Αναπαραγωγή Σελίδες για την εκτροφή, το τάισμα στο χέρι και τα προβλήματα των νεοσσών

Parrotsmile

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.055
Πόλη
Καλαμάτα
εγω χρησιμοποιω το power feeding εδω κα ιπολυ καιρο,{σημερα εμαθα πως το λενε 😀}με βολευει καλυτερα
 
Merikes fotografies apo to mikro mou papagalaki :)
constantine καλησπέρα, είμαι η Έλενα σε παρακαλώ μπορείς να με βοηθήσεις, είδα ότι έχεις μωρό παπαγαλάκι. Κατ΄αρχήν να σου ζήσει! Είναι πανέμορφο! Κατά δεύτερον μήπως μπορείς να μου πεις όταν το πέρνεις από τη μάνα του που το εχεις; Σε τι θερμοκρασια ζεστενεισ το μωρο; και γενικά τι πρέπει να κάνω όταν τα πέρνω από τη μάνα τους για να μην κρυώσουν;
 
Καλησπερα 'Ελενα! Σ'ευχαριστώ! Είναι το πρωτο παπαγαλακι που ταϊζω στο χερι και απ΄οσα γνωριζω, τωρα το καλοκαιρι που οι θερμοκρασιες ειναι αρκετα ψηλες δεν χριαζεται να το ζεστενεις! Αυτο μου το ειπε ενας κτηνιατρος. Αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με...
 
Εγω τις περισσοτερες ωρες τις περναω μαζι του και τις αλλες τον βαζω σε ενα κουτι (απο παπουτσια) με το ιδιο υλικο που εχει στη φωλια του, και ενα μικρο ρουχο για να κουρνιαζει εκει οταν κρυωνει.
 
Υπαρχουν τροφες για νεογεννητα στα πετ σοπς αλλα μπορεις να του δινεις διαφορες φρουτοκρεμες που δινουμε εμεις στα μωρα, αλλα με φρουτα ή λαχανικα. Να μην περιεχουν γαλα γιατι δεν ειναι καλο για τα παπαγαλακια. μπορεις να ρωτησεις ενα κτηνιατρο για περισσοτερες πληροφοριες και για τις ποσοτητες. Λογικα θα ειναι οι ιδιες με τα Lovebirds. Αν θες μπορω να σου πω εγω αυτες που μου εδωσε εμενα
 
Καλησπερα 'Ελενα! Σ'ευχαριστώ! Είναι το πρωτο παπαγαλακι που ταϊζω στο χερι και απ΄οσα γνωριζω, τωρα το καλοκαιρι που οι θερμοκρασιες ειναι αρκετα ψηλες δεν χριαζεται να το ζεστενεις! Αυτο μου το ειπε ενας κτηνιατρος. Αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με...
Καλησπερα costantine, η μανα τα κουκουλωνει με τα φτερα της φυσιολογικα λοιπον εχουν καποια θερμοκρασια, εαν τα παρουμε δεν θα τουσ λειπει αυτο; Και δευτερο θεμα που με προβληματιζει ειναι οτι διαβασα πωσ η αναπαραγωγη τουσ ειναι απο Ioυλιο μεχρι Δεκεμβριο, εαν γεννηση χειμωνα δεν τα παιρνουμε;
 
ο κτηνιατρος που ρωτησα μου ειπε πως δεν χρειαζετε... Τωρα δεν ξερω αν κανω λαθος. και λογικα θα μπορεις να παρεις και τον χειμωνα αλλα παλι δεν ειμαι σιγουρος. καλυτερα να ρωτησεις καποιο που θα ειναι πιο εμπειρος στην εκτροφη νεοσσων 🙂
 
ο κτηνιατρος που ρωτησα μου ειπε πως δεν χρειαζετε... Τωρα δεν ξερω αν κανω λαθος. και λογικα θα μπορεις να παρεις και τον χειμωνα αλλα παλι δεν ειμαι σιγουρος. καλυτερα να ρωτησεις καποιο που θα ειναι πιο εμπειρος στην εκτροφη νεοσσων. 🙂
Σ'ευχαριστω constantine,το ψαχνω με 1000 και με οποιο τροπο μπορω.Oταν μαθω ακριβωσ και σ'ενδιαφερει και εσενα θα σου γραψω τι πληροφορια εγκυρη εχω.
 

Σχετικά θέματα

Απαντήσεις
11
Προβολές
25K
Back
Top