Γενικά Σε ποια κατηγορία (σκληρά, μαλακά, έντονα κτλ.) ανήκουν αυτά τα δύο φτερά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα, αυτά τα δύο φτερά μπορείτε να μου πείτε σε ποια κατηγορία ανήκουν; (σκληρά, μαλακά, έντονα κτλ.)
20160117_110025.webp 20160117_110047.webp
 
Σε πρώτη ανάγνωση, κι εφόσον δε συγκλίνουν έντονα στο πάνω τμήμα τους φαίνονται μαλακά.
Επισης είναι δίχρωμα, οποτε μάλλον δεν είναι εντονα, αλλά και παλι δεν ειμαι σιγουρος
 
και εγω δεν ξέρω διαβασα το σχετικό άρθρο αλλά δεν είμαι σίγουρος... ίσος κάποιος με πιο πολύ εμπειρία (@misalouris ,@mgerom ) μας διαφωτίσουν
 
να πω επίσης οτι τα φτερά είναι απο το στήθος αυτών των καναρινιών
full

er4tt.webp
 
Σε πρώτη ανάγνωση, κι εφόσον δε συγκλίνουν έντονα στο πάνω τμήμα τους φαίνονται μαλακά.
Επισης είναι δίχρωμα, οποτε μάλλον δεν είναι εντονα, αλλά και παλι δεν ειμαι σιγουρος
Η διχρωμία έχει να κάνει με το λευκό του λιποχρώματος.
Όλα τα λιποχρωμικά πουλιά έχουν λευκό υποπτέρωμα οπότε καλώς παρουσιάζεται λευκό το πρώτο 1/3 του φτερού. Η διαφοροποίηση των χρωματισμών σε κίτρινα, κόκκινα και λευκά έχει να κάνει με τα υπόλοιπα 2/3 του φτερού και το αν είναι έντονο ή μωσαϊκού τύπου το φτερό με το αν υπάρχει χρώμα μέχρι την άκρη του φτερού.
Μπορείτε να διαβάσετε σχετικά με το χιονέ, έντονο ή το μωσαικού τύπου φτέρωμα εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Διάκριση-του-τύπου-πτερώματος-καναρινιών.17714/ κι εδώ https://community.petbirds.gr/threa...ο-λιποχρωμικο-καναρινι-μου.24772/#post-286824
και εγω δεν ξέρω διαβασα το σχετικό άρθρο αλλά δεν είμαι σίγουρος... ίσος κάποιος με πιο πολύ εμπειρία (@misalouris ,@mgerom ) μας διαφωτίσουν
Και τα δύο για μένα φτερά των πουλιών... κινούνται μεταξύ του 3 και 4 στην κατηγορία κατάταξης σκληρότητας των φτερών (έξι επίπεδα κατάταξης)
Στα μαλακά φτερώματα έχουμε μακρύ, πλατύ φτερό ενώ στα σκληρά κοντό και στενό.
Για τα δυο παραπάνω φτερά λοιπόν το ένα είναι από έντονο κόκκινο λιποχρωμικό καναρίνι και το άλλο από κάποιο μελανικό.
 
Μάκη, τι σημαίνει πένα - πένα;

Με δυο λέξεις, έντονα και σκληρά. Η ουρά του κόκκινου πρέπει να αφαιρεθεί, πενα - πένα.
Το μελανινικό βγάλτο μια - δυο φωτό ακόμα να φαίνονται πλευρά και πλάτη.
 
Μάκη, τι σημαίνει πένα - πένα;
Είναι η λέξη που χρησιμοποιούσαμε από παλιά για τα κινητήρια φτερά και τους οδηγούς. Πιθανότατα επειδή κάποια απο αυτά έπαιζαν και αυτό τον ρόλο όταν δεν υπήρχαν τα BIG. 😉
 
Για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ή για να βγούν εκ νέου πιο όμορφα φτερά;
Πρόκειται ας πούμε για μια δυσμορφία στο πτέρωμα της περιοχής που συνήθως προκύπτει απο την διασταύρωση δυο εντόνου πτερώματος πουλιών. Αυτή η ουρά δυσκολεύει πολύ την παροχή λιπαρών απο το ουροπήγιο και δημιουργεί προβλήματα στο πουλί. Η αφαίρεσή της επιβάλλεται. Κάποιες φορές επανέρχεται σε φυσιολογική μορφή. Κάποιες άλλες ξαναβγαίνει άσχημα και πρέπει να ξαναφαιρεθεί.
 
Η ουρά δεν είναι όπως μοιάζει στην φώτο... είναι παιχνίδι του φακού μπορείτε να δείτε πως είναι τώρα εδω :
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
είναι σπασμένα τα δύο ακριανά φτερά απο την μια μεριά (απο τότε που το πήρα είναι έτσι)
 
Γιώργο, όπως και να χει, αφαιρεσέ τα σπασμένα φτερά, ώστε να βγάλει αλλα νέα.

Στην αρχική φωτό αυτη η τρύπα που φαίνεται ψηλά στο Ράμφος είναι το ρουθούνι του; Κι αν ναι, συμβαίνει κάτι με αυτο;
 
θα τα βγάλω δυο φτεράκια είναι
Στην αρχική φωτό αυτη η τρύπα που φαίνεται ψηλά στο Ράμφος είναι το ρουθούνι του; Κι αν ναι, συμβαίνει κάτι με αυτο;
ναι αυτό είναι... Φυσιολογικό μοιάζει (αν το δεις στο κλουβί δεν φαίνεται αλλά η φώτο είναι πολύ κοντινή γι αυτό σου φαίνεται μεγάλο)
 
Η ουρά δεν είναι όπως μοιάζει στην φώτο... είναι παιχνίδι του φακού μπορείτε να δείτε πως είναι τώρα εδω :
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
είναι σπασμένα τα δύο ακριανά φτερά απο την μια μεριά (απο τότε που το πήρα είναι έτσι)

Ναι. Τελείως διαφορετική εικόνα. Εδώ απλά χρειάζεται μια αφαίρεση για να στρώσει η ουρά.
 
Να κάνω μια ερώτηση; Όταν τα φτερά κολλάνε στο σώμα του πουλιού τότε το πουλί λέμε ότι έχει σκληρό φτέρωμα.. αν τα πουλιά φαίνονται χοντρά και φουντωτά τότε έχουν μαλακό φτέρωμα.. σωστά ή αυτό που λέω είναι λάθος; Εγώ έτσι τα διακρίνω τα πούπουλα αλλά δε ξέρω αν είναι σωστή διάκριση.. ( @misalouris , @mgerom ) :)
 
Η σωστή διάκριση γίνεται από το ίδιο το πούπουλο. Η συνολική εικόνα σού επιτρέπει να κάνεις μια υπόθεση με αρκετές πιθανότητες εγκυρότητας αλλά δεν είναι ένας τρόπος που μπορείς να βασιστείς εντελώς σε αυτόν. Η εικόνα ενός πουλιού με "φουντωτό" πτέρωμα μπορεί να οφείλεται και σε άλλους λόγους.

Μια ακόμη γενική εντύπωση μπορεί να σου δώσει και το βάθος του χρώματος, το πόσο έντονο είναι το χρώμα του πουλιού. Τα πιο έντονο - βαθύ χρώμα δείχνει σκληρό - έντονο πτέρωμα αλλά και σε αυτή την περίπτωση ισχύει ο παραπάνω κανόνας.

Περισσότερα βέβαια θα σου πουν οι χρωματάδες που έχουν και μεγαλύτερη εμπειρία.
 
Εγώ έτσι τα διακρίνω τα πούπουλα αλλά δε ξέρω αν είναι σωστή διάκριση

Αλίκη και εγώ έτσι τα διακρίνω...χεχεχε. Τώρα αν έχω βγάλει από τύχη σωστά πουλιά αυτό είναι ένα άλλο ζήτημα...
 
Back
Top