Ασθένειες Σιγανό Κελάηδημα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paoki72
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paoki72

PB Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
245
Πόλη
Πολύχρονο
Θα ηθελα τη βοηθεια σας στο προβλημα; Που εχει ο αρσενικος μου εδω και καιρο.

Μετα την τελευταια πτεροροια του περασμενου καλοκαιριου και ενω πριν κελαιδουσε δυνατα, αρχισε να λεει για λιγες μερες. Μετα αποτομα σταματησε και εδω και αρκετους μηνες εχω ξεχασει τη φωνη του. Πριν απο λιγες ημερες πηρα ενα καρδερινοκαναρο το οποιο μαλλον του εκανε καλο. Αρχισε να κελαιδαει αλλα με χαμηλη ενταση.

Υπαρχει καποιο προβλημα, θα πρεπει να του δωσω κατι ή o xρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος;
 
Δημήτρη εάν το πουλί δεν παρουσιάζει άλλα συμπτώματα (αδιαθεσία, φούσκωμα κ.λπ.) και δεν συνεχίζει να ρίχνει πούπουλα, κράτησέ το φέρνοντας το ράμφος του στο αφτί σου και άκουσε εάν παράγει κάποιο θόρυβο με την αναπνοή του. Εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε είναι πιθανόν το πουλί να έχει προσβληθεί από ακάρεα της ταχείας. Σε αυτήν την περίπτωση είναι επόμενο να μην κελαηδά καθόλου ή το κελάηδημά του να μοιάζει περισσότερο με χαμηλόφωνη, μη ολοκληρωμένη προσπάθεια.
 
ΣΤΑΥΡΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ. ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΟΥΤΕ ΡΙΧΝΕΙ ΤΩΡΑ ΦΤΕΡΑ. ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑ PET-SHOP ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΑΧΕΙΑ. ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΤΑΝ ΚΕΛΑΙΔΑΕΙ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΕΝΤΑΣΗ.
 
καλησπερα!
η διατροφη του παραμενει ιδια;του δινεις φρουτα και λαχανικα. Αν οχι, δοκιμασε πολυβιταμινες και καποιο σκευασμα που ενισχυει το κελαηδημα μπας και... σε μια γνωστη μου, για ενα σκαθι που ειχε σταματησει για 1,5 χρονο να κελαηδαει της εδωσαν aidonine της tafarm και ξαναβρηκε τον παλιο καλο του εαυτο! 😛
 
ΚΑΤΕΡΙΝΑ Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ😎 . ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ Η ΙΔΙΑ. ΤΩΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ(ΤΟ ΜΠΛΕ ΧΑΠΑΚΙ).ΙΣΩΣ Μ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΕΛΑΙΔΑΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ:D
 
Back
Top