Γενικά Σε ποια κατηγορία (σκληρά, μαλακά, έντονα κτλ.) ανήκουν αυτά τα δύο φτερά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Για να καταλάβω: θα πρέπει να ελέγχουμε το συνδυασμό γεννητόρων και στα καναρίνια φωνής;. Δλδ, και τα τιμπράντο έχουν τύπους φτερωματος;
Γιάννη οι εκτροφείς των tibrandos σπάνια βρίσκονται σε τέτοιους προβληματισμούς γιατί τα πουλιά είναι κυρίως παρδαλά και αυτοί στοχεύουν στους απογόνους με καλές φωνές κι όχι χρώματα...
 
Γιάννη, σε ευχαριστω για την απάντηση. Το ερώτημα μου όμως μένει αναπάντητο, διότι αφορά οχι σε τι σκοπεύουν οι εκτροφείς των Τιμπραδος, παρά στο αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει αν υπάρχουν πουλιά στη συγκεκριμένη ράτσα που να είναι σκληροπτερα ή μαλακόφτερα, επομένως θα πρέπει να ελέγχεται ο συνδυασμός του φτερωματος στα ζευγάρια.
 
Την ίδια απορία είχα με τον Γιάννη σε παρόμοιο θέμα. Δηλαδή κάποια ειδη καναρινιων δεν έχουν τέτοιο θεμα;(για να μην αγχωνομαστε χωρίς ιδιαίτερο λογο). Και δεν το λεω για το πρόβλημα του χρωματος Αλλα γιατί αναφέρθηκε κάτι για κύστες.
 
αν υπάρχουν πουλιά στη συγκεκριμένη ράτσα που να είναι σκληροπτερα ή μαλακόφτερα, επομένως θα πρέπει να ελέγχεται ο συνδυασμός του φτερωματος στα ζευγάρια.
Τα tibrandos είναι πουλιά ως επί το πλείστον μέτριας σκληρότητας φτερώματος πουλιά... και συνεπώς δεν έχουν προβλήματα με τα φτερώματά τους. Εγώ τουλάχιστο δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό.
Αν παρ' όλα αυτά υπάρχει υπόνοια για κάποιες εξαιρέσεις καλά θα κάνουν να τις ελέγχουν οι εκτροφείς.
Νομίζω όμως πως για καλύτερα εδώ πρέπει να συμβάλουν οι άνθρωποι που έχουν εμπειρία σε αυτή τη ράτσα...
Νίκο @Paianas μπορείς να βοηθήσεις την κουβέντα μας;
 
Έχεις δίκιο Γιάννη.
Το πρόβλημα με τον τύπο φτερώματος και την επιλογή διαφορετικού τύπου φτερώματος στα πουλιά για ζευγάρωμα, έχει να κάνει με κάποια είδη καναρινιών ( Gloster, Νόργουιτς και μπόρντερ .. Αλλά και κάποια καναρίνια χρώματος.
Στα κοινά καναρίνια και τα καναρίνια φωνής δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου πρόβλημα κύστεων. Tα προβλήματα με τις κύστες, δημιουργούνται συνήθως μετά την πτερόροια όταν τα νέα φτερά προσπαθούν να βγουν και δτσκολεύονται..Αυτό όμως είναι κυρίως θέμα προδιάθεσης που δεν συναντάται στα καναρίνια φωνής. Γι αυτό και δεν ψάχνουμε αν το φτέρωμα είναι buff η yellow
poc.gr/φτέρωμα

https://community.petbirds.gr/threads/Ποιο-είναι-το-σωστό-ζευγάρωμα-των-καναρινιών-gloster-που-έχω.21812/

Μέσα από τον τελευταίο σύνδεσμο θα σταθώ σε μια αποστροφή του @mgerom
''τα λάμπς, έχουν να κάνουν αποκλειστικά με την ποιότητα του πτερώματος και αυτό είναι ένα απο τα δυσκολότερα "κεφάλαια" της εκτροφής.''
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Για να καταλάβω: θα πρέπει να ελέγχουμε το συνδυασμό γεννητόρων και στα καναρίνια φωνής;. Δλδ, και τα τιμπράντο έχουν τύπους φτερωματος;
Τα timbrado δεν έχουνε πρόβλημα κύστεων. Ευτυχώς δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό από κανέναν.
 
Back
Top