Ασθένειες Το καναρινάκι μου νομίζω ότι χάνει φτερά από το λαιμό του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xristianc
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@ianos αν δεν είναι καλύτερα μέχρι τη Δευτέρα, ναι, θα πάμε στο γιατρό.
Αλλά, μπερδεύτηκα: λέτε πως θα πρέπει να πάμε σε άλλο γιατρό?
Δηλαδή: από το Δεκέμβριο, που έγινε διάγνωση και θεραπεία, και μετά το πουλάκι πήγαινε καλύτερα (από Ιανουάριο μέχρι και Μάιο όλα ήταν ΟΚ, με λαλίστατο και κεφάτο πουλάκι)...
θεωρείτε πιθανό να μην είχαμε πλήρη ίαση, οπότε γι΄ αυτό έχουμε πρόβλημα σήμερα;
[automerge]1592638297[/automerge]
@Tony Forpus από το λαιμό, δε βρίσκω άλλα τις τελευταίες 4-5 μέρες.
Χθες όμως βρήκα ένα κομμάτι από φτερό της ουράς (ήταν με σπασμένο το φτερό το απόγευμα που γύρισα από τη δουλειά, και μετά αυτό έπεσε)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα!
Επιτέλους είμαστε καλύτερα!
Τρώει με κέφι, χοροπηδάει συνεχώς και βρίσκει όλο και περισσότερο τον παλιό του χαρακτήρα. Χθες έκανε ένα καλό απογευματινό μπάνιο και μας είπε και μερικά στιριτρί...
Σήμερα μας ξύπνησε σιγομουρμουρίζοντας μερικά από τα τραγουδάκια του, έφαγε (σπόρους, μαρούλι κι αυγό) και έχει ξεκινήσει την πρωινή γυμναστική (κατά τα γνωστά και συνηθισμένα του).
Νομίζω πως δεν χρειάζεται άλλο dermine gel (ο λαιμός δε μοιάζει να τον ενοχλεί...)

και ξαφνικά μου γεννάτε η απορία: τώρα και μέχρι να βγάλει καινούρια φτερά στο λαιμάκι του, μήπως είναι πιο ευαίσθητος / επιρρεπής σε τσιμπήματα; Αρκούν οι σταγόνες του pinex spot;
και
pinex spot του είχα βάλει το Δεκέμβριο (που είχε για πρώτη φορά το πρόβλημα) δυο φορές, με απόσταση μιας εβδομάδας τη μια φορά από την άλλη.
Ξαναέβαλα το Μάρτιο μια φορά και ξαναέβαλα πριν από μια εβδομάδα (όταν άρχισε πάλι να έχει φαγούρα και είδα την αλλαγή στη διάθεση).
Δεν έχω καταλάβει: κάθε πότε πρέπει να γίνεται αυτό, ώστε να μην ταλαιπωρείτε και να είναι όσο πιο ασφαλής γίνετε;

Ευχαριστώ!
 
@Tony Forpus όχι, δεν του έχω κάτι...
Γενικά είναι μέσα στο σπίτι, οπότε καλύπτεται (φαντάζομαι) από το οικιακό αντικουνουπικό που χρησιμοποιούμε.
τον βγάζω στο μπαλκόνι κάποιες ώρες (πρωί και απόγευμα), χωρίς κάποια προστασία.
λάθος;
 
Απο την στιγμη που το βγαζεις εξω θες προστασια και απο τα κουνουπια που ειναι το έλασσον αλλα και απο αρπακτικα που ειναι το μείζον.
Την εχει πατησει πολυ κοσμος και την πατανε στο λεπτο, δεν θελει ωρα.
Το οτι εισαι στην Αθηνα δεν παιζει ρολο, κυκλοφορουν παντου πλεον.

Ριξε μια ματια εδω

Το ντυνεις με τουλι ή σιτα και ξενοιαζεις απο αρπακτικα και κουνούπια.
 
Back
Top