Διατροφή Σε ποια μορφή προτείνετε τη χορήγηση βοτάνων στους παπαγάλους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pantso
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pantso

PB New Member
Εγγραφή
25 Φεβ 2019
Μηνύματα
39
Καλησπέρα σε ολους Διάβασα άρθρα ή και γνώσεις παιδιών του forum που αναφέρονται στα βότανα για την διατροφή των παπαγάλων.Αναφέρουν ρίγανη, δυόσμο, χαμομήλι κτλ. Δεν Εχω καταλάβει σε υγρή μορφή ως αφεψημα, σε μορφή αποξηραμένη απ ευθείας απ το βαζακι,ή σε μορφή φυτρας απο γλαστρακι;και πόσες φορες την εβδομαδα πρεπει να δίνουμε βότανα;
 
Σχετικά με τη δοσολογία να θυμάσαι στα πάντα το "παν μέτρον άριστον"...
Για την ρίγανη που αναφέρεις και την χρησιμοποιώ, την δίνω ξηρή στην αυγοτροφή και χλωρή σαν κλωνάρι από την γλάστρα. Ενώ σε υγρή μορφή υπάρχει το ριγανέλαιο το οποίο όμως δεν το έχω δοκιμάσει.
Υπάρχει και το τσάι βοτάνων -πληροφορίες θα βρεις με μια αναζήτηση- το οποίο χρησιμοποιώ σπανίως...
 
Καλησπέρα φίλε @pantso! Τα βότανα είναι πολύ σημαντικά στην διατροφή των πουλιών καθώς περιέχουν πληθώρα από θεραπευτικές ιδιότητες! Ως αφέψημα τα δίνεις μόνο για προληπτικούς λόγους! Σε αποξηραμένη μορφή τα δίνεις μόνο με ανάμιξη αυγοτροφης καθώς σκέτα δεν τα προτιμούν! Μπορείς να δίνεις μια ποσότητα από τα παρακάτω βότανα 2-3 φορές την εβδομάδα:
Βασιλικός, μέντα, δυόσμο, ρίγανη, θυμάρι, θρούμπι, δενδρολίβανο, μελισσοχορτο, χαμομήλι, λεβάντα και τσουκνίδα!
Ελπίζω να σε βοήθησα! 🙂
 
Καλησπέρα πράγματι βοηθήσει αναλυτικοτα επειδή γλαστρακια δεν Εχω, αλλα Εχω σε βαζακια που Εχω μαζέψει απο την επαρχια που Εχω εξοχικό θα προτημησω να του ριχω λίγο στην αυγοτροφη.φαντάζομαι πως η ποσότητα που αναμειγνειουμε είναι μικρή.σ ευχαριστώ παρα πολυ
[automerge]1553265728[/automerge]
Σχετικά με τη δοσολογία να θυμάσαι στα πάντα το "παν μέτρον άριστον"...
Για την ρίγανη που αναφέρεις και την χρησιμοποιώ, την δίνω ξηρή στην αυγοτροφή και χλωρή σαν κλωνάρι από την γλάστρα. Ενώ σε υγρή μορφή υπάρχει το ριγανέλαιο το οποίο όμως δεν το έχω δοκιμάσει.
Υπάρχει και το τσάι βοτάνων -πληροφορίες θα βρεις με μια αναζήτηση- το οποίο χρησιμοποιώ σπανίως...
Σ ευχαριστώ πολύ φιλε μου αν υπάρξει δυντοτητα απο γλαστρακι (εννοώ) απο μέρους μου θα το κανω
 
Η ποσότητα που θα του δίνεις είναι ανάλογα στο πόση είναι η ποσότητα της αυγοτροφης. Μια, δύο κουταλιές θεωρώ είναι αρκετή. Τα γλαστρακια είναι μια πολύ καλή και εύκολη λύση. Τα προμηθεύεσαι είτε από κάποιο ανθοπωλείο είτε από την λαϊκή αγορά! 🙂
 
Σ ευχαριστώ πολύ φιλε μου αν υπάρξει δυντοτητα απο γλαστρακι (εννοώ) απο μέρους μου θα το κανω

Να το κάνεις οπωσδήποτε...
Με 3-4 € μπορείς να έχεις μια πολύ όμορφη, πράσινη και ευωδιαστή γωνία με βασιλικό, ρίγανη, θυμάρι & δεντρολίβανο.
Το χρησιμοποιείς για τα πουλιά και για την κουζίνα σου.
Έτσι έχω κάνει κι εγώ...
IMG-7b9e99cc006bfb81e4027934ae504318-V.webp
.
 
Εκπληκτικό είναι! Να υποθέσω κοβεις κλωναρια κ τα κρεμάς στο κλουβι., μέχρι να μαραθούν οποτε και τα αντικαθιστας;
[automerge]1553267978[/automerge]
Η ποσότητα που θα του δίνεις είναι ανάλογα στο πόση είναι η ποσότητα της αυγοτροφης. Μια, δύο κουταλιές θεωρώ είναι αρκετή. Τα γλαστρακια είναι μια πολύ καλή και εύκολη λύση. Τα προμηθεύεσαι είτε από κάποιο ανθοπωλείο είτε από την λαϊκή αγορά! 🙂
Θα τα κάνω αύριο κιόλας τέλειο!
 
Back
Top