Γενικά Σας παρουσιάζω το καναρίνι μου τον Ρότι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Άκης
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μια χαρά κάνει και η κίτρινη βιταμίνη
Αυτό Άκη δεν ισχύει. Η βιταμίνες που μας δίνουν στα pet shop, δεν είναι τίποτα άλλο πέρα ανακυκλωμένα προϊόντα αρτοποιείας με προσθήκη ζάχαρης πολλές φορές. Το μόνο που κάνουν είναι να παχαίνουν υπερβολικά το πουλί και στο τέλος να βλάπτει σοβαρά την υγεία του. Εάν έχουμε 1-2 πουλιά είναι προτιμότερο να δίνουμε καλά βρασμένο αυγό (15 λεπτά) 1 φορά την εβδομάδα. Καλό θα ήταν όμως να έχουμε και κάποια συσκευασμένη επώνυμη αυγοτροφη ώστε να μην του δίνουμε και συνέχεια αυγό.
πριν αλλάξουν φτερά πρέπει να δίνεις τροφή με χρώμα μέσα για να κάνουν όμορφα φτερά
Αυτό στα κοινά καναρίνια δεν είναι καθόλου απαραίτητο, για να μην πω άχρηστο. Η προσθήκη χρωστικής στην αυγοτροφη ή στο νερό δίνεται μόνο στα καναρίνια τα οποία έχουν ανάγκη το χρώμα ως προς τα πρότυπα της ράτσας π.χ. Μωσαϊκα.
 
Αυτό στα κοινά καναρίνια δεν είναι καθόλου απαραίτητο, για να μην πω άχρηστο. Η προσθήκη χρωστικής στην αυγοτροφη ή στο νερό δίνεται μόνο στα καναρίνια τα οποία έχουν ανάγκη το χρώμα ως προς τα πρότυπα της ράτσας π.χ. Μωσαϊκα.

Γιάννη ευχαριστώ
Δεν υπάρχει δηλαδή κίτρινη βιτμίνη συσκευασμένη καλής ποιότητας για όλα τα αλλά καναρίνια;
Για το δεύτερο συμφωνώ απλά όπως το έγραψα δεν ήταν σαφές! Τα καναρίνια με χρώματα εννοούσα!
 
Δεν υπάρχει δηλαδή κίτρινη βιτμίνη συσκευασμένη καλής ποιότητας για όλα τα αλλά καναρίνια
Οχι Άκη. Η κίτρινη βιταμίνη είναι πάντα αυτό που έγραψα πιο πάνω :
δεν είναι τίποτα άλλο πέρα ανακυκλωμένα προϊόντα αρτοποιείας με προσθήκη ζάχαρης
Ότι συσκευασμένο υπάρχει είναι μόνο κατάλληλες, προς κατανάλωση, αυγοτροφες. Και το λέω τόσο σε εσένα όσο και στους υπόλοιπους. Πάντοτε να προτιμάτε συσκευασμένα προϊόντα για να δίνεται στα πουλιά σας. Είτε αυτά λέγονται αυγοτροφη είτε σκέτη τροφή.
 
Ζητώ συγνώμη που επεναφέρω την ερώτηση αλλά με την συζήτηση ανεβαίνει και χάνεται.
Ευχαριστώ και πάλι!
Να συμπληρώσω μερικές ερωτήσεις ακόμα:

Και η δεύτερη πιο πολύ για την ιστορία, απλά επειδή το παλικάρι στο μαγαζί μου το πούλησε για ράτσα και ειδικότερα για αχάτη είναι τελικά; ή όχι; Γιατί αυτά που βλέπω στα πόσταρισμένα άρθρα έχουν ανοιχτόχρωμα πλευρά και μελανή όλη την ουρά από πάνω και πολύ λιγότερο κόκκινο που είναι όμως εντονο κόκκινό και όχι κανελί. Όλα αυτά βέβαια σε θεωρητική βάση και χωρίς να έχουν την παραμικρή σημασία, καθώς το παρουσιαστικό είναι το τελευταίο που έψαχνα και είμαι πιο πολύ από ευχαριστημένος από το πουλί και εγω και τα παιδιά. Ο μόνος λόγος που το εξετάζω είναι για την περιπτωση που πάρω την απόφαση σε κάποια φάση να το ζευγαρώσω, πιο πολύ πάλι για το πουλί και θέλω να ξέρω που να κινηθώ για θηλυκό. Βέβαια αυτό είναι μία σοβαρή απόφαση, γιατί ξέρω τι δεσμευση και τι προσοχή θέλει το εγχείρημα καθώς θυμάμαι τον πατέρα μου που είχε ζευγαρώσει 3-4 φορές το καναρίνι μας κάποτε στα μέσα του 80, όπως επίσης πρέπει να ξέρεις που θά δώσεις (εννοώ σε σπίτια για υιοθεσία) όσα μικρά δεν μπορείς να κρατήσεις. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!
 
Λεονάρδο... Το ερώτημά σου είναι αυτό?
Και η δεύτερη πιο πολύ για την ιστορία, απλά επειδή το παλικάρι στο μαγαζί μου το πούλησε για ράτσα και ειδικότερα για αχάτη είναι τελικά; ή όχι;
Γιατί αν όντως εκεί είναι το ερώτημα πιστεύω πως καλύφθηκε απόλυτα.
Εκτός αν είναι κάποια άλλη η απορία σου που δεν μπορώ να εντοπίσω.
 
Λεονάρδο... Το ερώτημά σου είναι αυτό?

Γιατί αν όντως εκεί είναι το ερώτημα πιστεύω πως καλύφθηκε απόλυτα.
Εκτός αν είναι κάποια άλλη η απορία σου που δεν μπορώ να εντοπίσω.

Γιάννη σε ευχαριστώ καταρχήν για το ενδιαφέρον !
Για το ναι όχι το κατάλαβα και σας ευχαριστώ πολύ ! Απλά όταν δεν έχεις ξανασχοληθεί με κάτι όπως οι ράτσες στα καναρίνια και μπαίνεις στο χορό πιο πολύ από σπόντα, βλέπεις πως τελικά είναι το να πείς κάτι με ακρίβεια βγαίνει από κάτι που αρχικά μοιάζει με χάος, όπως το βουνό όταν το βλέπεις από κάτω πριν το ανέβεις...
Με το που ψιλοασχολίθηκά βρέθηκά σε μία τέτοια κατάσταση, και ψάχνοντας άλλες ράτσες έβλεπα, επιδερμίκα πάντα έτσι με 2 νύχτες ψάξιμο είδικός δε γίνεσαι, πελάγώνεις περισσότερο θα έλεγα, ας πούμε τι θεωρείτε ελάτωμα, είδα ότι υπάρχουν ακόμα και ζευγαρώματα που απαγορεύονται πχ στη Γερμανία,. Όλα αυτά πέρα του ότι σου δινουν αφορμή να ασχοληθείς περισσότερο και να πάς σε πιο βαθιά νερά σου, δημιουργούν ανασφάλεια και άγχος. Είναι τελικά αυτό που απόκτησες βεβαία καμία αρχική πρόθεση να είναι τέτοια ράτσα σωστό;, , μπορέις να το ζευγαρώσεις; και πολλά αλλα τέτοια κατσαρά, αυτός είναι και ο λόγος που ρωτησα τα υπόλοιπα, "γιατί αυτά που βλέπω στα πόσταρισμένα άρθρα έχουν ανοιχτόχρωμα πλευρά και μελανή όλη την ουρά από πάνω και πολύ λιγότερο κόκκινο που είναι όμως εντονο κόκκινό και όχι κανελί" και επειδή δεν βρήκα για τους αχάτες κατάλογο με πιθανά ελλατώματα όπως σε άλλες ράτσες. Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τις απαντήσεις σας!
 
Λόγω Πρωτομαγιάς σήμερα ευκαιρία λέω να γράψω μερικά βίντεο, είναι όμως πριν λίγο και δεν τραβάει πολύ το κόβει, το πρωί το πάει ακόμα πιο μακριά και κάνει περισσότερα γυρίσματα, περιμένω γνώμες 😛
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1556748281[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1556748312[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα Άκη! Ξεκίνησε πολύ όμορφα ο μήνας στο σπίτι σας! Τέλεια! Βροντόφωνος ο Ρότι, με ωραία γυρίσματα και με ηχηρό κελάηδισμα! Απόλαυσα να τον ακούω! Πάντα κελαηδηρός και ζωηρός να είναι!:)👍
 
Πανέμορφο πουλάκι! Εξαιρετική επιλογή που θα σας κάνεις χαρούμενους οικογενειακώς!

Η τροφή είναι χύμα, και βασικά είναι αυτή που του έδειναν στο μαγαζί και την πήρα για να μην του την άλλαξω απότομα.

Άλλαξε την "απότομα".. Δεν θα έχει θέμα.. Εαν σε πάνε εσένα από κατεψυγμένο ψάρι Ατλαντικού σε σπαρταριστή τσιπουρίτσα από το τελάρο δεν θα χρειαστεις χρόνο προσαρμογής φίλε μου 😉
 
Πανέμορφο πουλάκι! Εξαιρετική επιλογή που θα σας κάνεις χαρούμενους οικογενειακώς!

Ευχαριστώ Δημήτρη!

Άλλαξε την "απότομα".. Δεν θα έχει θέμα.. Εαν σε πάνε εσένα από κατεψυγμένο ψάρι Ατλαντικού σε σπαρταριστή τσιπουρίτσα από το τελάρο δεν θα χρειαστεις χρόνο προσαρμογής φίλε μου 😉

Να σου πω τώρα που το σκέφτομαι δεν έχεις άδικο! 😉
Θα του πάρω άμα είναι μια συσκευασμένη και την τωρινή θα ξεκινήσω να του την κάνω φύτρες!
 
Πήγα τελικά το μεσημέρι και του πήρα δοκιμαστικά 200 gr από μια Prestige που έχει και κάτι πράσινα σαν ψιλά τσίκουδα ή καρπούς του σχίνου θυμίζουν. Του την βάζω στην μία ταίστρα και πήγα μέσα, όταν ξαφνικά διαπιστωσα ότι υπάρχει παραξενή ησυχία για πολύ ώρα όμως! Ρε συ τι έγινε για να πάω να δω, και τον βρίσκώ να έχει βάλει μαγιό και να κάνει βουτιές στην ταίστρα 😂 από το μεσημέρι μέχρι τώρα την έχει τσακίσει, φαί πολύ, τόσο που τον φοβήθηκα!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
κάτι πράσινα σαν ψιλά τσίκουδα ή καρπούς του σχίνου θυμίζουν.
Στο pet shop τα βρήκες αυτά; Μπορείς να μας ανεβάσεις μια φωτογραφία;

και τον βρίσκώ να έχει βάλει μαγιό και να κάνει βουτιές στην ταίστρα 😂 από το μεσημέρι μέχρι τώρα την έχει τσακίσει, φαί πολύ, τόσο που τον φοβήθηκα!
😀! Τέλεια! Νομίζω βρήκες και την τροφή που θα χρησιμοποιείς μόνιμα 😉😀
 
Back
Top