Γενικά Σκέφτομαι να αγοράσω παρέα στο κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης User23658
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
U

User23658

Guest
Καλημέρα σας! Ο κοκη μου ήδη ξεκινάει μια αγωγή προληπτική όπως είπε ο γιατρός για κοκιδια και τριχομοναδες. Πέραν αυτό όμως έχει ένα θέμα στα φτερά το έχω αναεβασει σε ενα ποστ (πέφτουν τα φτερα και δε μεγαλώνουν ) Δεν έχουμε κατάληξη τι είναι αυτό. Και σκέφτομαι εδώ και αρκετό καιρό να του πάρω μια παρέα. Μας είπαν ότι μπορεί να έχει έναν ιο και να μην τον βάλω σε αναπαραγωγή μη τυχόν και περάσει σε νεες γενιές.όποτε το θηλυκό το αποκλείουμε. Μου είπαν ότι ιδανική παρέα θα ήταν ένα μπατζι σε διπλανά κλουβιά. Θα ήθελα παροτλετ η λοβ αλλά επισης μου είπαν ότι δεν ταιριάζουν και πολύ. Για πείτε ρε παιδιά καμία γνώμη. Και γενικά ειμαι Ανοιχτή σε απόψεις.
 
Μαίρη, ο Ιός που πιθανολογείται ότι μπορεί και να υπάρχει, δεν προσβάλλει τις άλλες ράτσες παπαγάλων; Νομίζω ότι από αυτό θα πρέπει να ξεκινήσει ο προβληματισμός.
Επίσης, δεν καταλαβαίνω καθόλου αυτήν την ιστορία των γιατρών της Κομοτηνής σχετικά με προληπτική θεραπεία για κοκκίδια και τριχομονάδες.
Έχει το πουλί κοκκίδια;
Έχει τριχομονάδες;
Και αν ναι, εκριζώνονται τα κοκκίδια ποτέ ή έχεις ατομική βόμβα για άλλο πιθανό σύντροφο / φίλο που μπορείς να πάρεις για τον Κόκη;
Νομίζω ότι αυτά είναι ερωτήματα που πρέπει να διευκρινιστούν πριν από ο,τιδήποτε άλλο.
Όσον αφορά στην παρέα, είτε θα του έπαιρνα ένα του είδους του (αρκεί να ήταν ασφαλές και για το άλλο πουλάκι) είτε θα του έκανα εγώ παρέα, όπως μέχρι τώρα. Τι να την κάνεις την παρέα όταν μιλάνε άλλη γλώσσα, όταν το πιο μικρό κινδυνεύει από το μεγαλύτερο, όταν θα πρέπει να τα βγάζει κανείς "βόλτα" ελεύθερα δλδ σε βάρδιες;
Πραγματικά έχω αρχίσει και χάνω την υπομονή (που ποτέ δεν είχα) με τους Πτηνιάτρους και τους πάσης φύσης ειδικούς που τσεπώνουν τα φράγκα και δεν ξέρουν τελικά τι λένε, πως το λένε, και με μερικά εργαστήρια που πιθανά βρίσκουν συνέχεια τα ίδια και τα ίδια και ακόμα πιο πιθανά δεν έχουν ελέγξει τους εργατηριακούς τους χώρους για επιμολύνσεις δειγμάτων.
 
Με καλυψες να το πω ; Συμφωνώ να το πω ; Ειχε ανεβασεμενες τιμές αυτά που είπαν οπότε γίνεται προληπτικά μη τυχόν και "πέσει " τα έχω παραγγείλει ακόμη δε τα έδωσα. Ο ένας συγκεκριμένα μου είπε μη δίνεις τίποτα στο πουλί δώσε μόνο πολυβιταμινες και ο ιος αυτός χρειάζεται βιταμίνη c και νιτρικο άλας; Μπορεί κ το λέω κ λάθος. Η Κομοτηνή μου είπε αυτά που ξέρετε. Αν είναι στο θέμα αναπαραγωγής οκ δεν θα πάρω κοκατιλινα αλλά αν κολαει κ έτσι τότε αλλαζει. Κανείς δε μου απαντάει βασικά όπως επίσης πρέπει να πληρώσω αλλά 50€ να στείλω δείγμα φτερού και αιμα στην ολλανδια να μας πουνε αν έχει αυτό το PBFD. Την παρέα θα την ήθελα όχι μόνο για το παιδί αλλά γενικά ήθελα κ αλλο πουλάκι και θα το συνδιαζα.. Τώρα να το βάλω σε κίνδυνο και το άλλο φυσικά δε θα το έκανα. Επίσης φίλος καλός μου είπε ότι μπορεί να είναι ψυχολογικός παράγοντας που δε ξέρουμε που ωφελείται και να έχεις μαδησει τους θύλακες Για αυτό κ βγάζει κ ανώμαλα κάποια φτερά. Βγάλτε άκρη. 😨
 
User23658 είπε:
αλλά 50€ να στείλω δείγμα φτερού και αιμα στην ολλανδια να μας πουνε αν έχει αυτό το PBFD.
Νομίζω αξίζει τον κόπο πριν την αγορά νέου πουλιού. Θα σου φύγει και σένα (και μας) η απορία :)
 
Νομίζω αξίζει τον κόπο πριν την αγορά νέου πουλιού. Θα σου φύγει και σένα (και μας) η απορία :)
Αυτο που το πας; Ολοι μειναμε με το πουλί στο χέρι. Να περιμένουμε τι έχει! Καλά δεν ξέρω να σου πω 50 θέλει η Δουκάκη είπε για Ολλανδία εδώ τον γιατρό δεν θα του δώσω κάτι (είναι πολύ καλος πολλές φορές δεν μου παίρνει λεφτά για τον κοκη ) Επίσης τα μεταφορικά. Κανα100αρι εγώ λέω θέλει σύνολο.
 
Μαίρη, ας στείλουμε ένα email. Αν θέλεις δώσε μου τα στοιχεία του κέντρου (link) καθώς και τις ασθένειες για τις οποίες θα ήθελες να κάνεις τεστ, και θα προσπαθήσω να συννενοηθώ ο ίδιος για λογαριασμό σου. Το πρόβλημα είναι ότι για να γίνει κάτι τέτοιο, μάλλον θα χρειαστώ τα στοιχεία σου (+++ τη δνση του σπιτιού σου + τηλέφωνο και πλήρες όνομα) τα οποία (θεωρώντας ότι το επίπεδο γνωριμίας μας δεν είναι - ίσως ακόμα τέτοιο - ) δεν θα ήθελα να τα έχω..[έτσι π.χ. Θα μπορούσε να ξεκινήσει ένας serial killer ή ακόμα θα μπορούσα να έρθω νύχτα και να βουτήξω τα υπέροχα παπιά που πρόκειται να εκκολάψεις 🤪 👽], οπότε μάλλον το πιο ασφαλές θα ήταν να μου στείλεις το κείμενο που χρειάζεσαι για το εργαστήριο, να σου το μεταφράσω στα Αγγλικά και να σου το στείλω πίσω, και μετά απλά θα σου μεταφράζω σε ελεύθερη απόδοση την αλληλογραφία. Θέλεις; [εγώ θέλω τα παπιά, 😀]
 
Με έκανες κ γέλασα και συγκινήθηκα ταυτόχρονα! Σε ευχαριστώ τι άλλο να πω για το ενδιαφέρον.. αχχ αυτά τα παλιοπαπια... Τελικά θες ρανερ χηνακια η σκετα; Γιατί Ράνερ ακόμη δεν έχω η μηχανή θα αρχίσει να βγάζει κατά τις 3/4 και έπειτα αλλα καλυψου Καλά διότι σε όλο το σπίτι έχω κάμερες. Πχ βάλε μια ροζ η μπλε περούκα να περάσεις απαρατήρητος.. 😂
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1584257510[/automerge]
@ianos το μωρό δες 😍 όρθιο! Νομίζω ένα παπι μπορείς να έχεις.έστω κ στο σπίτι!
 
😀, αυτός ο μικρούλης είναι όλα τα λεφτά. Μέσα σ' όλα!
User23658 είπε:
@ianos το μωρό δες 😍 όρθιο! Νομίζω ένα παπι μπορείς να έχεις.έστω κ στο σπίτι!
Μετά θα είμαι για άμεση έξωση, εκτός των μηνύσεων που θα φάω για διατάραξη κοινής ησυχίας.
 
Παντως εγω απο την περιγραφη στο αντιστοιχο θεμα δεν καταλαβα οτι το εργαστηριο της Κομοτηνης προτεινε προληλτικη αγωγη, αλλα κανονικη θεραπεια.

Αν δεν λυσεις το προβλημα με το πουλακι δεν προτεινω να προχωρησεις σε αγορα παρεας του.
 
Παντως εγω απο την περιγραφη στο αντιστοιχο θεμα δεν καταλαβα οτι το εργαστηριο της Κομοτηνης προτεινε προληλτικη αγωγη, αλλα κανονικη θεραπεια.

Αν δεν λυσεις το προβλημα με το πουλακι δεν προτεινω να προχωρησεις σε αγορα παρεας του.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πραγματικά δεν γνωρίζω αλλά έτσι μου είπαν λογο του ότι έχει ανεβασμενες τιμές θα γίνει προληπτικά.. Οσο για την αγορα παρεας θα γινοταν (αν γινόταν ) μετά το Μάιο και ως τότε φυσικά θα είχε ξεκαθαρίσει φαντάζομαι και το τοπίο.
 
User23658 είπε:
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πραγματικά δεν γνωρίζω αλλά έτσι μου είπαν λογο του ότι έχει ανεβασμενες τιμές θα γίνει προληπτικά.. Οσο για την αγορα παρεας θα γινοταν (αν γινόταν ) μετά το Μάιο και ως τότε φυσικά θα είχε ξεκαθαρίσει φαντάζομαι και το τοπίο.

Στην θεση σου θα το διευκρίνιζα τηλεφωνικως παλι γιατι ξερω οτι το συγκεκριμενο κεντρο ειναι φανατικα κατα της προληπτικης φαρμακευτικης αγωγης, εκτος αν εχει αλλαξει η πολιτικη τους τους τελευταιους μηνες.
 
Back
Top