Ασθένειες Caique ανεβοκατεβάζει τον λαιμό του χωρίς να βγάζει κάτι

Νιωθεις ακριβως οπως νιωθει ενας γονιος για το παιδι του! Οπως νιωθει καθε υπεθυνος ανθρωπος που αναλαμβανει με πληρη συναισθηση της ευθύνης την φροντιδα ενος πλασματος με οτι συνεπαγεται αυτο:) καλη δυναμη!
 
Iωννα ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΕ ΛΙΓΟ
Πρεπει να χαιρεσει που στο κανει! Εγω το εχω εις τριπλασιον χρονικον και δεν κανει αυτη την πραξη ακρως εμπιστοσυνης και αγαπης.. ειλικρινα στο λεω θα ηθελα να το κανει, ετσι θα μου αποδεικνυε οτι εχει οριστικοποιησει την αγαπη του και την σιγουρια του για μενα.. 🙂
Νομιζω οτι και ο Δημητρης 1973 του εχει τυχη το ιδιο περιστατικο, γιατι δεν τον ρωτας;
 
Ναι παιδια το κανει απο αγαπη αλλα υπαρχουν περιπτωσεις που γινεται απο ασθενειες!
Βεβαια το οτι το κανει στο χερι μου πχ δειχνει κατι αλλο!
 
Eγω καταλαβαινω οτι μπορει να ακουγεται ωραιο, ο Φοιβος το κανει σπανια αλλα ευτυχως δεν βγαζει την τροφη απο το στομα του. (εχω την εντυπωση πως δεν ειναι και πολυ Φοιβος αλλα Φοιβη και γι αυτο δεν ειναι ισως τοσο εντονο). Προσωπικα πιστευω οτι δεν πρεπει να το προκαλουμε διοτι κανει το πουλι πιο εξαρτημενο και "κολλημενο" επανω μας και δυστυχως ειναι φορες που πρεπει και καποια αλλα ατομα οπως οικογενεια η φιλοι λογω συνθηκων να αναλαβουν για καποιες ωρες η ημερες το πουλι οταν εχουμε κι αλλες υποχρεωσεις. Επισης ειχα διαβασει οτι μπορει να γινει η πραξη αυτη καθαυτη σαν παθηση και το πουλι να το κανει συνεχεια και στο τελος να παθει καποια μολυνση.

Δεν χρειαζεται να τρομαζεις απλα προσπαθησε να μην το προκαλεις κι οταν συμβαινει πιστευω πως καλο θα ηταν να τον αγνοεις μεχρι να καταλαβει οτι δεν ειναι επιθυμητο απο εσενα αυτο που κανει.
 
Αυτο προσπαθησα να του δωσω να καταλαβει προχτες. Και τις 2 φορες πηρα το χερι μου και σταματησε.
Το ιδιο εκανε κ η μητερα μου.
Σημερα μπορω να πω δεν εχει κανει καμια κινηση.
Εγω μαλλον το βλεπω το δικο μου για θηλυκο, σημερα ειχε στηθει με τις ωρες στον πατερα μου για χαδια...
 
Ιωαννα απλα πληροφοριακα, στον Γιατρο ειπες για το στοματακι του μην ντυχον και παιζει κανενα ρολο (αν και δεν νομιζω)
 
Το ειδε και μου ειπε δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα!
Το κοιταξε και μεσα με φωτακι, δεν ειχε μυκητες η κατι αλλο.
Μια χαρα το βρηκε!
 
Στην θεση σου παντος σε δικαιολογω απολυτα. Δεν εχεις εμπειρια σε κατι τετοιο, ουτε εγω αλλα και ελαχιστοι απο εδω μεσα, οποτε οταν γινετε αυτο για πρωτη φορα ειναι λογικο να αντιδρασουμε με πανικο.
Προς το παρον εγω σου προτινω να κανεις υπομονη ακομα 2,3 μερουλες και να ξενυχτισεις και λιγο παραπανω :) για να το παρατηρησεις καλυτερα.
 
Δεν ειναι θεμα εμπειριας η οχι.
Ειναι θεμα ανησυχιας.Ακομα και να ημουν 100 τοις 100 σιγουρη παλι θα ανησυχουσα και θα ετρεχα.
Αν το παιδι σου αρρωσταινε θα το αφηνες ετσι;
Οχι,θα το εψαχνες ξανα και ξανα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
Ιωάννα μην ξεχνάς ότι αντιλαμβάνονται το στρες μας χαλάρωσε με επίβλεψη χωρίς υπερβολές.
 
Ναι Κωνσταντινε εχεις δικιο και αυτο φανηκε οταν πανικοβληθηκα προχτες που εβγαλε φαγητο.
Απλα παρατηρω συμπεριφορα οταν ειναι μεσα στο κλουβι του και με εμας.
 
Ιωαννα εμπειρια εννοω στο θεμα οτι το πουλι ταιζει τον ανθρωπο, οχι προς γενικου. Και το λεω αυτο γιατι ειναι λιγες οι περιπτωσεις.
Στειλε σε παρακαλω ενα μηνυμα στο Δημητρη ειμαι βεβαιος οτι θα εχει μερικες απαντησεις να σου δωσει πολιτιμες. Οποιοι αλλοι ειχαν αυτη την περιπτωση μπορουν να στειλουν καποιες αναλογες εμπειριες
 
Back
Top