Αναπαραγωγή Σημερα βγήκαν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης glafkos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

glafkos

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2006
Μηνύματα
347
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους
σήμερα το πρωί βγήκαν τα πρώτα μου για φέτος και είναι τρία αυτο που με ανησυχει είναι ότι ενώ είναι ζωντανά και τα τρία το ένα μόνο ανοίγει το στόμα του για φαγητό γιατί δοκίμασα να τα ταίσω με σύρηγγα πρίν φύγω για την δουλειά γιατί είδα ότι δεν ήταν ταισμένα(αυτο έγινε στίς 7.30 το πρώι)
Λέτε να υπάρχει κανένα πρόβλημα και να μην ανοίγουνε το στόμα;
 
Να σου ζήσουν και με το καλό στο κλαρί.

Όσο για αυτό που ρωτάς ίσως είναι και φυσικό αν βγήκαν σήμερα το πρωί από το αυγό.
Θέλουν λίγη ώρα μέχρι να εγκλιματιστούν.
 
να σου ζησουν και να τα χαιρεσε!
ξερω οτι δεν τρωνε αμεσως την πρωτη μερα γιατι εχουν τροφη ακομα απο το αυγο αλλα δες τι θα σου πουν και οι αλλοι.

τονι
 
Να τα χαίρεσαι Άκη :)

Γιατί να ταΐσεις εσύ με τη σύριγγα, οι γονείς τι θα κάνουν; Δεν είναι δική μας δουλειά το τάισμα των μικρών όταν δεν υπάρχει λόγος. Δεν είναι κανόνας, είναι λύση ανάγκης. Μην ασχολείσαι μαζί τους χωρίς λόγο.
 
Απλα είδα ότι τα 2 μικρα δεν σηκωνανε κεφάλι και τρόμαξα μήπως δεν μπορούνε
γιαυτο είπα να δοκίμαζα και εγω
 
Δεν πειράζουμε σε καμία περίπτωση ούτε τη φωλιά ούτε το ζευγάρι, εκτός εάν συντρέχει πολύ σοβαρός λόγος. Στην προκειμένη περίπτωση δεν υπήρχε κανένας λόγος για να ασχοληθείς καν. Πρώτη μέρα είναι.

Σου το λέω γιατί γνωρίζω πόσο στενάχωρος και ανυπόμονος είσαι με αυτά τα πράγματα και πολύ φοβάμαι ότι θα απογοητευτείς αν τα ενοχλείς όλη την ώρα. :)
 
οκ ευχαριστώ αλλά αμα δεν ασχολούμε πως θα βλέπω εαν είναι ταισμένα;
το βράδυ που θα πάω σπίτι να μην σηκώσω την κανάρα να δω εαν έχουνε φάει;
 
Συγχαρητηρια να τα χαιρεσαι! Ειναι αυτα απο το περσινο πουλακι που λεγαμε;

Την πρωτη μερα τα μωρα μπορει να μη φανε καθολου, εχουν απορροφησει τον κροκο απο την κοιλια τους πριν βγουνε οποτε δεν χρειαζονται ταισμα. Την πρωτη μερα μη σε ξεγελαει ο αδειος προλοβος. 😉
 
Έχει δίκιο ο Φοίβος φίλε Άκη. Την πρώτη μέρα μην αγχώνεσαι, είναι ταισμένα. Και μην τα πολυενοχλείς τα πουλιά, να τα βλέπεις βέβαια για να μπορείς να ελέγχεις τι συμβαίνει αλλά όχι όλη τη μέρα συνέχεια. Ααα... Και να τα χαίρεσαι!
 
glafkos είπε:
οκ ευχαριστώ αλλά αμα δεν ασχολούμε πως θα βλέπω εαν είναι ταισμένα;
Αν δεν είναι ταϊσμένα φωνάζουν και πριν καλά καλά ξεκινήσουν, ή κανάρα είναι ήδη στο πόδι για να τους προσφέρει φαγητό. Αυτό συμβαίνει στο 90% και πλέον των περιπτώσεων. Αν φωνάζουν απεγνωσμένα επί πολλή ώρα, τότε σημαίνει ότι ή κανάρα δεν ανταποκρίνεται στο κάλεσμά τους για τροφή και αυτά είναι νηστικά. Πρόκειται όμως για το ελάχιστο των περιπτώσεων.
το βράδυ που θα πάω σπίτι να μην σηκώσω την κανάρα να δω εαν έχουνε φάει;
Πιο πολύ θα κινδυνεύσεις να τα χάσεις επειδή σηκώνεις την κανάρα παρά από την πιθανότητα να μην έχουν φάει.
 
οκ ρε παιδιά δεν θέλω να τα ενοχλώ απλα επειδη λείπω όλη την μέρα θέλω να έχω τον νου μου όταν γυρίσω σπιτι να ξέρω εφαγαν; Η όχι και αν δεν έφαγαν δεν πρέπει να τα ταίσω εγω έστω το βράδυ (δεν μιλάω μόνο για σήμερα γενικά τωρα το λέω)
 
Κάτσε πρώτα να δεις τις κινήσεις των γονιών αν ταίζουν ή όχι. Μην προτρέχεις κ μην αγχώνεσαι. Εσύ αγχώνεσαι χωρίς να δεις πρώτα αν τα'ι'ζουν κ δεν καταλαβαίνω το λόγο. Να δεις που όλα θα παν καλά!
 
μαρίτσα εχω βαλει φώτο τους στο θεμα ''το μωρό μου'' εκει θα δείς και την ολη τη οικογένεια!
 
Αφου γυρνας βραδυ οπως λες και τα πουλια ηδη κοιμουνται καλυτερα να μην τα ενοχλεις. Μπορει να κανεις την καναρα να νιωσει ανασφαλεια. Κοιτα τα μονο το πρωι πριν φυγεις και ολα καλα θα πανε!
Ασε τη φυση και το ενστικτο τους να κρατανε τα ηνια αφου δεν υπαρχει λογος...
 
Ακη να σου ζησουν και να τα χαιρεσαι, αλλα στην αρχη απο καποια αποσταση (μην ανησυχεις θα σε καθοδηγησει και η αγαπη σου ωστε να βρεις ακριβως το μετρο.)προσωπικα βλεπω πως καθε φορα που πλησιαζω για ναδω δημιουργω μεγαλο αγχος στην μητερα αποφοβο για προστασια των μικρων και αυτο την αναγκαζει να κανει ατσαλες κινησεις πραγμα που δεν συμβαινει οταν ελεγχει αυτη την κατασταση.
 
Τι έγινε φίλε Άκη; Πήγες σπίτι;Είδες τα μικρά σου;Όλα καλά;
 
ασε φιλε ακομα γραφειο ειμαι σε καμια ωρα θα παω
 
  • Like
Αντιδράσεις: zefyri
Back
Top