Φροντίδα Σκέφτομαι να πάρω καινούργιο κλουβί στα κοκατίλ μου

Cockatiel

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2019
Μηνύματα
20
Καλησπερα σε ολους εχω 2 κοκατιλ ενα θυληκο γεννημενο το 2017 (ετσι λεει το δαχτυλιδι) απο την τσεχια και ενα αρσενικο παλι γεννημενο τκ 2017 δεν ξερω απο που ειναι δεν μπορω να καταλαβω το δαχτυλιδι του.
Λοιπον η θυληκια ειναι σχετικα ηρεμη στο χερι αλλα οταν την πλησιαζω δεν ορμαει τρεχει μακρια
Την θυληκια την εχω περιπου 2 χρονια
Ο αρσενικος ειναι τρομερα αγριος. Τον τελευταιο καιρο εχει λιγο ηρεμησει αλλα τσιμπαει πολυ και οταν παω να τον πλησιασω πεταει μεσα στο κλουβι.
Τον εχω 6 μηνες
Γενικα δε εχω ψαλιδισει τα φτερα τους δεν τα εχω βγαλει ποτε εξω απο το κλουβι
ΑΛΛΑ τρωνε και τα δυο απο τα χερια πιο πολυ ο αρσενικος τρωει
Η θυληκια ειναι δυστακτικη και συνεχεια ο αρσενικος την τσιμπαει δεν την αφηνει σε ησυχια δεν την αφηνει να φαει δεν την αφηνει να πινει νερο τιποτα δεν την αφηνει να κανει

Σκεφτωμε να τους παρω ενα καινουργιο κλουβι ειμαι αναμεσα σε δυο

Σε αυτο:
klouvimesi_1.jpg

Και σε αυτο:
klouvimesi_2.jpg
 
Ποιές είναι οι διαστάσεις των κλουβιών που μας έβαλες; Αυτό είναι το σημαντικό. Και ποιες οι τιμές τους;

Δεν κατάλαβα απο την περιγραφή σου, φοβούνται τα χέρια σου κι εσένα ή τρώνε απο το χέρι σου; Γενικότερα είναι αρκετά πιο δύσκολο να ημερέψεις 2 πουλιά μαζί. Ο φόβος και το πέταγμα του νεός ενισχύουν το φόβο και του άλλου.
 
@Φοίβος, Το σπιτι εχει διαστασεις 52 41,5 110 στο site που το βρηκα 58€

Και το αλλο με την καμπυλη εχει διαστασεις 52 41 62 στο site που το βρηκα 43,50€ αλλα υπαρχει και στο petshop της γειτονειας μου περιπου στα 40€

Κανω το χερι μου χουφτα εξω απο το κλουβι και βαζω σπορια και πολλα ακομα και τρωνε

Καποιες φορες περνω μια λιχουδια και βαζω το χερι μου μεσα στο κλουβι μαζι με την λιχουδια και τρωνε καποιες φορες

Αλλα οταν βαζω σκετο το χερι χωρις τιποτα μεσα και παω να τα ακουμπησω κανουν αυτο που σας ειπα πιο πανω

Οταν βαζω επισης το χερι μου εξω απο το κλουβι μεσα δηλαδη μονο ενα δαχτυλο ο αρσεινκος ορμαει και η θυληκια φοβαται
[automerge]1584287890[/automerge]
@Tony Forpus, Τις πρωτες εβδομαδες οχι μετα αρχισε να την τσιμπαει

Καποιες φορες ειναι πολυ φιλικα και καποιες πολυ αγρια αλλα δεν κανει να τα χωρισω μου αρεσει να ειναι μαζι θα συνηθισουν!
 
Καποιες φορες ειναι πολυ φιλικα και καποιες πολυ αγρια αλλα δεν κανει να τα χωρισω μου αρεσει να ειναι μαζι θα συνηθισουν!

Ολοι οταν εχουμε ενα ζευγαρι πουλιων θα θελαμε να τα εχουμε μαζι, οταν αυτο ομως απειλει την ακεραιοτητα του ενος απο τα δυο (δεν λεω απαραιτητως οτι συμβαινει στην περιπτωση σου) τοτε ειτε μας αρεσει ειτε οχι θα πρεπει να ειναι χωριστα.
 
Back
Top