Φροντίδα Σκέφτομαι να πάρω ένα κοκατίλ για να κάνει παρέα στο κακαρίκι μου

PANAGIOTA Fr

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2023
Μηνύματα
35
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας
Σκέφτομαι να πάρω ένα κοκατιλ ημερο να κάνει παρέα (σε ξεχωριστά κλουβακια) στον Ρίκο το κακαρικι μου το οποίο έχω εξημερώσει, είναι καλή ιδεα; θα υπάρχουν τσακωμοι όταν τα βγάζω μαζί από τα κλουβάκι τους; πως θα συνηθίσουν το ένα το άλλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Θα έλεγα ότι καλύτερα θα ήταν να πάρεις ένα πουλάκι του ιδίου είδους με αυτό που έχεις, ώστε να έχουν καλύτερη επικοινωνία και πιο αποτελεσματική παρέα. Αν μάλιστα δεν προσβλέπεις σε αναπαραγωγή, θα μπορούσες ίσως να επιλέξεις ένα του ιδίου φύλου.
 
@ianos ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, έχω ψάξει έχω στείλει και μηνύματα κάνεις δεν παπαγαλάκι κακαρικι ημερο κιόλας γιατί εάν πάρω άγριο ίσως ξανά αγριέψει καο το δικό μου και προσπάθησα πολύ να το ημερεψω, γιαυτό σκέφτηκα ένα κοκατιλ που έχουν το ίδιο μέγεθος αγοράκι για να μην έχουμε τίποτα απρόοπτο, απλά δεν γνωρίζω πόσο καιρό θα πρέπει να πάρει η γνωριμία τους μέχρι να τα βγάζω μαζί στον ίδιο χώρο, και αφού το πουλάκι θα είναι ημερο πόσο καιρό θα πρέπει να έχω μόνο του πάλι 1 με 2 εβδομάδες μέχρι να συνηθίσει το χώρο;
 
Εαν αναφέρεσαι σε παρέα απο διαφορετικά κλουβιά τότε μπορείς να πάρεις διαφορετικού είδους πουλί. Αν σκοπεύεις να τα βάλεις μαζί στο ίδιο κλουβί μετά την περίοδο καραντίνας τότε θα πρέπει να μείνεις στο ίδιο είδος καθώς δεν ενδείκνυται να βάζουμε διαφορετικά είδη μαζί. Επίσης δεν μπορούν να συμβούν "απρόοπτα" πέρα απο μάχες ανάμεσα σε δύο πουλιά τόσο διαφορετικών είδων.
 
πόσο καιρό θα πρέπει να έχω μόνο του πάλι 1 με 2 εβδομάδες μέχρι να συνηθίσει το χώρο;
40 ημέρες καραντίνα χρειάζεται, ιδανικά σε τελείως διαφορετικό δωμάτιο, ώστε να αναφανεί αν το νέο πουλί είναι άρρωστο, και φυσικά για να μην έχει στο μεταξύ μεταδώσει κάποιο παθογόνο σε αυτό που ήδη έχεις.
 
@Φοίβος ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σε ξεχωριστά κλουβάκια θα τα έχω απλά αν καταφέρω κάποια στιγμή θα ήθελα να βγαίνουν την ίδια ώρα να παίζουν αυτό μόνο
[automerge]1698739866[/automerge]
@ianos ευχαριστώ για την απάντηση, το πήρα εχθές θα τα έχω σε ξεχωριστά δωμάτια για 40 ημέρες όπως είπατε, απλά μου είπαν ότι δεν κάνει έως τους 8 μήνες να του δίνω φρέσκα φρούτα καθόλου ούτε λαχανικά, γνωρίζετε κάτι πάνω σε αυτό; εγώ στον Ρίκο μου δίνω δριμύτατη και λαχανικά συνέχεια μαζί με την τροφή του βέβαια ήταν 3 χρόνων όταν τον πηρα
 
ευχαριστώ για την απάντηση, το πήρα εχθές θα τα έχω σε ξεχωριστά δωμάτια για 40 ημέρες όπως είπατε, απλά μου είπαν ότι δεν κάνει έως τους 8 μήνες να του δίνω φρέσκα φρούτα καθόλου ούτε λαχανικά, γνωρίζετε κάτι πάνω σε αυτό; εγώ στον Ρίκο μου δίνω δριμύτατη και λαχανικά συνέχεια μαζί με την τροφή του βέβαια ήταν 3 χρόνων όταν τον πηρα
όχι ειλικρινά δεν έχω ιδέα ναχρειάζεται κάτι τέτοιο. Ακριβώς το αντίθετο θα έκανα (και κάνω στα καναρίνια μου από την στιγμή που ξεκινούν να τρώνε μόνα τους). Θα έδινα δηλαδή αφειδώς λαχανικά, κηπευτικά, βότανα στην αρχή λίγα την κάθε ημέρα κι έπειτα όσα ήθελε να φάει. Για φρούτα, είμαι επιφυλακτικός διότι ειδικά τα ώριμα φρούτα έχουν πολλά σάκχαρα. Διάβασε παρακάτω τις επιτρεπόμενες φυτικές τροφές
Τι ηλικίας είναι το πουλάκι;
Να το χαίρεσαι!!!
 
@ianos ναι και εγώ αυτό ξέρω δηλαδή στο κακαρικι το παπαγαλάκι μου δίνω δεν ξέρω αν τα κοκατιλ διαφέρουν, είναι 5 μηνών.
 
Back
Top