Ασθένειες Σημάδι δίπλα από ράμφος ροζέλλας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARY

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2009
Μηνύματα
145
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Η ροζέλλα μου έχει εμφανίσει από χθες κάτι ανάμεσα στο αριστερό μάγουλο και το ράμφος. Αρχικά νόμιζα ότι κόλλησε κανένα τσόφλι από σποράκι, αλλά κοιτόντας καλύτερα, μοιάζει ή σαν να έγδαρε το σημείο με το νύχι και να τραυματίστηκε ή σαν να έχει σπυρί που άνοιξε. Είναι σκούρο χρώμα (το σημείο) και φαίνεται σαν να εξέχει κάτι (γι'αυτό νόμιζα ότι είχε κολλήσει τσόφλι από σποράκι). Έβγαλα φωτό για να σας δείξω, αλλά δεν φαίνεται καλά. Να προσπαθήσω να την πιάσω (δεν έχει εξημερωθεί ακόμα και φοβάται εύκολα), και, να της βάλω betadine? Και πως με συμβουλεύετε να την πιάσω που είναι και τσαμπουκαλίδικος παπαγάλος;
 
Αυτές οι φωτό δείχνουν την πλευρά που υπάρχει το πρόβλημα. Δεν φαίνεται καλά...
 

Συνημμένα

  • P6190002.webp
    P6190002.webp
    31,8 KB · Προβολές: 129
  • P6190001.webp
    P6190001.webp
    38,9 KB · Προβολές: 123
Καλησπέρα. Η ροζέλλα μου έχει εμφανίσει από χθες κάτι ανάμεσα στο αριστερό μάγουλο και το ράμφος. Αρχικά νόμιζα ότι κόλλησε κανένα τσόφλι από σποράκι, αλλά κοιτόντας καλύτερα, μοιάζει ή σαν να έγδαρε το σημείο με το νύχι και να τραυματίστηκε ή σαν να έχει σπυρί που άνοιξε. Είναι σκούρο χρώμα (το σημείο) και φαίνεται σαν να εξέχει κάτι (γι'αυτό νόμιζα ότι είχε κολλήσει τσόφλι από σποράκι). Έβγαλα φωτό για να σας δείξω, αλλά δεν φαίνεται καλά. Να προσπαθήσω να την πιάσω (δεν έχει εξημερωθεί ακόμα και φοβάται εύκολα), και, να της βάλω betadine? Και πως με συμβουλεύετε να την πιάσω που είναι και τσαμπουκαλίδικος παπαγάλος;

Οι φωτογραφίες δεν είναι πολύ καθαρές για να καταλάβουμε τι έχει. Γιατί δεν την πάς σε έναν γιατρό? Το μπεταντίν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αραιωμένο, και όχι όπως είναι, αλλά αν δεν ξέρεις τι έχει τι θεραπεία να κάνεις; Μπορείς να την πιάσεις με μια πετσέτα, αλλά γιατί να στρεσαριστεί δυο φορές το πουλί αν όντως είναι κάτι σοβαρό και θα χρειαστεί να το δεί ένας γιατρός;
 
Πήρα τηλ. τον γιατρό, αλλά είχε κλείσει (απόγευμα) και θα ξανατηλ. αύριο. Αν δεχτεί -ελπίζω- θα τον πάω επιτόπου να τον δει. Εύχομαι μόνο να μην είναι τίποτα σοβαρό, τον έχω πολύ λίγο καιρό τον Μαρκούλη μου (20 μέρες περίπου), και προέκυψε πρόβλημα έτσι γρήγορα... Θα σας πω νεότερα... Πάντως ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές!
 
Παιδιά, η συνέχεια για τον παπαγαλάκο μου ήταν η εξής:
Το Σάββατο ευτυχώς είχε ιατρείο ο κτηνίατρος, και μου είπε ότι έχει ψωρίαση! Κουφάθηκα! Τον έπιασε με τα χίλια ζόρια (τσαμπουκαλής ο Μάρκος!) και μου έδειξε ότι εκτός από το σημείο αριστερά του ράμφους στο δέρμα, που είχε δημιουργηθεί κάτι σαν έκζεμα, είχε αρχίσει να δημιουργείται και στην δεξιά πλευρά -που αν δεν είναι εκπαιδευμένο το μάτι σου δεν το προσέχεις- και είχε και στα πέλματα κάτι πολύ αμυδρά λεπάκια. Τον πιάσαμε 2 άτομα για να ακινητοποιηθεί, και αφού ψάχναμε αρκετά (!) για να βρούμε δέρμα από το πολύ πούπουλο στο σβέρκο του, του έσταξε 5-6 σταγόνες φάρμακο και σήμερα το βράδυ "έπεσε" το έκζεμα, που στο μεταξύ από Παρασκευή ως σήμερα Τρίτη, είχε γίνει τεράστιο! Θα πάμε άλλες 2 Παρασκευές για θεράπεία.
Με άγχωσε ο μπαγασάκος μου! Ευτυχώς, πάμε καλά. 🙂
 
Σ'ευχαριστώ Μαρία μου! Ετοιμάζομαι ψυχολογικά για το ματς της Παρασκευής! Δεν φαντάζεσαι πόσο αντιδραστικό πλάσμα είναι ο Μάρκος! Λυπήθηκα τον γιατρό! Τον έχω 20-25 μέρες μόνο και δεν έχει εξημερωθεί ακόμη. Πάνω που αρχίζαμε να τα βρίσκουμε, έτυχε αυτό, και ξανατσίτωσε το καημένο. Είδωμεν! Θα σας ενημερώσω για την συνέχεια...
 
Μαιρουλα πως τον επιασε ο γιατρος; Με γαντια ή με πετσετα; Σιγουρα θα περασε μεγαλο σοκ πιανοντας τον!
 
Άστα να πάνε! Με πετσέτα, κυνηγώντας τον σε όλο το κλουβί! Και για να του ρίξει τις σταγόνες στο σβέρκο, κράταγα εγώ με πετσέτα το κεφάλι (μπρούμυτα ο παπαγάλος), ο γιατρός τα φτερά του ενωμένα μισοσηκωμένα, και για να βρούμε δέρμα βοηθούσε και ο άντρας μου στο να κάνουμε πέρα τα πούπουλα χωρίς να μας φύγει το πουλί που συνέχεια προσπαθούσε να την κάνει! 3 άτομα ήθελε ο κατεργάρης! Θρίλερ Μαρία... Και από κράξιμο; Μας έσπασε τα τύμπανα!
 
Aχ σαν μωρακι θα εκανες ο γλυκος μου! Οπως δεν καθονται τα μωρακια καλα στον γιατρο οταν τους κανει ενεση. Υπομονη και την επομενη φορα!
 
☹Έτσι όπως τα λες! Αλλά δεν μπορώ να βλέπω ζωντανά να σπαράζουν έτσι! Πόσο μάλλον όταν είναι δικό μου και του'χω αδυναμία! Ο άντρας μου το ίδιο. Να φανταστείς είχε βγει έξω από το εξεταστήριο για να μην βλέπει. Ήρθε μέσα μόνο για να βοηθήσει, όταν εγώ κι ο γιατρός είχαμε από ένα χέρι ελέυθερο, και θέλαμε κι άλλα χέρια για να παραμερήσουμε τα πούπουλα και να ρίξει και τις σταγόνες ο γιατρός! Επιπλέον, αυτή την φορά θα έχω μαζί και το γέρικο καναρίνι μου που έχει πρόβλημα στα πόδια (σαν αρθροιτικά) και είναι πλέον μόνιμα στο πάτωμα του κλουβιού (που του έχω κάνει διπλό πάτο για να είναι ψηλά στις τροφοθήκες ), για να δούμε αν μπορει να του δώσει κάτι γιατί πολλές φορές το παρατηρώ ότι πονάει...
 
το θεμα ειναι οτι τα μωρα δεν δαγκωνουν και μια ροζελα δαγκωνη πολυ και ασχημα, αρκετα ασχημα. Περαστηκα να ειναι και γρηγορα ολα θα πανε καλα. Αφου το παρακολουθει γιατρος.
 
Σ'ευχαριστώ Νίκο, για τον φόβο του δαγκώματος του τυλίξαμε το κεφάλι με πανί (εννοείται με τρόπο που ανέπνεε... μην το σκάσουμε το ζωντανό!). Δεν έχει προλάβει να εξημερωθεί κιόλας, και με τον γιατρό και τα σχετικά έχει τρομάξει το μάτι του...
 
Περαστικα της κι απο εμενα Μαιρη! Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να αναρρωσει γρηγορα το μικρουλι σου!
 
Σ'ευχαριστώ Κωνσταντίνε, ελπίζω κι εγώ, γιατί στεναχωριέμαι πολύ που είναι έτσι το ζουζούνι μου...
 
Περαστικουλια κι απο μενα στον μικρουλη σου!
Μια χαρα θα τα παει...
 
Περαστικα του να ειναι!
Απο τη μια ηταν δυσαρεστο που το εβλεπες να κανει ετσι αλλα απο την αλλη 3 ατομα;!
Μπραβο στο Μαρκακι...
 
Περαστικά στον Μαρκούλη! Μην αγχώνεσαι μαμα! Μια χαρά θα γίνει το μωρό!
 
Back
Top