Αναπαραγωγή Σήμερα βρήκα κάτω το ένα αυγό

Αν κάνει 4ο ή και 5ο αυγό να τα πάρεις και να τα πετάξεις. Μην ξεχάσεις να δώσεις έξτρα ασβέστιο (τριμμένο σουπιοκόκκαλο, σουσάμι κλπ). Το ζευγάρι θα το αφήσεις ενωμένο με φωλιά και διαθέσιμο υλικό για την κατασκευή της. Για καμιά βδομάδα μπορεί να παίζει με το υλικό, μην την πειράξεις. Σε 10-14 ημέρες θα ετοιμάσει τη φωλιά σε χρόνο άψε σβήσε και θα έχεις ένσπορα αυγουλάκια.
 
Καλημέρα σε όλους. Έβαλα λοιπόν το ζευγάρι μαζί από προχθές. Δεν έκανε άλλο αυγό χθες και σήμερα, έμεινε προς το παρών στα τρία. Έχω μέσα την φωλιά έβαλα χθες και νήμα, δεν τα ενοχλώ αλλά παρατήρησα τώρα ότι σκόρπισαν κάτω το νήμα και το άδειασαν από την θήκη. Τι κάνω;
 
δεν τα ενοχλώ αλλά παρατήρησα τώρα ότι σκόρπισαν κάτω το νήμα και το άδειασαν από την θήκη. Τι κάνω;
Απο τη στιγμη που η φωλια εχει στρωεθι και εχει μεσα αυγα, το αχρησιμοποιητο νημα καλο θα ηταν να απομακρυνθει.
 
Αν κάνει 4ο ή και 5ο αυγό να τα πάρεις και να τα πετάξεις. Μην ξεχάσεις να δώσεις έξτρα ασβέστιο (τριμμένο σουπιοκόκκαλο, σουσάμι κλπ). Το ζευγάρι θα το αφήσεις ενωμένο με φωλιά και διαθέσιμο υλικό για την κατασκευή της. Για καμιά βδομάδα μπορεί να παίζει με το υλικό, μην την πειράξεις. Σε 10-14 ημέρες θα ετοιμάσει τη φωλιά σε χρόνο άψε σβήσε και θα έχεις ένσπορα αυγουλάκια.
Καλημέρα,έβαλα το ζευγάρι μαζί όπως μου είπατε από τημ Κυριακή απόγευμα.Χθες πρόσθεσα και νήμα καινούργιο, σήμερα το νήμα είναι σκορπισμένο όλο κάτω και άδεισε η θήκη. Στη φωλιά έβαλε 3 κομματάκια, τι κάνω;
 
Σπύρο, θύμισέ μας... Τα αυγά έχουν πεταχτεί, έχουν επανατοποθετηθεί στη φωλιά;
Αν δεν υπάρχουν αυγά μέσα στη φωλιά, τα αφήνεις τα πουλάκια και σιγά - σιγά και με την κατάλληλη τροφοδοσία φαγητοού, θα έρθουν και τα δύο σε οίστρο και θα ετοιμάσουν φωλιά.
 
Σπύρο, θύμισέ μας... Τα αυγά έχουν πεταχτεί, έχουν επανατοποθετηθεί στη φωλιά;
Αν δεν υπάρχουν αυγά μέσα στη φωλιά, τα αφήνεις τα πουλάκια και σιγά - σιγά και με την κατάλληλη τροφοδοσία φαγητοού, θα έρθουν και τα δύο σε οίστρο και θα ετοιμάσουν φωλιά.
Γέννησε κάτω και τα τρία αυγά, δυο μέρες τώρα δεν έχει κάνει αυγό. Είναι μαζί το ζευγάρι, έβαλα νήμα χθες αλλά το σκόρπισαν κάτω. Τα αυγά που έκανε κάτω ήταν σπασμένα. Τι κάνω τώρα;
 
Γέννησε κάτω και τα τρία αυγά, δυο μέρες τώρα δεν έχει κάνει αυγό. Είναι μαζί το ζευγάρι, έβαλα νήμα χθες αλλά το σκόρπισαν κάτω. Τα αυγά που έκανε κάτω ήταν σπασμένα. Τι κάνω τώρα;
Προφανως το θηλυκο δεν ειναι ετοιμο ακομα... Ποτε γεννησε το τελευταιο τριτο αυγο; Εγω θα τους εδινα ενα χρονικο διαστημα χωρια.. Οχι πολυ.. 5-7 μερες. Αλλα αν δεις πολλα φιλια και πολλα φανερα δειγματα, τοτε δινεις νημα φωλια και βγαζεις το χωρισμα πιο νωρις. Αλλα για λιγες μερες εγω θα της εδινα ενα διαλειμμα γιατι νιωθω πως ειναι πολυ μπερδεμενο το καημενο.
 
΄Προσωπικά όπως είπα θα τα άφηνα μαζί με φωλιά και νήμα και θα συνέχιζα τη διατροφική προετοιμασία και ό,τι ήθελε προκύψει. Φιλιά στα δικά μου καναρίνια, δεν έχω δει ποτέ...όχι ότι αμφισβητώ αυτά που λέει η Αλίκη, αλλά τι να πω... Τα δικά μου είναι φαίνεται κάπως πιο...ροκ!😎 ή πιο ντροπαλά, αν και όταν είναι για το άλλο (κοκό) το διαπράττουν αναίσχυντα μπροστά μέχρι και στα ανήλικα...😛
 
Υπομονή... Θα σκορπίσει πολύ νήμα μέχρι να, αποφασίσει να στρώσει φωλιά
 
Υπομονή... Θα σκορπίσει πολύ νήμα μέχρι να, αποφασίσει να στρώσει φωλιά
Ακριβώς γι αυτό το λόγο προτείνουμε να βάζουν ελάχιστο και μόνο όταν αρχίζει το κανονικό στρώσιμο της φωλιάς να βάζουμε νέο.
Και πάλι όμως βάζουμε υλικό σε μικρές ποσότητες και συνεχή τροφοδοσία. Για να μη γίνεται σπατάλη, αλλά κυρίως να μην λερώνουμε το χώρο.
 
Back
Top