Γενικά Σεισμός και παπαγάλοι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stefan

PB Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2008
Μηνύματα
418
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημερα παιδια! Σημερα το βραδυ γυρω στις 2-4 η ωρα εγινε σεισμος στην Θεσσαλονικη κοντα στο σπιτι μου νομιζω οτι επιασε τα 4,5 με 5,5 ρηκτερ. Οταν εγινε λοιπον ο σεισμος το κοκατιλ μου με ξυπνησε λιγο πριν γινει ο σεισμος και αρχησε να κανει σαν τρελο ακουγοτανε και ο ζακο απο τον πρωτο οροφο του σπιτιου μας στ σαλονι αλλα οχι τοσο πολυ τα Budgies της αδερφης μου δεν πειραν χαμπαρι αλλα ta Lovebirds ου αδερφου μου ξεσηκωθηκαν... Και μετα απο ολο αυτο σε λιγα λεπτα εγινε ο σεισμος. Εσεις τι πιστευετε οτι ειναι; Συμπτωση η προιδοποιηση; 😕
 
φιλε εγω εχω ακουσει οτι τα ζωα εχουν ενα ενστικτο και οταν νιωσουν οτι θα γινει σεισμος αρχιζουν να κανουν σαν τρελλα
 
Δε νομίζω ότι είναι το ένστικτο που κάνει τα πουλιά ή γενικότερα τα ζώα να αντιλαμβάνονται κάτι πριν από εμάς. Τα πουλιά βλέπουν και ακούν διαφορετικά απ' ότι εμείς. Προφανώς άκουσαν κάτι.
 
Το καλοκαιρι ειμουν Μυτηλινη και εκανε σεισμο μεσανυχτα και το ζεμπρακι μου αρχισε λιγα δτλ πριν το σεισμο να χτυπιεται στο κλουβι!{Με ειδοποιησε το μωρακι μου!}Οταν ειχα αγρια τοτε να δειτε πως κανανε...
 
Το ίδιο συνέβει και σε εμένα με το cockatiel και το σεναγαλεζάκι μου..Λίγο πιο πριν τον σεισμό έκαναν πανίκο.. Ο σκύλος μου πάλι δεν πήρε χαμπάρι που γαυγίζει με το παραμικρό.. Πάντως δεν είναι ένστικτο, απλά αντιλαμβάνονται με τις αισθήσεις τους-που είναι πιο καλά ανεπτυγμένες- νωρήτερα...
 
Ο σεισμός ήταν 3,2. Τα παπαγαλάκια μου αλλά και το κοκατίλ δεν ξέρω αν αντέδρασαν γιατί μπήκα στο δωμάτιο τους μετά το σεισμό.
 
Σίγουρα δεν είναι σύμπτωση! Είναι θέμα ακοής. Όπως και στα σκυλάκια,έτσι όλα τα ζώα αντιλαμβάνονται πολύ πιο γρήγορα κάποια πράγματα!Η σκυλίτσα μου καταλαβαίνει πότε θα βρέξει παράδειγμα γιατί απλά το μυρίζει
Και είναι πολλές φορές που με έχει ξυπνίσει το βράδι πριν απο κάποιο σεισμό.Λογικά το ίδιο ισχύει και με όλα σχεδόν τα ζωάκια:)
 
ακριβως το ιδιο πραγμα εχω δει και εγω,τα παπαγαλακια μου πριν απο καθε σεισμο κανουν σαν τρελα, πραγματικα δεν περιμενα τετοιο ενστικτο αλλα αυτο το πραγμα με εχει σε σκεψης οτι τα ζωα εχουν και την 6 αισθηση.
 
Λοιπόν αυτό ήταν και αναρωτιόμουν! Χθες το βράδυ είχε πάει 11 η ώρα και τα πουλιά γαρίδα το μάτι τους.
 
λεγεται οτι το ζωο που προαισθανεται τον σεισμο ειναι ο ελεφαντας. σε καποια χωρα της ασιας με συχνους σεισμους ειχαν παρατηρησει οτι ειδικοτερα ο ελεφαντας ηταν ιδιαιτερα ανησυχος αρκετα πριν την εκδηλωση του σεισμου
 
και εγώ το ίδιο έπαθα! Εκεί που κοιμόμουν το cockatiel μου άρχισε να χτυπιέται ασταμάτητα και ξύπνησα και τότε έγινε ο σεισμός... Δεν ξέρω παιδιά πάντως ένιωσα πολύ περήφανος που το cockatiel μου με προειδοποίησε κατά κάποιον τρόπο... :D
 
Τα ζωα εχουνε καλυτερο ενστικτο φυσικα απο εμας τους ανθρωπους. Ο σεισμος ητανε 3,2 και ειμουνα στο μπαλκονι, παρατηρησα πως τα πουλακια μου ητανε ξυπνια και καπως ανησυχα.Απεναντι (λογω γλεντιου) ειχανε ενα κριαρι (εθιμο ειπανε) και σχεδον 2 δευτερολεπτα πριν γινει ο σεισμος... Βελαξε... Με το που σταματησε ο σεισμος... Ξανα βελαξε... Το συμερασμα... Εχουνε την 6 αισθηση τελικα
 
Δεν ξερω αλλα εγω αν ημουν μονος στο σπιτι βραδυ λιγο πριν το σεισμο φωναζαν τα πουλια θα ανατριχιαζα δεν ξερω αλλα ειναι λιγο ανατριχιαστηκο...
 
ρε σου λέω καρδιακό πήγα να πάθω έτσι όπως φτεροκοπούσε ο Κοπερτής και έχω και πρόβλημα με ταχυπαλμίες και άστα...
 
Παιδια εμενα τα ringneck μου να δειτε πως εκαναν. Μενω στις 40 Εκκλησιες και εγιναν 2 σισμοι. Οι παπαγλοι μου και στους 2 εμειναν επι μιση ωρα στην ιδια σταση.
 
Είναι αλήθεια, τα ζώα γενικά έχουν πιο αναπτυγμένα αισθητήρια και έτσι καταλαβαίνουν πότε πρόκειται να γίνει σεισμός.
Ενας φίλος μου που ζει στα Μεσόγεια, μου έχει αναφέρει ότι πριν γίνει σεισμός, έχει παρατηρηθεί ότι τα ποντίκια βγαίνουν από τις φωλιές τους. Ανατριχιαστικό δεν λέτε τίποτα...
 
Συμφωνω μακαρι να ειχαν και οι ανθρωποι αυτο το εστινκτο ειδικα σε περιοχες που ενας σεισμος μπορει να φερει γιγαντια καταστροφη...
 
Δεν πειραζει και να μην εχουμε αυτην αισθηση ολο τον κοσμο δικο μας τον εχουμε ας εχουν κα τα ζωα κατι παραπανω...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tania
Εμένα η δική μου, πρίν γίνει ο τελευταίος σεισμός, χτυπιόταν τόσο πολύ που νόμιζα ότι κάτι έχει πάθει. Μόλις την ηρέμησα μετά απο μισή ώρα έγινε σεισμός...
 
Back
Top