Γενικά Σεισμός και παπαγάλοι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και ο Πώλυ στον τελευταίο σεισμό που έγινε είχε πανικοβληθεί και χτυπιόταν μέσα στο κλουβί του... Την επόμενη μέρα ήθελε να μάθει τι συνέβη! Τώρα που έχει επιστημονικές γνώσεις πιστεύω θα αντιδράσει πιο ψύχραιμα την επόμενη φορά! 😛 :D
 

Συνημμένα

  • pauliereading.webp
    pauliereading.webp
    14,2 KB · Προβολές: 58
  • pauliereading2.webp
    pauliereading2.webp
    25,5 KB · Προβολές: 54
Σοκαρίστηκε τόσο πολύ που δεν σηκώνει κεφάλι απο τη μελέτη.😀 Είναι γλύκας 🙂
 
παιδια σορρυ που ρωταω αλλα δεν καταλαβα.. Παθαινουν κατι τα παπαγαλακια με το σεισμο οταν γινεται;/
 
Μαρία τα ζώα έχουν ένστικτο και μπορούν να προαισθανθούν τον σεισμό και να γίνουν ανήσυχα, έτσι και οι παπαγάλοι. Δεν παθαίνουν κάτι άλλο, πέρα από το στρες που τους δημιουργεί ο σεισμός, αλλά το ξεπερνούν σύντομα. :)
 
Είχε συμβεί ακριβός το ίδιο και με εμένα πέρυσι που έβλεπε το all star του NBA στο ΕΤ1 1-2 λεπτά πρίν γίνει ο σεισμός η παπαγαλήνα μου έκανε σάν τρελή! Πραγματικά δέν είναι συπτοση γιατί το έχω ακούσει άπειρες φορές!
 
σας ευχαριστω.. Τωρα εμαθα κ θα ξερω, αλλα πωλινα αυτο που σου συνεβει με τα φτερα πτυσης μου ετυχε πριν καποιους μηνες στο κοκατιλ που εχασα.. Του ειχαν φυγει 12 φτερα τα βρηκα στον πατο πιθανον να ηταν αυτο, αλλα δεν γνωριζα τιποτα! σας ευχαριστω πολυ😉
 
εχω δικια μου προσωπικη και στεναχωρη εμπειρια στο θεμα αυτο. Τον μεγαλο σεισμο που εγινε στην Αθήνα το 1999 ειχα ενα γλυκο πρασινοκιτρινο παπαγαλακι το οποιο μετα τον σεισμο το βρηκα στον πατο του κλουβιου του χωρις ζωη☹ολοι μου ειπαν οτι ειχε παθει σοκ η κατι τετοιο ☹τι μου θυμησατε τωρα το αγαπουσα πολυ.
 
ειναι τοσες πολλες η περιπτωσης που αν καμια φορα αναστατωθη ο παπαγαλος πιστευω οτι θα γινει σεισμος, δεν κανω πλακα. (αλλα ευτυχως κανουν και αυτοι λαθος η αναστατωνονται και για αλλους λογους)
 
Aυτο ελειπε, οποτε βλεπουμε τον παπαγαλο μας να κραζει να λεμε:''Σεισμος!'' και να τρεχουμε κατω απο τα τραπεζια... Τελως παντων θυμαμε μια περιπτωση εδω στο φορουμ οπου τα πουλακια απ το σοκ εσπαγαν τα φτερα τους και πεθεναν ☹...
 
ναι ητανε παραδεισια αν δεν κανω λαθος και καθως φτερουγιζαν με δυναμη, απο τον πανικο χτυπουσαν στα καγκελα, εσπαγαν τα φτερα τους και πεθεναν...☹
 
παιδια όλα τα ζώα προαισθάνονται τους σεισμούς και ακούνε πολλα που εμείς δε μπορούμε. Για να ακριβολογούμε ολα τα ζωα το εχουν αυτο. Ακομα και ο άνθρωπος, ο οποιος οσο μεγαλώνει χάνει την προαίσθηση του λόγω της ανάπτυξης του εκγεφάλου και των καινουριων πραγματων που μαθαινει
 
Back
Top