Ασθένειες Σημάδι δίπλα από ράμφος ροζέλλας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
:)Να'στε καλά παιδιά! Σήμερα είχαμε το επεισόδιο Νο 2... Χαλάσαμε τον κόσμο με τις φωνές! Κάναμε πεντικιούρ, βάλαμε σταγονίτσες, μασήσαμε χαρτιά κουζίνας, και τα σίδερα του κλουβιού! Εχω τον Κουταλιανό και δεν το ήξερα! Καλά πάει, φύγανε τα εξανθήματα, ξαναποκτήσαμε ωραία καθαρή μουρίτσα!:D Έδειξα στον γιατρό και τον γέρο τον κανάρο μου, (μήπως και έβρισκε κάτι άλλο, ή αν υπήρχε κάτι να του δώσω), αλλά τελικά είναι απλά γεράματα, και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο...
Α! Σήμερα χρειαστήκαμε μόνο 2 άτομα για τον τσαμπουκάκο μου!
 
Mπραβο Μαρακι πολυ καλα νεα! Παλι καλα!Χαιρομαι που ολα πηγαν μια χαρα. Θα ξαναπατε παλι ή τελειωσατε;
 
:)Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Θα ξαναπάμε την άλλη Δευτέρα για να τον δει ο γιατρός και ίσως πάρει άλλη μία τελευταία φορά φάρμακάκι. Τώρα ο Μάρκος έχει μουρίτσα αστέρι!:DΚι ευτυχώς δεν έχει αγριέψει τόσο όσο την πρώτη φορά (μετά τον γιατρό δηλαδή), επανήλθε αμέσως στα φυσιολογικά του...
 
😕Παιδιά, μετά από μέρες, επανέρχομαι να σας ενημερώσω ότι ο Μάρκος μου συνεχίζει να βγάζει κατά καιρούς κάτι πραματάκια δίπλα στο ράμφος του, και σήμερα ο γιατρός μας είπε ότι είναι στοματίτιδα κι όχι ψωρίαση όπως νόμιζε στην αρχή. Έκανε και εξάταση δείγματος στο μικροσκόπιο. Έδωσε ένα φάρμακο να το διαλύω στο νερό του για 5 μέρες. Άντε να δούμε...🙄
 
Μαρια μου θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας έγραφες τι ειδους φάρμακο σου έδωσε καθώς και την δοσολογία και τον τρόπο χορήγησης, ωστε να γνωριζουμε για παρόμοιες περιπτώσεις 🙂
 
FLAGYL των 200 ml, δίνω 1ml στα 100ml νερού (στο ποτήρι του), για 5 μέρες. Είναι φάρμακο για ανθρώπους (από φαρμακείο κανονικό), αλλά πρέπει πρώτα να έχει γίνει διάγνωση γιατρού (για σιγουριά).
 
Παιδια καλησπέρα. Μετά από εξαφάνισή μου εδώ και πάνω από 1 μήνα για σοβαρούς προσωπικούς λόγους, επανέρχομαι για να σας ενημερώσω σχετικά με τον παπαγάλο μου. Πέθανε πριν 1 μήνα! Είχα δώσει μόνο 2 μέρες φάρμακο (αυτό που προανέφερα) και μάλλον ο καημένος δεν το άντεξε. Έκανε λίγο εμετό το βράδυ της πρώτης μέρας και το πρωι της δεύτερης, τον βρηκα νεκρό στο πάτο του κλουβιού. Σοκαρίστηκα. Ήθελα να βρώ τον Ακριβό τον κτηνίατρο που τον κούραρε, κ να τον λιντσάρω! Αλλά και να το έκανα, ο Μάρκος μου δεν θα γύρναγε πίσω...
 
Μαιρούλα μου ελπίζω τα προβλήματά σου να λύθηκαν και να είσαι καλύτερα (εννοώ προσωπικά)! Όσο για το πουλάκι, ειλικρινά λυπάμαι πολύ!☹ Ότι και να πω είναι λίγο... Ελπίζω κάποια στιγμή, όταν θα είσαι έτοιμη, να μπορέσεις να δώσεις την αγάπη σου σε κάποιο άλλο! ΜΑΡΙΑ
 
Μαρία σε ευχαριστώ, προς το παρόν έχω το γεράκο καναρίνο μου κ τα επίσης "ηλικιωμένα" 3 παραδείσιά μου. Αυτά μου κάνουν παρεούλα χρόνια τώρα. Για παπαγάλο, θα δω. Ισως κάποια στιγμή αργότερα...🙄
 
κρίμα, λυπήθηκα έχουμε κι εμείς μια ροζέλλα κι είναι πολύ όμορφα και δραστήρια πουλάκια. σκέφτομαι αφού το είχες λίγες μερες πριν την εμφάνιση της ασθένειας μήπως το αγόρασες ήδη άρρωστο. Ποιος ξερει! Όλα να σου πάνε καλά και με το καλό να πάρεις άλλο κάποια στιγμή
 
Πέθανε πριν 1 μήνα! Είχα δώσει μόνο 2 μέρες φάρμακο (αυτό που προανέφερα) και μάλλον ο καημένος δεν το άντεξε. Έκανε λίγο εμετό το βράδυ της πρώτης μέρας και το πρωι της δεύτερης, τον βρηκα νεκρό στο πάτο του κλουβιού. Σοκαρίστηκα. Ήθελα να βρώ τον Ακριβό τον κτηνίατρο που τον κούραρε, κ να τον λιντσάρω! Αλλά και να το έκανα, ο Μάρκος μου δεν θα γύρναγε πίσω...

Η ανεπάρκεια ειδικών πτηνιατρικών σκευασμάτων είναι ένα μεγάλο πρόβλημα και για τους γιατρούς, μην τους αποπαίρνουμε, αγώνα και περιαματισμούς κάνουν και αυτοί χωρίς να φταίνε. Δεν ξέρω, πόσο μπορεί να φταίει το FLAGYL φαντάσου ότι εγώ το χρησιμοποιώ για εντερικές λοιμώξεις στο σκύλο μου, που έχει χρόνια ευαισθησία.
Πάντως, επειδή κάποτε έχασα μια Αυστραλιανή Rosella με ταχύτατη εξέλιξη, θα σου πω ότι, δεν καταφέραμε μετά από επίσκεψη σε 3 διαφορετικούς γιατρούς, ούτε καν να πλησιάσουμε σε διάγνωση. Δεν έχω παρόμοιο πουλί πια και δεν είχα αναφέρει το παρακάτω μέχρι σήμερα. 'Οταν ξαναπήγα Αυστραλία και μου δόθηκε η ευκαιρία, ζήτησα από έναν εκεί γιατρό (αρκετά φερέγγυα άποψη ως προϊστάμενος ενός κρατικού οργανισμού με εξειδίκευση στα πτηνά της Νότιας Αυστραλίας) να μου πει δυό κουβέντες,ι απλά μου επιβεβαίωσε με τρεις λέξεις μια δικιά μου εντύπωση: Υπερευαίσθητα, πολλές λοιμώξεις πεπτικού, εύκολοι φορείς ιών
 
Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Έχει περάσει πάνω από 1 μήνας που έχασα το φιλαράκι μου και μου λείπει πολύ. Ρώτησα και άλλο κόσμο σχετικό με πουλιά, και μου είπαν το ίδιο, ότι δηλαδή όντως είναι υπερευαίσθητα πουλιά και φορείς υιών. Πιθανότατα ο Μάρκος να ήταν ήδη άρρωστος όταν τον πήρα και δεν φαίνονταν. Λυπάμαι πολύ όμως γιατί τον ταλαιπωρήσαμε στα τελευταία του με γιατρούς και φάρμακα που τα σιχαινόταν.☹
 
Κριμα βρε Μαρια! Με στεναχωρησες τωρα! Συνεχεια ακουω οτι πεθαινουν πουλια! Ειναι κριμα! Τι να σου πω; Καλο κουραγιο!
 
Back
Top