Αναπαραγωγή Σακούλα κάτω από το λαιμό νεοσσού Harz

zentaur05

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαϊ 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Έχω έναν νεοσσό Harz 10 ημερών. Ξαφνικά σήμερα το είδα καθισμένο κάτω αδιάθετο, ανέπνεε πολύ γρήγορα σαν να είχε δύσπνοια με μια τεράστια σακούλα κάτω από το λαιμό, μάλλον το στομάχι του. Τι έχει; Τι να κάνω; Ευχαριστώ!
 
Η σακούλα που λες ήταν άδεια και φουσκωμένη με αέρα ή με φαγητό? Μια φωτογραφία θα βοηθούσε.
 
Φιλε μου μάλλον το είχαν παραταϊσει οι γονείς το μικρό και δεν μπορούσε να ανασσάνει, δεν είναι τίποτε μάλλον το μικρό έφαγε παραπάνω, μερικές φορές είναι επικύνδινο και μπορεί να ψοφήσει κίολας, ελπίζω το μικρό να είναι καλά τώρα.
Φιλικά Γιάννης
 
Άν είναι σαν το πουλί της φωτογραφίας τότε υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα που διορθώνεται. Αν όχι και οφείλετε σε υπερβολικό τάισμα όπως είπε και ο Γιάννης μην σε ανυσηχεί.

Φιλικά
 

Συνημμένα

  • νεοσσος μπαλονι.webp
    νεοσσος μπαλονι.webp
    9,2 KB · Προβολές: 112
Άν είναι σαν το πουλί της φωτογραφίας τότε υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα που διορθώνεται. Αν όχι και οφείλετε σε υπερβολικό τάισμα όπως είπε και ο Γιάννης μην σε ανυσηχεί.

Φιλικά

Μοιάζει με αυτό της φωτογραφίας αλλά εγώ διακρίνω στο λαιμό του νεοσσό μου κάτι σαν κόκκους!
Ευχαριστώ για την βοήθεια!
 
Έχω έναν νεοσσό Harz 10 ημερών. Ξαφνικά σήμερα το είδα καθισμένο κάτω αδιάθετο, ανέπνεε πολύ γρήγορα σαν να είχε δύσπνοια με μια τεράστια σακούλα κάτω από το λαιμό, μάλλον το στομάχι του. Τι έχει; Τι να κάνω; Ευχαριστώ!

Πριν απ' όλα να τον ξαναβάλεις πίσω στην φωλιά του.
Αυτό που βλέπεις είναι η "γούσα" του, ο πρόλοβος.
Εκεί γίνεται μια πρώτη "επεξεργασία" της τροφής πριν
οδηγηθεί στο στομάχι. Η ταχύπνοια είναι μια φυσιολογική
λειτουργία του νεοσσού,ιδιαίτερα αν είναι φαγωμένος
και η καρδιά δουλεύει έντονα. Το μόνο ανησυχιτικό είναι οτι
τον βρήκες εκτός φωλιάς. Αυτό να παρακολουθήσεις για λίγες μέρες.
 
Φιλε μου μάλλον το είχαν παραταϊσει οι γονείς το μικρό και δεν μπορούσε να ανασσάνει, δεν είναι τίποτε μάλλον το μικρό έφαγε παραπάνω, μερικές φορές είναι επικύνδινο και μπορεί να ψοφήσει κίολας, ελπίζω το μικρό να είναι καλά τώρα.
Φιλικά Γιάννης

Θάνατος απο υπερβολικό τάισμα δεν μου έχει τύχει ποτέ,
αλλά ούτε έχω ακούσει σαν παρατήρηση απο κάποιον εκτροφέα.
Εχω δεί νεοσσούς που η γούσα τους να είναι γεμάτη τροφή
σε μέγεθος που να φτάνει το ίδιο τους το σώμα, χωρίς να έχουν
κανένα απολύτως πρόβλημα.
 
Ευχαριστώ όλους σας! Σήμερα κιόλας το μέγεθος της γούσας του είναι μειωμένο! Φαίνεται ήδη πιο καλά. Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
 
Καλημέρα.
Είναι πολύ πιθανό να είχε ένα ελαφρύ τραυματισμό σε κάποιον αερόσακκο, αν η εικόνα του ήταν σαν αυτή της φωτογραφίας που σου έδειξε ο Γρηγόρης, και να επικοινωνούσε με την "γούσα" του. Αυτό ή κλείνει από μόνο του, ή παγιδεύει αέρα και διογκώνεται, στο μέρος της γούσας, συνήθως, ή στο στήθος.
Αν όλα δείχνουν καλά όπως λές, μάλλον "τρόμαξες" από την ικανότητα αποθήκευσης φαγητού, στη γούσα, που έχουν οι νεοσσοί.
Φιλικά,
 
Back
Top