Αναπαραγωγή Σε τι οφείλεται η θνησιμότητα των νεοσσών ενώ είναι ακόμα έμβρυα;

Δεν είναι χώρος για προσωπική αντιπαράθεση αυτός.
Δεν είναι προσωπικά τα θέματα Σταύρο. Το παιδί έχει μια ασαφή έκφραση γενικώς και τώρα που οδηγήθηκε στο μη παρέκει, επικαλέστηκε την καθοδήγησή του από "έμπειρο" εκτροφέα.
Τι τσεκάρει εδώ μέσα τότε;
Σπάει τα αυγά πρόωρα και πόσα άλλα έχουν προηγηθεί.
 
Έκανα οωσκοπιση και το χρωμα του νεοσσού είχε μεταβληθεί σε θαμπό γκρι δεν κουνιόταν και δεν έβλεπα αγγεία και η μάνα του δεν καθωταν στην φωλιά φαινόταν λες και το παραμελούσε ίσως το καταλάβαινε
 
Δεν είναι χώρος για προσωπική αντιπαράθεση αυτός. Συνεχίστε σε προσωπική συζήτηση σας παρακαλώ.
Να μείνουμε στην ουσία...
Αφήνω χώρο για την ουσία λοιπόν.
Για το φόρουμ έκανα και ό,τι μπορούσα.
Δεν χρειάζομαι προσωπικές συζητήσεις.
 
Πόσο συχνά κάνεις ωοσκόπηση και τι τελικά είδες στο σπασμένο αυγό?
Κάνω μια στις 6μερες και μια την ημέρα που θα έβγαινε κανονικά (τέλος πάντων μέσα από τα λάθοι μαθαίνω και κάτι και βαιλτιονω τα αυτά που έκανα συγνώμη αν παραφερθηκα μέσα στην συζήτηση )
 
Δεν είναι προσωπικά τα θέματα Σταύρο
Όχι, παραμένουν όμως προσωπικές επιθέσεις και δεν επιτρέπονται. Μπορείτε να σταματήσετε να του δίνετε οδηγίες. Προσωπικά, διαφωνώ κάθετα με τη σημερινή πράξη αλλά και με την εν γένει συμπεριφορά του εδώ μέσα, αλλά δεν μπορώ να επιτεθώ φραστικά σε κάποιον επειδή μπορεί να έχει διάφορα προσωπικά θέματα και κυρίως αν δεν μου έχει επιτεθεί ο ίδιος πριν. Σταματώ απλώς να ρίχνω νερό στον μύλο του.
 
Όχι, παραμένουν όμως προσωπικές επιθέσεις και δεν επιτρέπονται. Μπορείτε να σταματήσετε να του δίνετε οδηγίες. Προσωπικά, διαφωνώ κάθετα με τη σημερινή πράξη αλλά και με την εν γένει συμπεριφορά του εδώ μέσα, αλλά δεν μπορώ να επιτεθώ φραστικά σε κάποιον επειδή μπορεί να έχει διάφορα προσωπικά θέματα και κυρίως αν δεν μου έχει επιτεθεί ο ίδιος πριν. Σταματώ απλώς να ρίχνω νερό στον μύλο του.
Σήμερα ένιωσα ότι μου ότι όλοι μου επιτίθεστε ήταν λάθος εκμερους μου που έπραξα έτσι και ζήτω συγγνώμη από όσους σημετυχαν στην συζήτηση
 
Απλά Τάκη αυτό που μας εξόργισε όλους ότι επιασες το αυγό και το έσπασες γιατί ήσουν σίγουρος πως ειναι νεκρό. Αν όμως δεν ηταν και ειχες κανει λαθος; Θα το έβλεπες να πεθαινει μπροστα σου... Δεν επεμβαινουμε τοσο πολυ. Μπορεις να κανεις ωοσκόπηση αφου θεωρεις πως ξερεις να διακρινεις τις διαφορες και μπραβο σου, απλά ο,τι και να δουμε καλο θα ηταν να αφηνουμε τη φυση. Δηλαδή έπρεπε να ξαναβαλεις το αυγό στη φωλια και να περιμενεις.

Τέλος παντων. Καποιοι λογοι ειναι η υγρασία.. μπορεί να μην ειναι ακρετά υψηλο το ποσοστο της υγρασιας και τα εμβρυα να μην μπορεσαν να σπασουν το αυγό. Άλλος λόγος ειναι το υπερβοικό ασβέστιο. Αν έχεις δωσει υπερβολικη ποσοτητα το θηλυκο εχει κανει πολυ σκληρα αυγά και ετσι οι νεοσσοι δεν μπορουν να το σπασουν και να βγουν.

Αν μιλαμε για πριν την εκκολαψη αλλοι λογοι ειναι πως κατι μπορει να στρεσαρε την καναρα και να εμεινε ενα βραδυ εκτος φωλιας ή καποιο μικρόβιο υπαρχει στο ζευγαρι και τα εμβρυα δεν επιβιωνουν. Γενικα ειναι ενα δυσκολο θεμα που ηταν πτηνολογος δε θα μπορουσε να σου απαντησει. Αν νομιζεις πως θες να εμβαθυνεις περισσοτερο μπορεις να δωσεις τις κουτσουλιες των γονεων για αναλυση σε πτηνιατρο.
 
Back
Top