Γενικά Σε τι οφείλεται η αλλαγή χρώματος του καναρινιού μου;

Nikolas799

PB New Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2020
Μηνύματα
120
Πόλη
Stockholm
Το καναρίνι είναι από γονείς κίτρινο μοζαικ και άσπρο
Σήμερα παρατήρησα ότι στο στήθος του και στο τελείωμα των φτερών βαφτικε πορτοκαλοκοκκινο, σε τι μπορεί να οφείλεται;
Η διατροφή του είναι πρασινάδες (σπανάκι, μπρόκολο) αγγούρι μήλο και αυγό χωρης κρόκο, επίσης η αυγοτροφή του είναι με προσθήκη κίτρινης χρωστικής και μια μικρή ποσότητα σπιρουλινας.

Μπορεί να το προκάλεσε αυτό η σπιρουλνα;

Αυγό με κρόκο έφαγε μόνο εχθές
 

Συνημμένα

  • IMG_20200219_180514.webp
    IMG_20200219_180514.webp
    79,7 KB · Προβολές: 31
Το καναρίνι είναι από γονείς κίτρινο μοζαικ και άσπρο
Σήμερα παρατήρησα ότι στο στήθος του και στο τελείωμα των φτερών βαφτικε πορτοκαλοκοκκινο, σε τι μπορεί να οφείλεται;
Η διατροφή του είναι πρασινάδες (σπανάκι, μπρόκολο) αγγούρι μήλο και αυγό χωρης κρόκο, επίσης η αυγοτροφή του είναι με προσθήκη κίτρινης χρωστικής και μια μικρή ποσότητα σπιρουλινας.

Μπορεί να το προκάλεσε αυτό η σπιρουλνα;

Αυγό με κρόκο έφαγε μόνο εχθές
η αυγοτροφη ειναι χυμα; η συσκευασμενη;
 
Ήδη μόνο αυτά που ανέφερες, σπανάκι, μπρόκολο και σπιρουλίνα έχουν β-καροτίνη.
Αλλά ακόμα και σκέτη λουτείνη μπορεί να σου κάνει "ζημιά" αναλόγως της συγκέντρωσής της και της γονιαδικής υποδομής του πτηνού στην διαχείρισή της.
Εγώ δεν βλέπω τίποτα πορτοκαλοκόκκινο στο καναρίνι σου, περιμένω ωστόσο μια πιο χρυσή απόχρωση στους ώμους και στο ουροπήγιο λόγω της διασταύρωσης που έκανες.
Για την ώρα πάντως κάποια πράγματα που σε ενοχλούν και δεν είναι στα κινητήρια φτερών/ουράς, μπορείς να τα διορθώσεις αφού δεν έχει ξεκινήσει την πτερόρροια του, διώχνοντας το "εφηβικό" του πτέρωμα.
Τα σπόρια δεν ανέφερες.
ΥΓ:Μπράβο σου που τα προσέχεις έτσι.
 
Θα ήταν λίγο υπερβολικό να βαφόταν τόσο που να το έβλεπες απο την διατροφή, εκτός και αν έτρωγε αυγοτροφή με σπιρουλίνα κάθε μέρα.
 
Πιο πάνω αναφέρεται ότι η λουτεινη μπορεί να κάνει την ζημιά, η λουτεινη δεν είναι καλός παράγοντας για το κίτρινο χρώμα;
Όχι αντίθετα, είναι το νούμερο 1 καροτενοειδές για το κίτρινο χρώμα, μετά έρχεται η ζεαξανθίνη και άλλα.
Αυτές τις ουσίες το κίτρινο καναρινάκι σου τις μετατρέπει σε άλλες χρωστικές/καροτενοειδή που λέγονται canary xanthophylls A και Β κυρίως.Ωστόσο από λάθος μπορεί να περάσει στο πτέρωμα και σκέτη λουτείνη (όπως περνά και η β-καροτίνη, η κανθαξανθίνη κ. Α).Αυτό θεωρητικά, γιατί πρακτικά δεν γίνεται να το γνωρίζω, μπορεί να δώσει κάποιο λάθος στον τόνο. Να έχεις υπόψιν ότι σε όλα τα καναρίνια χρώματος μπορεί να έλθει ο κορεσμός ενός χρώματος στο πτέρωμα και αυτό εξαρτάται και απο την πυκνότητα που λαμβάνει εκεί το χρώμα, σε συνάρτηση φυσικά με τις χρωστικές που δίνουμε.

Τα περισσότερα πράγματα πάντως ελέγχονται γονιδιακά.
 
Θα ήθελα να σας ρωτήσω...
Το καναρινακι το έχω στο σαλόνι, για τον φωτισμό θα βάλω μια πετσέτα, με τον ήχο όμως τι γίνετε; Φτάνει μόνο να τα σκεπάζουμε για το φως η όχι;
 
Θα ήθελα να σας ρωτήσω...
Το καναρινακι το έχω στο σαλόνι, για τον φωτισμό θα βάλω μια πετσέτα, με τον ήχο όμως τι γίνετε; Φτάνει μόνο να τα σκεπάζουμε για το φως η όχι;
Δεν μπορείτε να το μετακινείτε σε κάποιο ήσυχο - σκοτεινό δωμάτιο όταν σουρουπώνει;
Ποια είναι η ηλικία του;
 
Το έχεις σε κλουβί μόνο του;
Βλέπει τους γονείς του;
Τρέφεται κανονικά;
Αυτό που με προβληματίζει είναι να μην αγχωθεί, τώρα που είναι νεαρούδι και κάπως πιο ευαίσθητο (λόγω ηλικίας) από τις απότομες αλλαγές, οπότε αν πράγματι υπάρχει η δυνατότητα να κοιμάται κάπου αλλού το βράδυ, θα πρέπει (ούτως ή άλλως σε αυτές τις ηλικίες θα πρέπει να γίνεται) να ελέγχεις πολύ προσεκτικά (από τα φλούδια) πόσο τρώει.
 
Τρώει κανονικά και σπόρους και μήλο, το κακό είναι ότι δεν είναι με τους γονείς γιατί το αγόρασα από έναν άλλον. Παντός το πουλάκι φένετε την διάρκεια της ημέρας πολύ ζωηρό σαν να μην έχει κανένα πρόβλημα
 
Τρώει κανονικά και σπόρους και μήλο, το κακό είναι ότι δεν είναι με τους γονείς γιατί το αγόρασα από έναν άλλον. Παντός το πουλάκι φένετε την διάρκεια της ημέρας πολύ ζωηρό σαν να μην έχει κανένα πρόβλημα
Γιατί, θεωρείς ότι έχει κάτι; Νομίζω πάντως ότι σε κάπως μικρή ηλικία στο πούλησαν. Τελικά έχεις χώρο ήσυχο να το μεταφέρεις το σούρουπο;
 
Γιατί, θεωρείς ότι έχει κάτι; Νομίζω πάντως ότι σε κάπως μικρή ηλικία στο πούλησαν. Τελικά έχεις χώρο ήσυχο να το μεταφέρεις το σούρουπο;
Όχι δεν έχει τίποτα για το στρες λέω, το μεταφέρω στο χολ που είναι πιο ήσυχα τα βραδια
[automerge]1582961236[/automerge]
Oρθως δεν ειναι με τους γονεις,τα καναρινια απογαλακτιζονται στις 30 ημερες.
Γνωστό αυτό που λες,
 
Σε τι θα βοηθούσε η παρουσια των γονεων τοτε πιστευεις;
Εχει ανεξαρτοποιηθει πληρως.
Το έγραψα σαν απάντηση στον φίλο που ρώτησε εάν είναι με τους γονείς για λόγους στρες (εάν βλέπουν τους γονείς)
 
Back
Top