Ασθένειες Σας ζητω βοηθεια το παπαγαλακι μου ειναι αρρωστο

Ταμαρα

PB New Member
Εγγραφή
11 Δεκ 2008
Μηνύματα
56
Πόλη
Ρόδος
Παιδια σας παρακαλω βοηθηστε με, το παπαγαλακι μου ειναι παρα πολυ χαλια... Εχθες το πρωι ολα ηταν καλα οταν ομως γυρισα ηταν φουσκωμενο με την κοιλιτσα παρα πολυ φουσκωμενη και το πωπουδακι... φανταστικα πως εχει κολλησει το αυγο, πηρα 5-6 κτηνιατρους, καποιοι δεν απαντησαν καν αλλοι μου ειπαν να βαλλω λαδι στον πωπο και ο τελευταιος μονο που δεν με εβρησε. Γυρισαν πριν λιγο απο μια κτηνιατρο, μου ειπε πως μαλλον ειναι ερεθισμος και αν ειναι αυγο τοτε με την κρεμα που μου εδωσε θα βγει, η κρεμα λεγεται panolog. την χωρισα αμεσως απο το αρσενικο... Τωρα ειναι ξαπλωμενη στον πατο του κλουβιου με τα ματακια κλειστα και αναπνευει με δυσκολια. τι να κάνω; Πηρα στον τηλ καταλογο και ρωτησα να μου δωσουν καποιον αριθμο πτηνιατρου αλλα δεν βρηκαν κανεναν... Μου εδωσαν ενα τηλ αλλα δεν το σηκωνει κανεις, δεν τρωει δεν πινει, προσπαθησα να της δωσω λιγο νερακι με μια συριγγα αλλα δεν μπορω να τα καταφερω... Αν δεν καλυτερεψει θα ζητησω ευθανασια γιατι δεν μπορω να την βλεπω να βαζανιζεται.
Υ. Γ. η κτηνιατρος την πιεσε στο φουσκωμα και εβγαλε λιγα κακακια και λιγο αιμα αυγο δεν ειδαμε...ηταν φρικτο να την βλεπω να ποναει, σας παρακαλω βοηθηστε με
 
φαινεται λιγο καλυτερα, δεν θελω να την πιασω για να δω αν εφυγε το πρηξιμο πολυ την βασανισαμε σημερα, αλλα μου φαινεται πως εχει μικρυνει... Οταν κελαιδαει το αρσενικο απανταει και αυτη λιγο... Μεχρι να ερθει η ωρα την κρεμας λεω να μην την ταλαιπωρησω αλλο. Θα προσπαθησω να της δωσω λιγο νερακι τωρα γιατι απο χθες το βραδυ δεν εχουμε καταφερει και πολλα και η κτηνιατρος προσπαθησε αλλα ματαια... Μηπως ξερετε πως μπορω να της δωσω νερο και να την ταισω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Με συριγγα μπορεις να τα κανεις και τα δυο.
Εχεις καποιο πετ κοντα σου;Να της αγορασεις κρεμα για νεοσσους μηπως φαει;
 
παιδια σας ευχαριστω ολους για την στηριξη σας... Και ζητω συγγνωμη για την απειρια μου. ελπιζω να τα καταφερει το μικρακι μου. ειναι καλυτερα πιο ζωντανη απο οτι ηταν το πρωι αλλα λετε να της χορηγησω ασβεστιο για καλο και για κακο, στο κατω κατω το ασβεστιο δεν θα την βλαψει ειτε προκειται για δυστοκια ειτε οχι σωστα;



να την βαλλω σε ενα πιο ζεστο μερος;
 
συμφωνα με αυτα που λεει το φυλλαδιο ειναι για τη αντιμετωπιση της φλεγμονης των παραπροκτικων σακων και των μεσοδακτυλιων σε σκυλους και γατες, αυτο με τρομαζει λιγο αλλα βλεπω οτι βοηθησε γιατι και εφυγε το πρηξιμο οχι εντελως αλλα ειναι πολυ καλυτερα και σηκωθηκε στα ποδαρακια της... Πεπατησε λιγο τιναξε τα φτερακια της και ψιλοκελαιδαει... Το απογευμα θα παω να παρω ασβεστιο και προς το παρον θα την βαλλω κατω απο λιγο νερακι. της εβαλα στο νερο multi-vit της bogena αν πιει αυτο και μετα και το ασβεστιο θα υπαρχει προβλημα; Μηπως να της δωσω καλυτερα σκετο νερο μεχρι την χορηγηση ασβεστιου;
 
παιδια ειναι σιγουρα αυγο... Της εβαζα κρεμα και ενιωσα οτι ειναι αυγο... Πρεπει να της δωσω γρηγορα ασβεστιο τωρα;
 
Το αρθρο για την δυστοκια των πτηνων το διαβασες;
Καλη επιτυχια!
 
ειναι πολυ καλυτερα το μικρακι μου... Εφαγε λιγους σπορους, νερο δεν ξερω αν ηπιε, προσπαθησα να της δωσω με τη συριγγα αλλα δεν ανοιγει το ραμφος της και ολο πεφτει κατω οποτε εβαλα στην ποτηστρα νερο και εξισα την πετρα ασβεστιου που εχω και την εβαλα μεσα στο νερο. Πως θα της δωσω σταγονες ασβεστιου αμεσως στο στομα αφου δεν ανοιγει το ραμφος;
 
Αν το κρατησεις στο χερι σοθ και βαλεις τη συριγγα στο πλαι του ραμφους και την πιεσεις ελεφρα δε νομιζω οτι δεν θα ανοιξει το ραμφος της. Το προσπαθησες; Μην καθυστερεις πολυ ομως σε οτι ειναι να κανεις.
 
ειναι πολυ καλυτερα, αλλα και παλι το αυγο δεν το εκανε... Επισης δεν βρηκα ασβεστιο σε σταγονες... Με την συριγγα δοκιμασα ηπιε λιγο... Θα παρω ασβεστιο για ανθρωπους και θα το διαλυσω με νερο. αν δεν το κανει το αυγο τι θα συμβει; δηλαδη ποσο καιρο μπορει να κρατησει το αυγο μεσα της; της εβαλα στο νερο πολυβιταμινες τουλαχιστον να ανακτησει της δυναμεις της...
 
.. Αν δεν το κανει το αυγο τι θα συμβει; δηλαδη ποσο καιρο μπορει να κρατησει το αυγο μεσα της; της εβαλα στο νερο πολυβιταμινες τουλαχιστον να ανακτησει της δυναμεις της...



Αν δε βγει το αυγο θα πεθανει... ☹ Η αντιμετωπιση πρεπει να ειναι πιο δραστικη, ηδη εχεις καθυστερησει αρκετα. Νομιζω οτι καθε λεπτο που περναει ειναι κρισιμο. Διαβασες το λινκ που σου παρεθεσα πως αντιμετωπιζονται αυτα τα περιστατικα; Γιατι δεν την πας σε εναν πτηνιατρο απο αυτους που κατα καιρους εχουν προταθει στο φορουμ? https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Γιατι δεν την πας σε εναν πτηνιατρο απο αυτους που κατα καιρους εχουν προταθει στο φορουμ? https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Eiναι στη Ροδο η κοπελα Ανεστη...

Ταμαρα διαβασε αυτο (στο ειπανε και πιο πανω): https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/
Φιλος μελος απο εδω εκανε οτι ελεγε το αρθρο και το εσωσε το πουλακι του!
 
παιδια το εχω διαβασει... Το προβλημα μου ειναι οτι δεν βρισκω ασβεστιο! Εχει η φιλη μου ταμπλετες ασβεστιου αλλα ειναι απο αυτες που κανουν μπουρμπουλιθρες οταν τις διαλυουν στο νερο... Μπορω να δωσω τετοιες; θα προσπαθησω να βρω καποιο φαρμακειο ανοιχτο, ποιες ταμπλετες πρεπει να παρω, πως λεγονται;



αυτες που εδινε η φιλη μου στην ιγκουανα λεγονται καλσιουραλ, να παρω αυτες;
 
Back
Top