Γενικά Σας "πρήζουν" οι γονείς σας για τους παπαγάλους σας;

maggie συμφωνω μαζι σου απολυτα στην περιπτωση που αναφαιρεις! Καταρχην τα παιδια κατα την γνωμη μου πρεπει να ειναι ωριμα και καταλληλα προετοιμασμενα στην αποκτηση και φροντιδα ενος ζωου! Και εγω μικροτερος ειχα χαμστερ μεχρι που παθαναν εξ αιτιας μου!Η μητερα μου φαιρθηκε πολυ σωστα κι εξυπνα γιατι ουτε τα προσεξε η ιδια ουτε τα καθαρισε! Με πιεζε λιγο βεβαια να καθαρισω και πολλες φορες την ακουγα! Αλλα με την σταση της οποιο ζωο απεκτησα αργοτερα το προσεχα σαν τα ματια μου! Απο τοτε δεν χει παιθανει κανενα ζωο εξ αιτιας μου μονο το αγαπημενο μου απο απροσεξια της μητερας μου. Ειρωνια.. Ε?Αρα καταληγουμε και στο συμπερασμα οτι πολλες φορες ειστε και οι ιδιες αδικες. 🙂
 
απλα μαγκι αλλο το να μη προσεχει το ζωακι ενα παιδι που ειναι και μικρο και στην τελικη δεν αποφασιζει αυτοσ αν θα το παρει αλλα το παιρνουν οι γονεισ και αλλο να σαι 18 και 20 και 30και να σε πρηζουν με καθε ευκαιρια νομιζοντασ οτι ξερουν το καλυτερο για σενα κ τα ζωα.χαρη στουσ γονεισ και στη γιαγια μου εχασα2νεροχελωνακια επειδη τ αφησαν καλοκαιριατικα στον ηλιο κ ελιωσαν και τυφλωθηκε το χαμστερακι μου επειδη η γιαγια μου το βγαλε στο φως ολη μερα&κινδυνεψε και απογατες! Και τον κοκο η μαμα μου τον ειχε βγαλει εξω χωρις ν ασφαλισει το πορτακι(δραπετευει και το δενω κ με συνδετηρες)κ ευτυχωσ οταν γυρισα το βρηκα μεσα. Και ξαναλεω:αλλο να σου πυν, αφου θα το ψαξουν, οτι υπαρχουν οι ταδε κινδυνοι για να σ ενημερωσουν και να σε προφυλαξουν και αλλο να μη σεβονται τις επιλογεσ σου,τον τροπο που ζεισ και να μη σ εμπιστευονται. Οταν καποιοσ ενηλικοσ γνωριζει οτι ενασ παπαγαλοσ ειναι μεγαλη ευθυνη, οτι κανει κουτσουλιεσ, οτι μπορει να τα ρημαξει ολα μεσα στο σπιτι κ παρ ολ αυτα τον παιρνει, σημαινει οτι ζυγισε τα υπερ κ τα κατα&αυτη ειναι η αποφαση του κ πρεπει να ειναι σεβαστη! Στα παιδια ειναι διαφορετικα, αν και ειμαι υπερ του να μεγαλωνουν με ζωα, τα ωριμαζουν με ομορφο τροπο,τα κανουν υπευθυνα και κυριωσ μαθαινουν ναγαπανε με μοναδικο ανταλλαγμα την ευτυχια του ζωου..
 
παιδια τα ζωα του γιου μου τα ταιζω και τα καθαριζω εγω αλλα οχι το καλοκαιρι δεν εχω χρονο δουλευω εχω 3 παιδια και το μικροτερο ειναι 3 χρονων
της πιο πολες φορες πληρονω και της τροφες για τα κατοικιδια του
πριν 2 χρονια μου εφερε ψαρια
πηγα πηρα ενα μεγαλο ενιδριο
λιγοτερη δουλεια για μενα στο καθαρισμα τα ταιζω εγω
οταν ειναι να καθαριστη πεδευουμε εγω και κουβαλω νερο απο 50 μετρα μεκρια για να γεμισο το ενιδριο με τα ποδια...
το νερο που εχουμε στο σπιτι δεν ειναι καλο
τα αλλα κατοικιδια ευτιχος ψοφισανε
ξερετε τι ειναι να μπεις μεσα στο σπιτι στης 3 το πρωι και να σε περνη μποχα γιατι δεν τα καθαρισε...
φετος πηρε σκυλι λαβραντορ (δουλευη με τον μπαμπα του εικοδομη) και ετσι εχει λευφτα
τροφη αγορα η μαμα
καθε μερα γκρινιαζω ... Νερο φαι στο σκυλι
εμβολια ποτε θα κανεις
αλλα η βολτες δεν το αφηνουν
το σκυλι το εχουμε εξω μεσα στο σπιτι με τιποτα...
τα ζεβρα κια που εχω 2-3 χρονια ειναι δικα του
εγω πηρα κλουβια εγω τροφη εγω ολλα τορα τα λεω δικα μου
δεν τα εχει καθαρισει ποτε ουτε φαι ουτε νερο
για μισο λεπτο δεν προκετε να προσεχω ολλα τα ζωα που φερνη... 😡
κουραστικα...
τα χαμστερ του ειπα τερμα ειναι σηρα σου για 2 μηνες
σε 7 μερες νεκρα
το ινδικο χοιριδιο οταν το ανελαβε ο ιδιος 15 μερες μετα νεκρο
το σκυλι δεν παω καθολου απλα γκρινιαζω θα βγαλι καλοκαιρι🙄
καμια φορα δεν εχουν αδικο η γονεις
και εγω προσεχω αυτα που θα του πω
οχι ολλα...
ειναι 16 χρονων αρκετα μεγαλος αν θελει ζωακι πρεπι να το προσεχει
τα δικα μου τα προσεχω εγω καθε ενας πρεπη να αναλαβενη της ευθηνες του...
αν δεν δουλευα και το μορω ηταν πιο μεγαλο μπορι και να προλαβενα να τον βοηθησο με το σκυλι...
κριμα ειναι να ψοφισι το ερμο...
αλλα ουτε μπανιο στην θαλασσα δεν προλαβενο το καλοκαιρι
και η θαλασσα ειναι στα ποδια μου
βλεπετε δεν εχουνε αδικο η μαμαδες σινεχεια... 😉
 
Ουτε εδω εχουμε προβληματα πλεον. Αφου τα προσεχω αποκλειστικα εγω, απο την διατροφη τους μεχρι την διασκεδαση τους, τι μπορουν να πουν;
Στην αρχη φυσικα υπηρχαν διαφωνιες ως προς τα προνομια που τους ειχα παραχωρησει-πολλη ελευθερια=πολλες ζημιες!
Αλλα οι παπαγαλοι εχουν τετοια προσωπικοτητα που αν τους δοθει η ευκαιρια να την αναδειξουν κερδιζουν ακομα κ τους πιο αρνητικους επικριτες τους.
Τωρα πια τα λατρευουν κ εντυπωσιαζονται καθημερινα απο τα σκερτσα που κανουν.
Ενα καλο επιχειρημα που μπορεις να χρησιμοποιησεις ειναι οτι δεδομενου οτι ζουμε σε περιεργες εποχες με πολλους κρυφους κινδυνους κυριως για τα νεα παιδια, ειναι πολυ πιο παραγωγικη η ενασχοληση με τα ζωα παρα με αλλου ειδους (πιθανοτατα επιβλαβεις) ασχολιες...
Ενας αλλος τροπος, πιο διπλωματικος, ειναι η εξης φραση: "Μαμα(η μπαμπα) νομιζω οτι ο Κοκο εχει σε σενα αδυναμια τελικα". Απο προσωπικη εμπειρια παντα πιανει α😀
 
😀! Θα το δοκιμασω!βλεπω οτι σιγα σιγα αρχιζουν να τον συμπαθουνε αλλα η γκρινια γκρινια! Αμα πιασει παντως,θα σ ευχαριστω αιωνια! Χεχε! Μαγκι προφανως ο γιοσ σου δεν ειναι ετοιμοσ για ζωακια η δεν καταλαβαινει πωσ ειναι μονο για παιχνιδι,. Και φανταζομαι ποσο κουραστικο ειναι να χεισ 3παιδια και να προσεχεισ και ζωα που δε θελεισ. Γιατι ομως τον αφηνεισ να παρει; Κριμα ειναι και για σενα, αλλα και για τα ζωακια..



πωσ ΔΕΝ ειναι μονο για παιχνιδι
 
εμενα οι γονεις μου εχουν την ιδια τρελα με εμενα!😎 (κυριως ο μπαμπας μου!) θυμαμαι οταν εβγαλα για πρωτη φορα κοκατιλ! Πεταξε και αυτος απο χαρα ειδικα οταν του περπατουσαν στο χερι και δεν φοβοντουσαν! τωρα με τον Κοκο μου εχει παθει μεγαλη πλακα και τον εςχουν πια σαν μελος της οικογενειας!:D
 
δεν τον αφεινω 😡
τα κουβαλαη μονος του, στο σπιτι
του λεμε αν φερης αλλο 1 θα σε πνηξουμε
σαν να του λεμε ελευθερα φερε οσα θες...😕
 
δεν ξερω αλλα καπως πρεπει να το χειριστιται το θεμα...
αφου δεν μπορουσε να φροντισει τα χαμστερ και τα ινδικα χοιριδια(ειχα και απο τα δυο!-ποιο μικρος απο το γιο σου-ευτιχος πεθαναν απο γεραματα)
δεν νομιζω πως θα ανταπεξελθει στη φροντιδα ενας σκυλου... Ειδικα ενος λαμπραντορ... Που ειναι ανθρωποκεντρικα, με ενεργια και μεγαλοσωμα σκυλια... Θα θελει εκπαιδευση και μεγαααλες βολτες ωστε να ειναι ικανοπηοιμενο το ζωο...
κατι πρεπει να κανεις ωστε να μην φερει αλλο ζωο αφου εχει αυτη τη συμπεριφορα... Τουλαχιστον μεχρι να σου διξει οτι διορθοθηκε..
 
Κανεις μας δεν γεννηθηκε υπευθυνος ουτε κ ωριμος. Η ικανοτητα να φροντιζουμε μονοι μας τα ζωακια μας ειναι κατι που ερχεται με τα χρονια. Ενα παιδι η εφηβος προφανως δεν θα εχει την ιδια αισθηση ευθυνης με εναν ενηλικο. Καλο ειναι ομως να δινουμε ευκαιριες καθως αυτος ο κανονας εχει εξαιρεσεις. Ενα 13χρονο κοριτσακι που μενει στην γειτονια μου, ερωτευτηκε τα κοκατιλ λογω του δικου μου κ ηδη εχει ψαξει στο ιντερνετ, εχει διαβασει βιβλια και εχει ηδη μαθει να χειριζεται το δικο μου με μεγαλη ψυχραιμια. (να τονισω εδω οτι δεν εμπιστευομαι το κοκατιλ μου παρα μονο σε συγκεκριμενους ανθρωπους τους οποιους εχω ~εκπαιδευσει~) Το κυριοτερο απο ολα ειναι οτι δεν εχασε το ενδιαφερον της ακομα κ ενα χρονο αργοτερα απο την αποφαση της να αγορασει κοκατιλ κ παραμενει πιστη στην αποφαση της εως σημερα. Συντομα λοιπον οταν θα εχει το δικο της ειμαι σιγουρη οτι ειναι σε θεση να ανταπεξελθει στις απαιτησεις παρα την ηλικια της.
 
εγω παλι γκρινιαζω με του αδερφου μου γιατι εγω εχω 2 Lovebirds που τα φροντιζω πολυ καλα ενω ο αδερφος μου εχει 6 καναρινια που δεν τα φροντιζει και μονο εγω και η μαμα μου τα προσεχουμε και οταν του λεμε να παρει εστω μερικα απο το σπιτι φωναζει... ευτυχως τα εχουμε σε ασφαλη χορο εξω απο το σπιτι...
 
επεισης τα λοωεβιρδσ τα εχω τισ περισσοτερες ωρες ελευθερα στην τζαμαρια πυ διαθετω στο δωματιο μου στην βεραντα του δωματιου μου ετσι μπαινοβγαινουν στο κλουβι ελευθερα... και η μαμα μοθ γκρινιαζει για τι λεει πωσ κοθτσουλαει... ενω αυτα καθονται ολη μερα πανω στο κλουβι... Δεν καταβαινουν ποτε κατω γιατι φοβουντε τη σκυλιτσα μας... και δεν εχουν διμιουργησει ποτε κανενα προβλημα...
 
εγω παλι αν και ειμαι απο Λαρισα σπουδαζω στην Αθηνα οπου μενω στο σπιτι της θειας μου.. Ευτυχως δεν εχει προβλημα με τα Budgies μου επειδη ειχε και εκεινη παλιοτερα, λίγο με το κουνελι οταν το αφηνω να τριγυρναει μεσα στο δωματιο μου εχει προβλημα επειδη τα κανει αλλα οκ! Η μανα μου παλι οσο μιλανε στο τηλ ολο τη ρωταει αν την εχεω τρελλανει με τα ζωα...
 
Φιλε οταν ειμουν μικρο παιδι αγορασα απο πετσοπ ενα μπατζι γιαβρακι και ερωτευθηκαμε με τη πρωτη ματια παιζαμε ολη μερα μεχρι και εξω το εβγαζα στη γειτονια αυτο πετουσε πηγεναι πανω σε μπαλκονια ταμπελες αλλα το σφυριζα και ερχοταν πανω στο κεφαλι μου αμεσος. Δυστηχος παραμελουσα τις υποχρεοσεις μου και η μανα μου το εξαφανισαι. Οταν το καταλαβα εκλαιγα και χτυπιομουν στα πατωματα σαν τρελος. Εχουν περασει 32 χρονια και δε το εχω ξεχασει ακομα τις το χτυπαω για το κακο που μου εκανε.
 
Εμένα πάλι οι δικοί μου ενοχλούνται εδώ και κάποιους μήνες που αποφάσισα ότι πρέπει να μένουν εκτός κλουβιού για μερικές ώρες την ημέρα προκειμένου να είναι πιο χαρούμενα. Αυτό έχει δημιουργήσει μια γκρίνια γιατί όταν τα βγάζω από τα κλουβιά όλες οι πόρτες κλειδώνουν και δεν επιτρέπεται να μπει καποιος ή να βγεί από την πόρτα και έχουν πρόσβαση από την μπαλκονόπορτα της κουζίνας που δεν τους είναι και πολύ βολικα. Φυσικά και δεν τους δίνω καμμιά σημασία μια και η φροντίδα τους είναι αποκλειστικά δική μου. Βέβαια όταν πρέπει να πάω κάπου δεν τους βγάζω γιατί δεν εμπιστεύομαι κανένα παρόλο που τους βλέπω και λένε πόσο χαρούμενα φαίνονται ή έχουν και συμπάθιες κάποιοι στο κοκατίλ και άλλοι στην μπατζίνα. ☺️
 
οι γονείς μου είναι τελείως διαφορετικοί άνθρωποι, αλλά έχουν κοινή την αδύναμη μνήμη σε πράγματα που δεν τους αρέσουν. Γενικά ο πατερας μου δεν πολυσυμπαθεί τα ζώα και έχει μεγάλη αλλεργία στις γάτες, αλλά αν υπάρχει κάποιο ζώο κοντά του που έχει ανάγκη, θα το φροντίσει όσο καλύτερα μπορεί. Δεν χαίρεται με τα μπάτζι μου και εδώ που τα λέμε δεν θα είχα πάρει μόνη μου παρόλο που λατρεύω τα πτηνά, αν η Ίρις δεν είχε αυτοπροσκληθεί. Την έχω στο δωμάτιό μου οπότε εύκολα κάνει ότι δεν υπάρχει. Βεβαίως όταν ηρθε η Αυγή και μπήκε καραντίνα στο σαλόνι δεν πέταξε από την χαρά του, αλλά εφόσον δεν υπάρχει θέμα καθαριότητας δεν τον πειράζει, άλλωστε σε δύο εβδομάδες θα μετακομίσει στην Ίριδα οπότε οκ. Το σέβεται και το θυμάται ότι δεν μπορεί να βγάζει το ψωμί, που φτιάχνεται σε κάδο από αντικολλητικό υλικό, στην τραπεζαρία και επίσης συνήθως ενοχλείται όταν είμαι ενθουσιώδης για κάτι που έκανε κάποιο παπαγαλάκι, οπότε απλά δεν το λέω. Ειναι διατεθημένος να βοηθήσει πάντως αν έχω κάποια απορία σχετικά με την διατροφή τους, μιας και γνωρίζει από φυτά.
Η μητέρα μου από την άλλη ήθελε να πάρουμε όλα τα παπαγαλάκια που είχε ο μπαμπάς της Αυγής (8?), αλλά ταυτοχρόνως μου φωνάζει ότι παραμελώ τον εαυτό μου για λογαριασμό των παπαγάλων. Μπορεί να έχει δίκιο, δεν ξέρω, αυτό που ξέρω σίγουρα όμως είναι ότι κανένα παπαγαλάκι δεν ήρθε στην Ελλάδα μόνο του με σκοπό να ζει σε ένα κλουβί ή στους 4 τοίχους, όποτε τους το οφείλω να κάνω ό,τι καλυτερο μπορώ σε μια κατάσταση που δεν είναι ιδανική. Οκ, θα ήθελα να πάρω ένα καινούργιο βιβλίο με τα χρήματα που δίνω για τροφή ή παιχνίδια, αλλά c'est la vie, τι να κάνουμε. Είναι τρισχαριτωμένα και ειλικρινά δεν μπορώ να είμαι στενοχωρημένη όταν τα βλέπω τόσο χνουδωτά και έξυπνα, τελεία.
Από εκεί και πέρα, υπάρχουν όρια, την φροντίδα και τα έξοδα τα καλύπτω εγώ, όποιος δεν θέλει να τα βλέπει, δεν έρχεται στο δωμάτιό μου, και όποιος αγωνιά, δεν το αφορά. Αν μου κάνει την χάρη το Πολυτεχνείο και αποφασίσει να με πληρώνει με περισσότερο από χρτζιλίκι για τσίχλες, τα παίρνω μαζί μου και αντίο και καλή τύχη. Για να είμαι ειλικρινής φοβάμαι τι θα γίνει αν καταφέρω να πάω σε άλλη χώρα για δεύτερο διδακτορικό, δεν ξέρω αν επιτρέπεται να τα πάρω μαζί ή αν και τα ίδια αντέχουν μεγάλα ταξίδια, αλλά θα κάνω ό,τι μπορώ.
 
Οταν δεν θα υπαρχουν πια οι γονεις θα θελαμε ολοι μας να μπορουσαν να γυρισουν και ας μας "πρηζουν" για τέτοια μικρα πραγματα.

Lay low που λενε και στο χωριο μου γιατι η ζωή ειναι γεματη ανατροπες.
 
Μιας και το θέμα ενημερώθηκε θα πω και εγώ την δικιά μου άποψη με τη συγκατοίκηση ζώων και γονιών σε κοινό σπίτι!

Εμένα προφανώς οι γονείς μου δεν έχουνε θέμα με τα ζώα αφού τα αγαπάνε και είχανε πολλά όταν ήταν μικροί σε ηλικία.Αγαπάνε πολύ τα ζώα και αυτό έχει περάσει και στο δικό μου DNA!Εννοείται φροντίζω για την πληρότητα των ζώων εγω και ότι χρειάζονται κατα κανόνα τρέχω πρώτος εγώ.Ειτε βόλτα για τον σκύλο ειτε καθαριοτητες κλπ ολα ΕΓΩ.Δεν τους εδωσα ποτε το μπαλακι σε αυτα που ειναι υποχρεωση μου να τα κανω αψογα απο την στιγμη που μου δινουν το ελευθερο μην ειμαι και αχαριστος.Οι γονεις μου σε ακραίες περιπτωσεις που δε μπορω μονο για καποιο σημαντικο λογο μπορούν εύκολα να μου τα περιποιηθούν χωρίς γκρινια-μουρμουρα.Το μονο θεμα που υπαρχει ειναι ο χωρος ειδάλλως δε θα τους πείραζε ουτε αυτο!Ειμαι πολυ τυχερος τελικα😄😍
 
Εμένα οι δικοί μου γονείς είναι μέρα με την νύχτα ο πατέρας μου αγαπάει πολύ τα ζώα ενο η μάνα μου όχι( εννοώ να μην τα έχει μέσα στο σπίτι) όλα τα ζώα που έχω και είχα να πω την αλήθεια τα έχει λατρέψει και έχει φροντίσει
 
Back
Top