Ασθένειες Σε τι δοσολογία χορηγούμε το Vetermec στα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosel1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μετά απο επικοινωνία με κτηνίατρους που δεν είχαν ειδικότητα σε πτηνά,του ανέφεραν κάποιον που έχει ειδίκευση. Ηρθαν σε επικοινωνία και έδωσαν ραντεβού την Τρίτη.Αν έχει αποτέλεσμα και αποτελεί κάποια σοβαρή περίπτωση θα τον ανεβάσω στη λίστα.
 
Το καναρίνι σύμφωνα με τη γνώμη γιατρού έχει εκτεταμένο αναπνευστικό πρόβλημα, επίσης το ένα του ματάκι ήταν κάπως τσουρουφλισμένο(χωρίς πούπουλα) γεγονός που αναφέρθηκε οτι συνήθιζεται σε αναπνευστικά προβλήματα. Δυστυχώς το όνομα και το είδος της θεραπείας δεν το ξέρουμε διότι το φάρμακο εδόθει σε κάποια ποσότητα απο τον ίδιο τον γιατρό ο οποίος και το είχε στη κατοχή του. Η δοσολογία είναι 20ml νερό με 0.2ml φαρμάκου για 12 μέρες. Για το μάτι αγοράστηκε ciloxan με δοσολογία 3-4 σταγόνες ανα ημέρα για 10 μέρες. Η εξέταση κράτησε αρκετή ώρα κατά την οποία αφαιρέθηκε και ένα σπυράκι στο κεφάλι, μάλλον απο φτερό που γύρισε, επίσης έκοψε και τα νύχια. Το κόστος ήρθε μόλις 33 ευρώ.
Οι εντυπώσεις απο τον γιατρό είναι οι καλύτερες. Είναι στη Λεύκωσια, περιοχή Δευτερά( 1χλμ χωματόδρομος) και λέγεται Χαράλαμπος Πετεβίνος,τηλ +357 99 587082. Μου μετέφεραν πως εχει μεταπτυχιακή και διδακτορική ειδίκευση στα πτηνά.
 
Οι εντυπώσεις απο τον γιατρό είναι οι καλύτερες. Είναι στη Λεύκωσια, περιοχή Δευτερά( 1χλμ χωματόδρομος) και λέγεται Χαράλαμπος Πετεβίνος,τηλ +357 99 587082. Μου μετέφεραν πως εχει μεταπτυχιακή και διδακτορική ειδίκευση στα πτηνά.
Αν θέλεις καταχώρισε τα στοιχεία του στη λίστα. Μπορεί να βοηθηθούν και άλλοι.
 
Αν θέλεις καταχώρισε τα στοιχεία του στη λίστα. Μπορεί να βοηθηθούν και άλλοι.
Σταύρο το εντυπωσιακό είναι οτι ο ίδιος γιατρός υπάρχει στη λίστα ένα post πάνω απο το δικό μου, μόλις τώρα το είδα! Την προηγούμενη εβδομάδα δεν το πρόσεξα και μάλλον (σχεδόν) κανείς στο forum δεν ήξερε οτι έχουμε γιατρό στη Κύπρο.Ισως να μπει μια σήμανση πχ σε Ελλάδα και Κύπρο ωστε στο μέλλον να συντομεύονται οι διαδικασίες ανευρεσης των.
Τουλάχιστον τωρα ξερουμε οτι υπάρχει ένας.
 
Ισως να μπει μια σήμανση πχ σε Ελλάδα και Κύπρο ωστε στο μέλλον να συντομεύονται οι διαδικασίες ανευρεσης των.
Έχεις δίκιο Δημήτρη. Θα βρω κάποιον τρόπο για να γίνει πιο εύχρηστη η λίστα.
 
Back
Top