Γενικά Σκέφτομαι να πάρω ενα μώρο κοκατίλ αλλά έχω ήδη εναν

Γιώργος -

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαϊ 2009
Μηνύματα
146
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδία. Σκέφτομαι να πάρω ενα Κοκατίλ μώρο(αρσενικό), αλλά έχω ήδη ενα κοκατίλ(θηλυκό). Σκέφτομαι μελλοντίκα οταν μεγαλώσει το μωρό, θα μπόρω να το βάλω να ζησει μαζί με το άλλο κοκατίλ; Και αν ναι θα μπορούν μετά να γίνουν ζευγάρι;Να σας πω οτι το κοκατίλ μου είναι περίπου 2 χρονών.
 
νομίζω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα στο θέμα του ζευγαρώματος...
 
το θεμα ζευγαρώματος δεν θα εχεις προβλημα αλλα το θεμα ειναι οτι αν το παρεις μςρο δεν θα ξερεις αν θα σου βγει αρσενικο ή θηλυκο γιατι αυτο φαίνετε μετά απο τους 6 μήνες...
 
γιατι δεν περνεις ενα ενήλικο; Ή αν οχι ενηλικο ενα ας πουμε κοακτιλ 9-10 μηνών που θα ξέρεις το φύλο! Ειναι μια λύση...
 
Δεν ξέρω αν θα μπορέσω, να το ημερεύσω τώρα που θα έχω και το σχολείο, δεν θα έχω και την υπομονή, ενώ με το μώρο θα είχα και την βοήθεια τών γονείων μου, αλλα θα ήταν και τελείως διαφορετικά τα πράγματα...☹
 
μπορεις να κανεις το αλλο! αν θες ενα ήμερο κοκατιλ μπορείς να μεγαλώσεις ενα απο τα μικρά που θα σου κανουν τα μεγάλα σου!
 
όταν ειναι μικρά οχι... Πολύ δύσκολα! Γιατι τα κοκατιλ τα ξεχςριζεις απο τα χρωματα! Και μεχρι τους 6 μήνες δεν έχουν τα κανονικα χρώματα τους! Μετα αλλάζουν κατα πολύ...
 
Ούτε μία Γιώργο! Γιατί δεν βάζεις λεφτά για να πάρεις ένα εξημερωμένο, ενήλικο κοκατίλ;
Θέλεις οπωσδήποτε να σου ζευγαρώσουν στο μέλλον; Αν όχι, δεν είναι απαραίτητο να είναι αρσενικό το άλλο κοκατίλ.
 
Να σου πώ.. Θα είθελα στο μέλλον να ζευγαρώσουν.. Αλλά αμα κάνω αιματολογικες εξαιτάσεις δεν θα δώ τι είναι; Πόσο κάνει ενα εξημερωμένο κοκατιλ?
 
Οι αιματολογικές εξετάσεις δεν βγάζουν το φύλο. Γι' αυτό πρέπει να κάνεις εξέταση dna. Ένα εξημωμένο κοκατίλ απο εκτροφέα συνήθως κάνει 100-120 ευρώ.
 
Να σου πώ.. Θα είθελα στο μέλλον να ζευγαρώσουν.. Αλλά αμα κάνω αιματολογικες εξαιτάσεις δεν θα δώ τι είναι; Πόσο κάνει ενα εξημερωμένο κοκατιλ?
μπορεις να κανεις τεστ DNA. Αλλα καλυτερα συμφερει ενα ενηλικο εξυμερωμενο.
 
το κοκατιλ που εχεις τωρα ειναι ημερο ή αγριο. Αν παρεις τωρα ενα μωρο ημερο και το βαλεις μελλοντικα να ζευγαρωσει με το αγριο (αν ειναι ) υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αγριεψει και αυτο. επισης ο παπαγαλος που ειναι ημερος και εχει μαθει μονο εσενα ειναι δυσκολο να το βαλεις μετα να ζευγαρωσει γιατι δεν θα θελει. αν θελεις ενα ηρεμο για να το εχεις ελευθερο και να το βγαζεις εξω παρε μωρο απογαλακτισμενο που μαθαινει ευκολα στο να εμπιστευεται ή αν θες για να το κανεις ζευγαρι ενα ενηλικο αρσενικο για μελλοντικες γεννες και απο εκει κρατας ενα μικρο για σενα ημερο
 
παντως εγω αυτο που θα εκανα θα ηταν να παρω ενα ενηλικο μη εξημερωμενο θα τα ζευγαρωνα μεσα στον νοεμβρη-δεκεμβρη και αν εβγαζαν μικρα θα εξημερωνα τα μικρα.
 
Ενας αλλος τροπος κατα τη γνωμη μου για να "πετυχεις" καποιο μικρο κατα πασα πιθανοτητα αρσενικο (οταν λες μωρο ελπιζω να μην εννοεις γυμνο απο φτερα) ειναι να παρεις ενα που θα εχει τον αρχεγονο χρωματισμο του αρσενικου κοκατιλ. Aυτο σημαινει σκουρο γκρι χρωμα, και οσο γινεται περισσοτερο κιτρινο στο προσωπο.
 
ναι αυτο μπορει να το κανει αμα το κοκατιλ εχει βγαλει το τελικο του φτερωμα μετα την πρωτη του πτεροροια απο 6 μηνων και πανω.. αν ειναι πιο μικρο θα μοιαζει με θηλυκο
 
Back
Top