Αναπαραγωγή Σήμερα βρήκα κάτω το ένα αυγό

Εγγραφή
22 Σεπ 2017
Μηνύματα
44
Πόλη
Άλιμος
Καλησπέρα σε όλους. Θέλω μια βοήθεια. Ύστερα από την διατροφική προετιμασία των καναρινιών σε εξωτερικό χώρο {Αττική}. Τα έβαλα σε ζευγαρώστρα 60. Από την αρχή του Μαρτίου είχα το τυφλό χώρισμα. Σήμερα μετά από 9 μέρες βρήκα κάτω ένα αυγό. Να βάλω τώρα φωλιά και νήμα και μετά να τραβήξω το χώρισμα; Σημειωτέον ότι μετά από αυτό έβαλα το κάγκελο που φαίνονται και τα πάνε καλά, ταίζονται κτλ.
 
Προσωπικά θα έβαζα φωλιά και θα έδινα νήμα, τραβώντας το χώρισμα άμεσα, ελπίζοντας τα υπόλοιπα αυγά να είναι ένσπορα.
Την αφήνεις να κάνει τα υπόλοιπα αυγά που θα ακολουθήσουν στη φωλιά, κάνεις ωοσκόπηση την 6η ημέρα και αναλόγως πράττεις στη συνέχεια.
 
Προφανώς τα πουλιά σου είναι έτοιμα ή τουλάχιστον η θηλυκή.
Βγάλε το χώρισμα δωσε νήμα και φωλιά μπας και προλάβεις κάποιο ενσπορο αυγό σαυτη την 1η γεννα.
 
Σπύρο υπήρχαν άλλα αυγά στη φωλιά και μόνο το ένα βρέθηκε πεταμένο κάτω;
Τα υπόλοιπα σε τι κατάσταση είναι;
Έχεις κάνει ωοσκόπηση;
Τα πουλιά βρίσκονται ακόμα με χώρισμα και χωρίς φωλιά. Αναφέρονται στο αρχικό ποστ.
 
Τα πουλιά βρίσκονται ακόμα με χώρισμα και χωρίς φωλιά.
Με μπέρδεψε η ανησυχία για την καταστροφή του αυγού.
Σημειωτέον ότι μετά από αυτό έβαλα το κάγκελο που φαίνονται και τα πάνε καλά, ταίζονται κτλ.
Με δεδομένο το παραπάνω ... Τραβάς το χώρισμα και παρακολουθείς να μην τσακώνονται.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα, παρακαλώ την βοήθεια σας. Η κανάρα μου διανύει την πρώτη φορά που γεννάει. Σήμερα έκανε το 3 αυγό κάτω όπως και τα προυγούμενα.Φυσικά σπασμένα. Νήμα έχει σκορπίσει κάτω εδώ και εκεί και λίγο έβαλε στην εξωτερική φωλιά. Χθες είχα βάλει στην φωλιά 2 ψεύτικα αυγά μήπως και γεννήσει τα επόμενα μέσα στην φωλιά αλλά τίποτα. Δεν το πέταξε η ίδια διότι ήταν μακριά από την φωλιά και δεν το πέταξε ο αρσενικός διότι τα είχα χωρίσει. Τι πρέπει να κάνω;
 
Σπύρο μιλάμε για την κανάρα που συζητήσαμε στο θέμα αυτό; https://community.petbirds.gr/threads/Σήμερα-βρήκα-κάτω-το-ένα-αυγό.32137/
Σε ρωτάω διότι κάθε πληροφορία είναι σημαντική και χάνουμε τα όσα έχουμε γράψει, ανοίγοντας νέο θέμα κάθε φορά.
Αν μιλάμε για αυτή την κανάρα θεωρώ πως ευθύνεται το ότι δεν ξεκίνησε την ωοτοκία της κανονικά στη φωλιά, αφού την τοποθέτησες την επόμενη ημέρα και είχε ήδη κάνει το πρώτο αυγό στον πάτο.
Πιστεύω στην επόμενη γέννα θα χτίσει κανονικά τη φωλιά της και θα τα γεννήσει εκεί.
 
Δεν το πέταξε η ίδια διότι ήταν μακριά από την φωλιά και δεν το πέταξε ο αρσενικός διότι τα είχα χωρίσει
Σε τι αναφέρεσαι; Και ποιος τελικά το πέταξε, ό,τι κι αν ήταν αυτό; Και τι λόγο είχες να χωρίσεις τα πουλιά εν μέσω αναπαραγωγικής διαδικασίας;
Διάβασε και το παρακάτω άρθρο και δες τι δεν έχει γίνει με τα πουλιά και πες μας... https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
 
Αν μιλάμε για αυτή την κανάρα θεωρώ πως ευθύνεται το ότι δεν ξεκίνησε την ωοτοκία της κανονικά στη φωλιά, αφού την τοποθέτησες την επόμενη ημέρα και είχε ήδη κάνει το πρώτο αυγό στον πάτο.
Άρα την πρώτη γέννα την χάνω; Δεν θα μπει στη φωλιά τώρα; Τι να κάνω;
 
Ναι αυτή είναι.
Ωραία. Έπρεπε την ερώτηση σου να τη θέσεις στο άλλο θέμα, θα είχε αποφευχθεί το μπέρδεμα.
Άρα την πρώτη γέννα την χάνω; Δεν θα μπει στη φωλιά τώρα; Τι να κάνω;
Ήδη έχει κάνει τρία αυγά κάτω που το πιθανότερο είναι να είναι άσπορα αφού με τον αρσενικό ενώθηκε μετά το πρώτο αυγό και δεν ξέρουμε αν ζευγάρωσαν, ας κάνει και το τέταρτο. Φωλιά έχεις βάλει, δε μπορείς να τη βάλεις με το ζόρι να κάτσει στη φωλιά. Η σειρά αυτή χάθηκε και η άποψή μου βρίσκεται στο ποστ #2.
Θα ξεκινήσεις τη διαδικασία από την αρχή σε καμιά εβδομάδα περίπου.
Βάλε υγρό ασβέστιο στο νερό της.
 
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Δεν κρύβω ότι απογοητεύτηκα. Πως ακριβώς να συνεχίσω για να μην χάσω και τις άλλες γέννες;
Όπως γράφει στο άρθρο που σου παρέθεσα στο ποστ 3
Μην απογοητεύεσαι, αυτά συμβαίνουν.
 
ΣΠΥΡΟΣ ΜΕΓΑΛΟΥΔΗΣ λύσε μας αν θες την απορία.
Γιατί αφού έβαλες τον αρσενικό στο παιχνίδι καθυστερημένα, τον απέσυρες μετά απο δύο μέρες;
Για εμένα είναι επίσης λάθος και έχει την σημασία του που χαρακτηρίζεις την κανάρα "αρχάρια".
Να μια φωλιά "αρχάριας" κανάρας με ρίγανη και αλσήνη:
 

Συνημμένα

  • 0-02-04-5ab72898d3741d56c7b9b846b867f96bb48353908568cc951c060dacc98d55f0_full.webp
    0-02-04-5ab72898d3741d56c7b9b846b867f96bb48353908568cc951c060dacc98d55f0_full.webp
    32,5 KB · Προβολές: 21
Νομίζω πως βιάζεσαι και κάνεις λάθος κινήσεις ΣΠΥΡΟΣ ΜΕΓΑΛΟΥΔΗΣ
Όπως σωστά σου ανέφεραν τα παιδιά χρειάζεται να δείξεις υπομονή και κατά τη γνώμη μου "αδιαφορία" προς το ζευγάρι.
Και για να μην παρεξηγηθώ.. όχι εκτροφική αδιαφορία αλλά στο επίπεδο του δεν ενοχλώ.
Σε φαντάζομαι να κάθεσαι με τις ώρες και να παρακολουθείς τη δραστηριότητα, όπως άλλωστε κάναμε και κάνουμε όλοι.
Όμως βλέποντας πιθανόν κάποια πράγματα ενεργείς ενώ κανονικά δεν πρέπει...
Για παράδειγμα..σε αυτό το θέμα που προανέφερε η Παναγιώτα είχαμε μείνει στο τραβάς το χώρισμα...
Με δεδομένο το παραπάνω ... Τραβάς το χώρισμα και παρακολουθείς να μην τσακώνονται.
και το θυμάμαι (πράγμα σπάνιο) γιατί κι εκεί είχα μπερδευτεί.
ΚΙ αφού όλοι εκεί συνηγορήσαμε (κι εγώ καθηστερημένος) πως πρέπει να μείνουν τα πουλιά μαζί.. Πως βρέθηκαν χώρια;
και δεν το πέταξε ο αρσενικός διότι τα είχα χωρίσει.

Αν δεν αποφασίσεις εσύ.. Να αφήσεις εντελώς ήσυχα τα πουλιά, ανεπηρέαστα από τις δικές σου ενέργειες να ζευγαρώσουν, πολύ φοβάμαι πως αυτό που θες δε θα γίνει.
Θα σε συμβούλευα να αφήσεις απόλυτα ήσυχα τα πουλιά...
Να τα επισκέπτεσαι σπάνια, να τα κοιτάς αν θέλεις από πολύ μακριά αλλά να αποφεύγεις τις ενέργειες στο στυλ βάζω - βγάζω κλπ...
Και είμαι σίγουρος πως σε 2-3 βδομάδες θα καμαρώνεις που μας άκουσες...
Σπύρο.. άσε τα καναρίνια ήσυχα... και δε θα το μετανιώσεις.
 
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια. Άρα αν καταλαβαίνω σωστά, να ενώσω ξανά το ζευγάρι.Άν αύριο κάνει το 4 αυγό κάτω θα χαθεί και αυτό.Άν μπει στην φωλιά και γεννήσει εκεί έχει καλώς.Άν λοιπόν χαθεί η πρώτη γέννα. Θα χρειαστεί να βάλω χώρισμα τυφλό και σε 1 εβδομάδα να βάλω νέα φωλιά και νήμα και μόλις φτιάξει φωλιά να τραβήξω το χώρισμα; Σωστά;
 
Δεν νομίζω ότι πρέπει να ακολουθήσεις αυτήν την προσέγγιση πλέον. Απλά άσε τα πουλάκια μαζί χωρίς χώρισμα και με τη φωλιά και θα ζευγαρώσουν και θα κάνουν τα παιδάκια τους.
 
Back
Top