευγαρώστρα και το κάνω λαμπίκο!
Βίντεο, δεν ξέρω για αυτό και σου έγραψα νουβέλα.
 

Συνημμένα

  • DSCN1538.webp
    DSCN1538.webp
    42,1 KB · Προβολές: 169
  • DSCN1540.webp
    DSCN1540.webp
    36,9 KB · Προβολές: 164
Εξαιρετικα καλαισθητη και πρακτικη η κατασκευη σου Deukalion, ομως, διαβασα εδω οτι πρεπει να απολυμαινουμε το κλουβι με dettol, ξυδι, χλωρινη και να ξεπλενουμε με νερο, και σε μια ξυλινη κατασκευη δεν νομιζω να ειναι εφικτο αυτο.
Οποτε με ενα νωπο πανι βουτυγμενο στα παραπανω απολυμαντικα και περασμα σε ενα τετοιο κλουβι εναι OK?
Ρωταω επειδη ειμαι στη φαση να δω πως θα οργανωσω τον χωρο των δυο αρσενικων καναρινιων που θα παρω (οταν οργανωσω πληρως την βεραντα μας) και μου αρεσει πολυ αισθητικα η ιδεα σου, απλα αναρωτιεμαι τι γινεται με το θεμα της απολυμανσης (επειδη διαβασα οτι τα διαφορα παρασιτα προτιμουν τις ξυλινες επιφανειες).
Για πες λοιπον...
🙂
 
Για πες λοιπον...
Το κλουβί που είναι μεταλλικό μπορείς να το κάνεις με ότι θες.
Το ξύλινο προστατευτικό, προσωπικά το κάνω με νεροξυδο και σπάνια με κάποιο ειδικό αντιπαρασιτικό για πτηνά.
Να προσέχεις να μην μαζεύονται πολλά τσοφλια σε εσοχές της κατασκευής, να κάνεις μια όχι και τραγικά συχνή καθαριότητα και να προσέχεις τα νεοεισερχόμενα προιόντα αγοράς απο pet shops φυλαττοντας τα μακρια απο τα πουλιά σου, με έναν λογικό διαχωρισμό τροφών και σκευών.
 
Back
Top