Γενικά Σκέφτομαι να πάρω ενα μώρο κοκατίλ αλλά έχω ήδη εναν

δεν ειναι αναγκη να εχει το φυσικο χρώμα! αν εχει περασει τουσ 6 μήνες οτι χρώμα και να έχει θα το καταλάβει.. Εκτος αν είναι λουτινο! Οκ τοτε αλλη περιπτωση... Ετσι δεν ειναι; Με ολα δεν ισχύει;
 
ναι εχιες δικιο σε αυτο αλλα αμα θελει για σιγουρο αρσενικο και δεν ξερει καλα να τα ξεχωριζει με το φυσικο χρωμα θα ειναι σιγουρος! Επεισης τα αρσενικα κανουν πολλα και διαφορα σφυριγματα!
 
Ναι αλλα ειπε "μωρο" κι εγω θεωρησα οτι αναφερεται σε απογαλακτισμενο κατω των 6 μηνων.

Μαριλενα εχω δει σε καποιες φωτογραφιες μωρα κοκατιλ μολις απογαλακτισμενα απο τα οποια καποιο ξεχωριζε απο μικρο εχοντας τον χρωματισμο του πατερα και ηταν πολυ πιο σκουρο απο τα αλλα. αν την ξαναβρω θα την επισυναψω. 😉
 
ναι αν μπορεις θελω να την δω ειχε δηλαδη κιτρινο κεγαλι; Εμενα δεν μου εχει συμβει ποτε και το ειπα καθαρα προσωπικα εμενα ολα τα μωρα φυσικου χρωματισμου που γενιουνται ειναι ολα με γκρι κεφαλακι οπου μετα καθοριζεται το χρωμα. τωρα αν ειναι καθαρο φυσικο χρωματισμο μπορει να συμβαινει αυτο. ακομα εχω δει μωρα απογαλακτισμενα με λιγο κιτρινο στο κεγαλακι τους στην αρχη του λογιου οπου εχουν βγει τελικα θηλυκα μετα την πτεροροια
 
Πολυ ενδιαφέρον ολα αυτα. Λοιπον εμένα το κοκατίλ μου είναι ήμεροκαι παράγγειλα εναν αρσενικό άγριο κοκατιλ,το ήμερο κοκατιλ θα το κρατίσει ο αδερφός μου τον οποίο τον ξέρει οσο το ξέρει και μένα, εγώ θα κρατήσω τον άγριο οσο καιρό χρειαστει μέχρι να με μάθει και να γίνει ήμερος και μετά έχω σκοπό να τα βάλω μαζί τι λέτε;
 
Επίσης να διευκρινίσω οτι θα είναι μεγάλο σε ηλικία ώστε να καταλάβω το φύλο του.
 
για να καταλαβεις την ηλικιια του δε χρειαζεται να ειναι πολυ μεγαλο μπορει
να ειναι απο 6 μηνων και πανω
 
Εννοώ οτι ειναι τόσο μεγάλο οσο χρειάζεται για να καταλάβω με βεβαιότητα ποσο είναι,9 μηνών περίπου.
 
Ναί το ξέρω απλά θέλω μια βοήθεία, αμα διαβάσεται τα προηγούμενα ποστ θα καταλάβαιτε..
Φιλικά πάντα!



2 χρονών περίπου
 
άμα όμως το cockatiel που έχεις παραγγήλει είναι 9μηνων και θες να τα
ζευγαρώσεις πρέπει τουλαχιστον έστω μισός χρόνος να έχει περάσει
ώστε να είναι από 1 χρονού και άνω
 
Με την καραντίνα και την εκπέδευση θα την ξεπεράσει την ηλικία κατα πολύ, αλλα το θέμα ειναι οτι το κοκατίλ μου είναι ήμεροκαι παράγγειλα εναν αρσενικό άγριο κοκατιλ,το ήμερο κοκατιλ θα το κρατίσει ο αδερφός μου τον οποίο τον ξέρει οσο το ξέρει και μένα, εγώ θα κρατήσω το άγριο, οσο καιρό χρειαστει μέχρι να με μάθει και να γίνει ήμερος και μετά έχω σκοπό να τα βάλω μαζί, τι λέτε;Ισώς χάσω τον έλενχο και δεν μου δείνουν σημασία,ισως δεν ζευγαρώσουν τι πιστεύεται;
 
εγω στην αρχη πειρα ενα κοκατιλ την κοκο και την εκπαιδευσα να τρωει απο
το χερι μου μεσα σε 3 βδομαδες μετα απο 1,5 μηνα της πειρα συντρωφια και ειναι τωρα μεταξυ τους πολυ αγαπημενα φιλιουνται και ξυνονται!
τωρα εμενα μου δινει σημασια και με το παραπανω η κοκο καιειμαστε 1 βημα πριν
κατσει στο χερι μου αλλα για πολυ ωρα γιατι τωρα καθεται για λιγο!
και με αφησε και να την χαιδεψω αλλα μετα απο λιγο πηγε να με δαγκωσει
εμενα απο οτι καταλαβες μου δινει σημασια βεβαια εξαρταται και
απο το χαρακτηρα του πουλιου
 
τα ημερα πουλια που ειναι δεμενα με εναν ανθρωπο πολλες φορες δεν θελουν αλλη παρεα και αν γινει αυτο υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αγριεψουν. αμα την θελεις ηρεμη την θηλυκια σου γιατι δεν περνεις ενα ζευγαρακι ενηλικο αγριο και μπαινεις σε αυτην την διαδικασια που μπορει και να μην ερθουν ολα οπως τα θες;
 
Πιστεύω οτι θέλει σύντροφο και παρέα γιατι οσες ωρες λείπω απο το σπιτι ειναι μόνο του, και στα καλα του καθουμένου άρχιζε να τραγουδάει...
 
Back
Top