Γενικά Σκέφτομαι να αγοράσω κοκατίλ και έχω κάποιες ερωτήσεις

XxdimitrisXx

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2019
Μηνύματα
23
Καλησπερα,Σκευτομαι να αγορασω 1 κοκατιλ ημερο και θελω οσοι εχουν να μου απαντησουν καποιες ερωτησεις:
Το μονο πραγμα που με κραταει πισω ειναι ο θορυβος.


1:Κανουν πολυ θόρυβο;
2:Ξέρετε καποιον εκτροφεα που στελνει πανελαδικα;
3:Εχω 2 budgies σε ενα κλουβι ενα βαλω το κλουβι με το κοκατιλ διπλα στο κλουβι τον budgie Θα νιωθει μοναξια;

Ευχαριστω!
 
Ο θόρυβος είναι σχετικός.υπαρχουν στιγμές που κάνουν αυτό το δυνατό τσαρ τσαρ .. Να το έχεις δίπλα στο κλουβί των μπατζι δε θα έχεις θέμα ίσα ίσα θα έχει κ παρεα (στο να μη σε ψάχνει συνέχεια) υπάρχουν εκτροφείς που στέλνουν πουλιά.
 
Καλημέρα!
Αναλόγως τι εννοεί κανεις με την λέξη θόρυβος. Υπάρχουν φορές που κάνουν πολύ και άλλες που είναι πιο ήρεμα. Σε αυτό παίζουν πολλά ρόλο, και δεν εξαρτάται απαραιτητα από το ίδιο το πουλακι. Γενικά δεν υπάρχουν αθόρυβοι παπαγάλοι.
Ξέρω αυτόν που μου έδωσε τον δικό μου, αλλά δεν στον συστήνω. Δεν είναι καλός. Προσωπικά δεν ξέρω κάποιον, τα άλλα μέλη μας αν γνωρίζουν μπορούν να σου προτείνουν.
Μοναξιά εννοείς σε εποχή ζευγαρώματος που ενώ τα μπατζι θα έχουν ταίρι και το κοκατιλ θα είναι μόνο του, η γενικά;
 
Καλημέρα!
Αναλόγως τι εννοεί κανεις με την λέξη θόρυβος. Υπάρχουν φορές που κάνουν πολύ και άλλες που είναι πιο ήρεμα. Σε αυτό παίζουν πολλά ρόλο, και δεν εξαρτάται απαραιτητα από το ίδιο το πουλακι. Γενικά δεν υπάρχουν αθόρυβοι παπαγάλοι.
Ξέρω αυτόν που μου έδωσε τον δικό μου, αλλά δεν στον συστήνω. Δεν είναι καλός. Προσωπικά δεν ξέρω κάποιον, τα άλλα μέλη μας αν γνωρίζουν μπορούν να σου προτείνουν.
Μοναξιά εννοείς σε εποχή ζευγαρώματος που ενώ τα μπατζι θα έχουν ταίρι και το κοκατιλ θα είναι μόνο του, η γενικά;
Δεν θα βάλω άλλο κοκατιλ στο κλουβί γιαυτο
 
Δεν θα βάλω άλλο κοκατιλ στο κλουβί γιαυτο

Δεν νομίζω να έχει θέμα, χωρίς να είμαι κ απόλυτα σιγουρη γιατί δεν έχω βάλει τον δικό μου για ζευγάρωμα.
 
Καλησπερα,Σκευτομαι να αγορασω 1 κοκατιλ ημερο και θελω οσοι εχουν να μου απαντησουν καποιες ερωτησεις:
Το μονο πραγμα που με κραταει πισω ειναι ο θορυβος.


1:Κανουν πολυ θόρυβο;
2:Ξέρετε καποιον εκτροφεα που στελνει πανελαδικα;
3:Εχω 2 budgies σε ενα κλουβι ενα βαλω το κλουβι με το κοκατιλ διπλα στο κλουβι τον budgie Θα νιωθει μοναξια;

Ευχαριστω!


Γεια σου Δημητρη!

1)Δεν ειναι το πιο αθορυβο ειδος που υπαρχει αλλα εχει να κανει και με τον χαρακτηρα του καθε πτηνου.
2)Μιλα με τον Ζαχαρια @zack27 και θα σου πει αν μπορει να σου στειλει.
3)Αν παρεις ενα ημερο πουλι μεγαλωμενο στο χερι θα αναζητα την συντροφια του ανθρωπου.
 
Αν λάβεις υπόψη σου ότι τα κοκατιλακια 12 ώρες κοιμούνται, ότι κατά κανόνα τις ώρες που λείπεις είναι σιωπηλά και ότι γενικά προσαρμόζονται στο περιβάλλον (όσο πιο αθόρυβο, τόσο πιο αθόρυβα κι αυτά), ίσως μερικές φορές να παρακαλάς να τραγουδήσουν.
Αυτό που δεν αντέχεται είναι όταν ξέρουν ότι είσαι σπίτι σ' άλλο δωμάτιο. Μπορούν να κράζουν ασταμάτητα (αλλά κι αυτό καταπολεμάται με κάποιους τρόπους).
 
Back
Top