Ασθένειες Ρωγμη στο ραμφος του budgie μου

pepe&pipi

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2015
Μηνύματα
84
Πόλη
Πάτρα
εχω περιπου 10 μερες τα budgie μου. Δεν ειχα προσεξει αν το ειχε απο πριν. Παντως ειδα στο αρσενικο μου το ραμφος του κατι σαν ρωγμή ή ξεφουδισμα. ειναι κατι σοβαρό? τους εχω βαλει και καρδια με ασβεστιο. μπορω να κανω κατι. Αν σπασει θα ψωφίσει;
DSC_0006.webp DSC_0002.webp DSC_0005.webp
 
Κάθε φθορά του ράμφους, αν αποκλείσουμε το ατύχημα, αφορά σε <Link Removed>.
Σε πρώτη φάση, πρέπει να πάρεις οπωσδήποτε σουπιοκόκκαλο αντί της καρδιάς που γράφεις που δεν γνωρίζουμε τα ακριβή ποσοστά περιεκτικότητάς της σε ασβέστιο.
Στην συνέχεια και ιδιαιτέρως επειδή τα πουλάκια σου είναι νεαρά σε ηλικία, πρέπει να μας περιγράψεις την διατροφή τους.
Κατ' αρχήν διάβασε το άρθρο του <Link Removed> , όπου μόνη σου θα καταλάβεις πολλά απ' όσα πρέπει να κάνεις και φυσικά τα συζητάμε και μαζί.
Αντί γι' αυτό το στικ με λιχουδιές, καλύτερο και πιο ωφέλιμο θα ήταν να τους δίνεις κεχρί σενεγάλης, το λεγόμενο millet.
Δεν νομίζω πως κατ' αρχήν είναι κάτι σοβαρό, να το παρακολουθήσεις και θα ήθελα μια καθαρή φωτογραφία των ποδιών αυτού του πουλιού αν μπορείς.
 
αν και δεν είμαι ιδικός στους παπαγάλους δεν μοιάζει ανησυχητικό και σίγουρα δεν θα ψοφήσει απο ξεφλουδισμένο ράμφος περίμενε να σου πουν και οι ειδικοί αλλα προς το παρόν χαλάρωσε 😉
 
καταλαβα οτι πρεπει να δινω συσκευασμενη τροφη και βινταμινες. Γενικα φοβαται ακομα πολυ και χτυπιεται καμια φορα στο κλουβι. εχω παραγγειλει ενα μεγαλυτερο κλουβι και περιμενω απο μερα σε μερα να ερθει. Διαβασα για επικάλυψη με βαζελίνη. ισχυει;
DSC_1249.webp DSC_1250.webp DSC_1251.webp
 
Δεν έχει σχαράκι κάτω το κλουβάκι; Βλέπω λερωμένα τα πόδια του, δεν ξέρω αν πρόκειται και για κάτι άλλο. Πιάσε το, καθάρισε τα πόδια με σκέτο νερό, ή με νερό που θα έχεις ρίξει λίγες σταγόνες μηλόξυδο και κάνε του ελαφρύ μασάζ με ελάχιστη ποσότητα βαζελίνης. Το ίδιο και στο ράμφος. Καθάρισε καλά τον πάτο και τις πατηθρες του κλουβιού και γενικά τήρησε σχολαστική καθαριότητα. Δεν μου αρέσει ιδιαίτερα η στάση σώματός του, ίσως να έτυχε βέβαια.
 
με φοβαται και φευγει οταν παω κοντα στο κλουβι γιαυτο ισως στεκεται ετσι. τρωει κανονικα και φρουτα και τραγουδα. Παω να παρω τροφη και να κανω αυτα που μου ειπατε. το κλυβι ειναι παντα καθαρο.. ελπιζω να πανε ολα καλα
 
Εμενα και τα δυο θηλυκα μου φαινονται, αν προσεξετε τα κυκλακια γυρω απο τα ρουθουνια ειναι ασπρα... Οπως ειπε και η Ελευθερια μπορει να ειναι ακαρεα, πες μας τι διατροφη τους αν μπορεις.
 
Εμένα (χωρίς να ξέρω και πολλά) μου φαίνεται απλά για μεγάλο ράμφος
two-budgie.jpg

και τα δικά μου παπαγαλάκια έχουν κάτι παρόμοιο.
Βάλε του σουπιοκόκαλο ή αν μπορείς λίμαρέ του το ράμφος. Αυτή η λωρίδα δηλώνει που σταματά κανονικά το φυσιολογικό ράμφος. Δεν νομίζω να είναι κάτι για να φοβάσαι.👍
 
τα ποδαρακια του ειναι οπως στην αρχη. στο pet shop που προσπαθω να βρω millet ειπαν οτι αλλαζει κελυφος οτι γινεται συνηθως στα μικρα. στη φωτο φαινονται τα ποδια και μυτουλα
DSC_1257.webp
 
Λοιπουν φτερα γυρω απο τα ματια και γυρω απο΄το ραμφος υπαρχει ενα ελαφρο κοκκινισμα, δεν ειμαι σιγουρη δεν φενεται καλα. Ισως αυτο να ειναι σημαδι για την υπαρξη ακαρεων αλλα δεν ειναι σιγουρο.
 
Λοιπουν φτερα γυρω απο τα ματια και γυρω απο΄το ραμφος
Μπράβο Ελευθερία που το πρόσεξες, δεν το είχα δει. Όντως, ξεκίνα κατ' αρχήν με ελάχιστη ποσότητα βαζελίνης και προσπάθησε να βρεις epithol να κάνεις επάλειψη στα πόδια και το ράμφος. Πιο σχολαστική ακόμα καθαριότητα σκευών και πατήθρων, συσκευασμένη τροφή
και δώσε για 3-4 μέρες σκορδόνερο αντί νερού
 
Α και κατι ακομα, προσωπικα το φτερωμα του μου φενεται αδυναμο, οποτε καλο θα ηταν να το ψεκαασεις με λιγο μηλοξυδο για να ειναι πιο λαμπερο και να διωξει τυχον ψειρες.👍
 
☹ katalava...aurio prwi paw kthniatro.
Μην τρομάζεις και επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μας, να είσαι επιφυλακτική να μην δώσει αντιβίωση σε τόσο μικρό πουλάκι.
Όλα να πάνε καλά και να μας ενημερώσεις το απόγευμα!
 
δεν είχε χρόνο η κτηνίατρος. αύριο το "μεσημερακαι" κανόνισα ραντεβού. επίσης λέω να βγάλω το βραχιόλι του pepe γιατί έχω ακούσει πολλά άσχημα.
 
Back
Top