Γενικά Σκέφτομαι να ανοίξω εκτροφείο Κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ThomasTZ
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ThomasTZ

PB New Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2018
Μηνύματα
3
Πόλη
Ιωάννινα
Κάλησπερα ονομάζομαι Θώμας και σκέφτομαι να ανοίξω εκτροφείο Κοκατίλ. Πως πρέπει να ξεκινήσω την εκτροφή; Και πόσο θα μου κοστίσει καταβάθος;
 
Ναί έχω χώρο. Σκέφτομαι να πάρω 4 πουλιά 2 θηλ και 2 αρσ και να τα ζευγαρώσω πρώτα το ενα και ενα το αλλο. Επίσης
σκεφτομαι να βαλω ενα 4ο οροφο κλουβι
 
Με 2 ζευγαρια που λες να εχεις δε θεωρω οτι το κοστος ειναι εξωφρενικο! απο κει και περα πρεπει να σκεφτεις οτι δεν ειναι παιρνω 2 πουλια τα βαζω για αναπαραγωγη και ολα οκ! Πρεπει να μελετησεις το ειδος και τις αναγκες αυτου! Να προσφερεις σωστη διαμονη, περιβαλλον, διατροφη! Οταν δε παει καλα μια γεννα να εχεις τη γνωση να επεμβεις και να βοηθησεις αν χρειαστει! Εσυ απλα θελεις να βαλεις τα πουλακια για να βγαζεις μωρα να τα εχεις; να τα δινεις;
 
Καλημέρα Θωμά.
Δεν είχες ποτέ κοκατιλ αλλά θέλεις να ασχοληθείς με την εκτροφή τους επαγγελματικα; Σε αυτή την περίπτωση δεν θα σκεφτόμουν το κόστος αλλά το κατά πόσο μπορώ να αντεπεξέλθω στις υπόλοιπες απαιτήσεις του συγκεκριμενου εγχειρήματος.
 
Καλό θα ήταν να μας πεις για ποιό λόγο θα ήθελες να κάνεις εκτροφή, και μάλιστα με τοσο μικρή εμπειρία. Δεν είναι απλά "τα βαζω μαζί, γεννάνε αυγά, βγάζουν πουλάκια". Απαιτεί τεράστιες γνώσεις και πολύχρονη απασχόληση και εμπειρία πριν ξεκινήσεις. Προσωπικά, χωρίς παρεξήγηση φίλε μου, θα σου έλεγα να μην προχωρήσεις σε εκτροφή ενός είδους που δε γνωρίζεις (αφου είχες μπάτζι και κάθε είδος είναι διαφορετικό απ' το άλλο και με διαφορετικές απαιτήσεις)
 
Καλησπέρα και από εμένα.
Θα σου συνιστούσα να το σκεφτείς πολύ καλά πριν ξεκινήσεις! Πρώτον δεν γνωρίζεις το συγκεκριμένο είδος, δεύτερον αυτό που λες με δύο ζευγάρια απλά είναι απίθανο και τρίτον πριν ξεκινήσεις θα πρέπει να βρείς που θα πουλάς τα πουλιά σου. Αυτά τα λίγα από ´μένα πάντα φιλικά και με διάθεση βοήθειας!
 
Από το τίτλο πίστευα οτι μιλούσες για κάτι πιο οργανωμένο και μελετημένο. Γιατί εκτροφείο με 2 ζευγάρια δεν λέγεται επαγγελματική εκτροφή.
-Απ ότι κατάλαβα δεν έχεις εμπειρία με το είδος. Τότε γιατί θέλεις να ασχοληθείς με αυτό φτιάχνοντας εκτροφείο;
-Έχεις ψάξει να βρεις αξιόλογα πουλιά ώστε να αρχίσεις να χτίζεις την εκτροφή σου ή θα πας σε ένα πετ σοπ να πάρεις 4 πουλιά που θα σου πούνε οτι είναι ζευγάρι... Με πολλές πιθανότητες να μην ισχύει;
- Έχεις σκεφτεί κάποιο σύλλογο που θα γίνεις μέλος ώστε να πάρεις βοήθεια και να μπορείς να προμηθεύεσαι δαχτυλίδια με δικό σου κωδικό;
-Τα πουλιά που θα βγάζεις θα τα διοχετεύεις απλά στην αγορά ή θα δουλέψεις πάνω σε αυτά ώστε να βελτιώσεις το είδος και τα χαρακτηριστικά τους;
 
Back
Top