Ασθένειες Ρωγμη στο ραμφος του budgie μου

μου έχουν πει γνωστοί μου ότι έχουν χάσει πουλάκια τους από τα βραχιόλια. εμενα δεν ξέρω από που ήρθαν. μου τα έφερε ο φίλος μου δώρο και τα πήρε από αλλου.
 
Τα δαχτυλιδια ειναι η ταυτοτητα του κκαθε πουλιου εγω προσωπικα, πρωτη φορα ακουω οτι τα δαχτυλιδια δημιουργουν προβληματα. Δεν ξερω περιμενε κι αλλες αποψεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
πριν λίγο καιρό ψόφησε της φίλης μου. η γιατρός είπε ότι ήταν από το δαχτυλίδι. Θα ρωτήσω αύριο την γιατρό μου αν μπορεί να το βγάλει και βλέπουμε. Πάντως τα μικρά μου είναι πολύ καλά σήμερα. άλλαξα και όλα τα αξεσουάρ με καινούργια για καθαριότητα
 
Παρακολουθεις το πουλακι. Αν υπαρχει οποιαδηποτε υποννοια οτι το δαχτυλιδι δημιουργει καποιο προβλημα, τοτε το αφαιρεις. Αλλιως δεν εχεις λογο "προληπτικα". Υπαρχουν ψαλιδια κοπης οποτε δεν υπαρχει προβλημα. Το βλεπεις, κρινεις και πραττεις.
 
ευτυχως ολα καλα. Πηγαμε στην γιατρο μας και κανανε αποπαρασίτωση στα ποδαρακια. το ράμφος δεν εχει τιποτα ειναι φυσιολογικό προς το παρόν. Θα φυγει το παλιο κελυφος και αν χρειαστεί θα το φτιαξουμε με την γιατρό. Ουφ🙄
 
οτι μπορει να το εχουν κοψει οταν ηταν μικρο, σταβα. Οτι προς το παρον δεν φαινεται κατι ανησυχιτικό. λογικα θα το ξυσει στο κοκκαλο και θα καθαρισει. αλλιως αργοτερα οταν μεγαλωσει θα το καθαρισει και θα το λυμαρει η γιατρός.
 
Οκ ευχαριστώ.
Απ' ότι κατάλαβα θα το διορθώσει είτε ο χρόνος με τη λογική φθορά είτε η γιατρός αν υπάρξει πρόβλημα... Σωστά;
 
ναι ετσι ειπαμε. εβαλε στα ποδια τους σπρει και θα παμε παλι την αλλη εβδομαδα. και ηθελα να βγαλω το βραχιολι του αλλα δεν το προτείνει τουλαχιστον ακομα χωρις λογο
 
Back
Top