Φροντίδα Σκέφτομαι να βάλω κότες, φραγκόκοτες και κουνέλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evans

PB Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2013
Μηνύματα
958
Πόλη
Λαμία,Αθήνα
Στην αποθηκη μας σε λιγο θα υπαρχει αρκετος χωρος ωστε μεχρι του χρονου να μπορεσω να βαλω μερικες κοτουλες και κουνελια και φραγκοκοτες(μαλλον). Θα ηθελα πληροφοριες ειδικα για τις φραγκοκοτες μιας και τα κοτοπουλα και τα κουνελια θα τα προμηθευτω απο συγγενη (οι κοτες ειναι απο αυτες που κλωσσουν διοτι δεν ειναι αγορασμενες και υπαρχει φυσικη αναπαραγωγη και οχι μηχανηματα.)Σιγα σιγα επεκτεινομαι και στα οικοσιτα... Μιας και το σπιτι δεν χωραει τιποτα αλλο
. Επισης θα ηθελα πληροφοριες για τη σωστη διατροφη που πρεπει να ακολουθουν τα πουλερικα (για τα κουνελια ειμαι ενταξει ουτως ή αλλος εδω μιλαμε για πτηνα)
 
Για τις φραγκόκοτες να ξέρεις ότι κάνουν γενικά πολύ θόρυβο στην παραμικρή απειλή που θα αισθανθούν (θεωρούνται φύλακες ). Πρέπει να είναι σε ζευγάρια, μπορείς να ξεκινήσεις με ένα ζευγάρι και βλέπεις πως θα πάει.
Κάνουν λιγότερα αυγά από τις κότες και δεν αναπτύσσονται το ίδιο. Τα φτερά τους πρέπει να κόβονται διαφορετικά μπορούν να πετάξουν πολύ μακριά και άντε να τις μαζέψεις, εκτός βέβαια αν είναι περιορισμένες σε κάποια κλούβα.

Γενικά τα οικόσιτα πουλερικά έχουν τρεις κύριες πηγές διατροφής:

Ζωοτροφές του εμπορίου: καλαμπόκι, στάρι, κριθάρι, πίτουρα, σόγια (μικρή ποσότητα), διάφορα άλευρα, φυράματα.
Βοσκή: πολύ σημαντική, διάφορα χορταρικά, σκουλήκια, έντομα, σαλιγκάρια και γενικά ότι μπορούν να βρουν.
Οικιακά αποφάγια: δεν πετάς σχεδόν τίποτα, τρώνε τα περισσότερα αποφάγια όπως φλούδες από φρούτα, λαχανικά, ψωμιά, ζυμαρικά κλπ.

Επίσης σημαντικό είναι να έχουν στην διάθεση τους χονδρή άμμο ή σπασμένα όστρακα...

Τώρα για μόνιμη κατοικία μέσα στην αποθήκη δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα απο την άποψη ότι χρειάζονται ήλιο και κάποιο χώρο για βοσκή και αμμόλουτρα.
 
Για τις φραγκόκοτες να ξέρεις ότι κάνουν γενικά πολύ θόρυβο στην παραμικρή απειλή που θα αισθανθούν (θεωρούνται φύλακες ). Πρέπει να είναι σε ζευγάρια, μπορείς να ξεκινήσεις με ένα ζευγάρι και βλέπεις πως θα πάει.
Δεν εννοώ μεσα στην αποθήκη. Ειναι φραγμενη η αποθηκη και θα την επεκτείνουμε λογω οτι χρειαζόμαστε χώρο για μηχανήματα και θα φτιάξουμε και χώρο για τα οικόσιτα επίσης μου έχουν πει οτι το αλάτι κάνει καλο στα κοτόπουλα στις κατσικιες στα κουνέλια και εχω δει να ρίχνουν στο τριφύλλι πιο ξερό μαζί με νερό λένε οτι νοστιμιζει αυγά, κρέας κλπ. Βέβαια εγω τις θελω μόνο για αυγά!'
 
Για διατροφή εμείς για τις κότες κυρίως αλλά και πάπιες, γαλοπούλες τους δίνουμε στάρι ή καλαμπόκι το πρωί και το απόγεμα ότι αποφάγια υπάρχουν στο σπίτι ανακατεμένα με πίτουρα (γίνεται σαν κρέμα και το απολαμβάνουν).
Επίσης όπως είπε και ο Γιάννης διάφορα χορταρικά και οπωσδήποτε άμμο και κοχύλια σπασμένα (εμείς επειδή έχουμε θάλασσα τους δίνουμε άμμο απο εκεί και τα παίρνουν όλα μαζί :)
 
Επιπρόσθετα... και αν δεν κάνω λάθος... Οι φραγκόκοτες έχουν τη δυνατότητα πτήσης.. Όχι ιδιαίτερα όμορφης... είναι όμως αποτελεσματική στις αποδράσεις...
Θα χρειαστούν επιπρόσθετα μέτρα.
 
Οι φραγκοκοτες το ξέρω οτι πετούν απο συγγενή που είχε έδιναν μια και έφταναν στα κεραμίδια του απέναντι σπιτιού! Επειδή δε μου αρέσει να κόβω φτερά μάλλον θα βάλω σύρμα απο πάνω, κατά προτίμηση αντί για πλέγμα θα γίνουν τσιμεντενοι τοίχοι ή κάποιο υλικό ώστε κανεις να μην έχει οπτική επαφή οτι υπάρχουν ζωα εκεί γιατί φοβάμαι μη μου τα κλέψουν ειδικά τα κοτόπουλα μιας και η αποθήκη ειναι απομονωμένη και το σκυλί μας...η Μαρία δεν θα έχει πρόσβαση εκεί μιας και έχει ιστορικό αρπαγής μιας κότας:D(η κοτα πήγαινε για κατσαρόλα και πηγε και την άρπαξε γιατί την άφησαν μέχρι να πάρουν τα μαχαίρια ευτυχώς η κότα έζησε οχι όμως για πολύ απο οτι φαντάζομαι) γι αυτο μεταφέρθηκε στην αποθήκη μακριά απο το χωριό

Επίσης την αμμο την παίρνουμε από τη θάλασσα ή πρέπει να είναι οποιαδηποτε άμμος; Μπορώ να του χορηγησω κατεστραμμένα σουπιοκοκκαλα έτσι;
 
Επίσης την αμμο την παίρνουμε από τη θάλασσα ή πρέπει να είναι οποιαδηποτε άμμος; Μπορώ να του χορηγησω κατεστραμμένα σουπιοκοκκαλα έτσι;

Τα όστρακα και η άμμος έχουν δύο ρόλους. Να προσφέρουν κάποια ποσότητα ασβεστίου στα πουλερικά, για την ανάπτυξη τους, και να τα βοηθήσουν να αλέσουν την τροφή τους. Αν δεις το στομάχι αλανιάρας κότας είναι γεμάτο με άμμο, πετραδάκια. Μπορείς να δώσεις και άμμο θαλάσσης και σουπιά (δεν ξέρω αν θα την φάνε), εγώ τους δίνω χονδρή άμμο από οικοδομικά υλικά, την τσακίζουν.
 
Η φραγκοκοτες τι τιμη εχουν και που μπορω να τις βρω ;Εκει που πουλανε ζωοτροφες;
 
Περίπου 10-20 ευρώ, αναλόγως την ηλικία. Θα τις βρεις όπου πουλάνε κοτόπουλα, ζωοτροφές αλλά και σε αγγελίες...
 
επίσης συχνά περνάνε πλανόδιοι με φορτικά που πουλάνε κοτόπουλα κτλ και έχουν συνήθως
 
επίσης συχνά περνάνε πλανόδιοι με φορτικά που πουλάνε κοτόπουλα κτλ και έχουν συνήθως
Δεν νομιζω οτι οι πλανοδιοι ειναι καλη ιδεα αυτοι ειναι χειροτεροι και απο τα pet shops.

αλλά και σε αγγελίες...
Προτιμω να δω το πουλι πριν το παρω
 
Δεν νομιζω οτι οι πλανοδιοι ειναι καλη ιδεα αυτοι ειναι χειροτεροι και απο τα pet shops.
ισχύει συνήθως τα ζώα που πουλάνε δεν περνάνε καθόλου καλά... αλλά είναι και αυτό μια λύση να "σώσεις> δηλαδή ένα τέτοιο πουλί αν δεν βρείς αλλού
 
Στις φραγκοκοτες το αρσενικο εχει μεγαλυτερο κερατο στο κεφαλι ετσι δε διαχωριζονται;
 
Τι χρειάζονται οι φραγκοκοτες για αναπαραγωγή; Κλωσσανε καθόλου και μεγαλώνουν μικρά; Επίσης σκέφτομαι να βάλω και στον πατο σύρμα (δεν ξερω ποιο ειναι πιο ανθεκτικό) για να αποτρεψω τα κουναβια, ασβους κλπ. απο το να εισβάλουν φτάνει μόνο μια στρώση συρματος; Ποιό σύρμα ειναι πιο ανθεκτικο το κοτετσοσυρμα ή κάποιο άλλο;
 
για αναπαραγωγή νομίζω πως απλός πρέπει να βάλεις μια φωλιά απο άχυρο και τα άλλα θα γίνουν μόνα τους 😉 όσο για τους εισβολείς εφόσον θα ζούν σε κοτέτσι (γενικά μεγάλο χώρο και όχι κλουβί ) καλύτερα στρώσε λίγο τσιμέντο κάτω που θα το σκουπίζεις μια φορά το μήνα και θα είσαι οκ !
*φρόντισε ότι και να κάνεις να έχουν ένα μέρος να βοσκάνε
 
Ποιό σύρμα ειναι πιο ανθεκτικο το κοτετσοσυρμα ή κάποιο άλλο;
Ότι και να θάψεις στο χώμα πολύ σύντομα θα διαβρωθεί και θα καταστραφεί...
Αυτά που αναφέρεις δεν θα κρατήσουν περισσότερο από 2-3 χρόνια...
Αν βάλεις πλέγμα δάριγκ... Ο χρόνος αυξάνεται πολύ... όπως και το κόστος...
Μια καλή λύση είναι το περιμετρικό στην περίφραξη τσιμεντάρισμα της κάτω πλευράς της σήτας... Στη συνέχεια η πετρόστρωση από την έξω πλευρά (βάση σήτας) θα αποτρέψει κάθε σκαπτική διάθεση.
Αν υπάρχουν κουνάβια στην περιοχή να ξέρεις πως δε χρειάζεται να σκάψουν... σκαρφαλώνουν και βρίσκουν τρόπο εισόδου από απίθανα σημεία...
Την περίπτωση σκύλου - φύλακα... μέσα στο κοτέτσι... Που αποτρέπει κάθε επίδοξο θηρευτή και μειώνει στο ελάχιστο τις απαιτήσεις των εγκαταστάσεων... Την έχεις σκεφτεί;
 
Back
Top