Γενικά Σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω καρδερίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ace21

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2017
Μηνύματα
350
Πόλη
Μυτιλήνη
Παιδιά εχθές το βράδυ περνούσα από pet και είδα καρδερίνα δαχτυλιδωμένη με δαχτυλίδι χρώματος μωβ, κλειστού τύπου. Λόγω έλλειψης φωτός δεν μπόρεσα να διακρίνω αν έγγραφε κάτι πάνω, αλλά χάρηκα ιδιαίτερα που υπάρχουν στον τόπο μου τέτοια ζωάκια εκτροφής. Όπως καταλαβαίνετε, για να αναφέρω την περίπτωση σημαίνει πως το σκέφτομαι σοβαρά. Θα ρωτήσω τιμή και θα επανέλθω.
Αν τελικά την πάρω, θα βρίσκεται σε 60άρα ζευγαρώστρα. Είναι αρκετό? Χρειάζεται να υπάρχει μέσα κάποιο είδος φυτού - πρασινάδας για να αισθάνεται πιο άνετα το ζώο;
 
Βάλε μας και μας μια φωτογραφία όπως είναι στο πετ να τη δούμε...

Πολύ ευχαρίστως. Πρέπει να πάω από εκεί όμως, τώρα είμαι στη δουλειά και το απόγευμα είναι κλειστά. Το πτέρωμά της μου φάνηκε καλό και ήταν ζωηρή. Την έχει σε μικρό ατομικό κλουβάκι, 30άρι. Λογικά αύριο θα καταφέρω να στείλω. Και θα του πω να μου την κρατήσει, γιατί πιστεύω θα φύγει γρήγορα. Πολύ πιθανόν να είναι ήδη ρεζερβέ κιόλας, δεν έχω ξαναδεί σε πετ δαχτυλιδωμένη καρδερίνα.

off topic: Γιάννη από τα πιο ωραία σου πουλάκια αυτό στο άβαταρ! Δεν είμαι και πολύ των σκουφάτων, σόρι!
 
Καλησπέρα Σταύρο! Να παρατηρήσεις προσεκτικά το πτηνό και εφόσον διαπιστώσεις ότι πληρεί τις απαραίτητες προϋποθέσεις, είναι δηλαδή υγιές, έχει ήρεμη, ήπια και χωρίς στρες συμπεριφορά για να είσαι πιο σίγουρος για την προέλευση της, μπορείς να προβείς στην αγορά της.

Η αλήθεια είναι ότι εγώ προσωπικά, καρδερίνα δεν θα αγόραζα ποτέ από pet shop, επειδή θα είχα αμφιβολίες. Είναι πολύ προτιμότερο να απευθυνθείς σε ένα σύλλογο για να αποκτήσεις ένα ζευγάρι που θα είναι πιστοποιημένα εκτροφής. 😉
 
Δαχτυλίδι δεν σημαινει απαραιτήτως πουλι εκτροφής,θα πρεπει να συνεκτιμηθεί και η συμπεριφορα του.

Αντωνη τι γινεται με την περιπτωση οτι ο εκτροφεας τα εχει σε τεραστια κλουβα 10 με 20 καρδερινες μαζι; Η συμπεριφορα του πουλιου δε θα αγγιζει την συμπεριφορα του πιασμενου;

Παντως συμφωνω και με @Καναρίνι4ever και με @Nontas, δυσκολα καποιος εκτροφεας να δωσει σε πετ σοπ καρδερινα (εκτος αν ο πετσοπας ειναι εκτροφεας).
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
εκτος αν ο πετσοπας ειναι εκτροφεας.

Επειδή με έτρωγε πετάχτηκα μια να ρωτήσω και μου είπε το παραπάνω. Είναι ο ίδιος εκτροφεας. Είχε δουλειά ο άνθρωπος και δεν ήθελα να τον καθυστερώ, μου είπε απλά ότι το δίνει 30 Ευρώ και είπε να δώσει επειδή έχει αρκετά. Συμπεριφορά δεν είδα κάτι το ανησυχητικό, από πατήθρα σε πατήθρα πήγαινε. Φτέρωμα αρκετά καλό σε σχέση με άλλες καρδερίνες που έχω δει πιασμένες. Αυτά. Οι φωτογραφίες που κατάφερα να βγάλω είναι κακής ποιότητας και δεν νομίζω να βοηθήσουν σε κάτι.
 
Αντωνη τι γινεται με την περιπτωση οτι ο εκτροφεας τα εχει σε τεραστια κλουβα 10 με 20 καρδερινες μαζι; Η συμπεριφορα του πουλιου δε θα αγγιζει την συμπεριφορα του πιασμενου;

Σε αυτη τη περιπτωση Τασο θα εχει μια πιο αγρια συμπεριφορα πιο "κοπαδισια" αλλα οχι την συμπεριφορα φρεσκοπιασμενου.

4 βασικα "ειδη" κυκλοφορουν στην αγορα:πιασμενα(χωρις δαχτυλιδι), απο φωλια με δαχτυλιδι, εκτροφης με και χωρις δαχτυλίδι.

Φυσικα η πιο δυσκολη κατηγορία ειναι τα φωλιας με δαχτυλίδι και ειναι και αυτα που ενα μη έμπειρο ματι δυσκολα τα ξεχωρίζει.

30ευρω εκτροφης;
Εδω αρχιζουν τα δυσκολα..
 
Άναρωτιεμαι, αν ισχυει οτι η γνησια εκτροφης εχει λευκα ποδια, και η πιασμενη η "κλεμμενη" τα ποδια της ειναι σκουρα. Αν ισχυει κατι τετοιο ο φιλος μας, μπορει να, καταλαβει σε ποια κατηγορια ανηκει το πουλι που ειδε.
 
Να το πάρεις το πουλάκι, αφού το έχεις ήδη βάλει στο μάτι. Θα έχεις και τον εκτροφέα από κοντά για οδηγίες και ότι άλλο χρειαστείς...
Ποτέ δεν ξέρεις αν κάποιος έχει πάρει πουλιά από φωλιά και τα έχει δακτυλιδώσει και δεν υπάρχει τρόπος να το μάθεις.
Η τιμή δεν είναι θέμα αν πράγματι θέλει να δώσει πολλά πουλάκια σε μια "μικρή" αγορά όπως είναι ένα νησί. Δηλαδή αν το είχε 50 € θα ήταν 100% εκτροφής;

Γνώμη μου είναι να του ζητήσεις και 2ο για ζευγαράκι... Αξίζει η εκτροφή τους όσο δε φαντάζεσαι...
 
Άναρωτιεμαι, αν ισχυει οτι η γνησια εκτροφης εχει λευκα ποδια, και η πιασμενη η "κλεμμενη" τα ποδια της ειναι σκουρα. Αν ισχυει κατι τετοιο ο φιλος μας, μπορει να, καταλαβει σε ποια κατηγορια ανηκει το πουλι που ειδε.

ισχυει μονο για τον πρωτο καιρο, μετα ασπριζει και η πιασμενη
ιδιαίτερα αυτη που ειναι απο φωλια θα ασπρισει γρηγοροτερα
 
Να το πάρεις το πουλάκι, αφού το έχεις ήδη βάλει στο μάτι. Θα έχεις και τον εκτροφέα από κοντά για οδηγίες και ότι άλλο χρειαστείς...
Ποτέ δεν ξέρεις αν κάποιος έχει πάρει πουλιά από φωλιά και τα έχει δακτυλιδώσει και δεν υπάρχει τρόπος να το μάθεις.
Η τιμή δεν είναι θέμα αν πράγματι θέλει να δώσει πολλά πουλάκια σε μια "μικρή" αγορά όπως είναι ένα νησί. Δηλαδή αν το είχε 50 € θα ήταν 100% εκτροφής;

Γνώμη μου είναι να του ζητήσεις και 2ο για ζευγαράκι... Αξίζει η εκτροφή τους όσο δε φαντάζεσαι...

Καποιος είναι εκτροφεας οταν θα δεις την εκτροφή του, εκτροφεις στα λογια γινονται ολοι.
Προσφατα βρεθηκα σε "εκτροφειο" γνωστου στο χωρο "εκτροφεα" θιασωτη
μαλιστα της ορνιθοκουλτουρας και οι συνθηκες που συναντησα ηταν απελπιστικά κακες.

Οσοι εχουν εμπειρια τα φρεσκοκλεμενα πουλια απο φωλιες τα αναγνωριζουν.
Οι καρδερινες εκτροφης κρατανε τιμη ακριβως γιατι ειναι δυσκολη η εκτροφη τους με μεγάλες απωλειες. Η αγορα στα νησια ειναι μικρη αλλα ειναι και η διαθεσιμοτητα μικρη.

Οποιος θελει να κανει σωστη αγορα απευθύνεται στον εκτροφέα και αν αυτος ειναι σωστος, ακομα και πετ να εχει δεν θα εχει κανενα απολυτως προβλημα να σε παει στην εκτροφή του.
Σε περιπτωση που δεν θελει να δειξει την εκτροφή του ειναι και το πρωτο καμπανάκι που χτυπαει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καποιος είναι εκτροφεας οταν θα δεις την εκτροφή του, εκτροφεις στα λογια γινονται ολοι.
Προσφατα βρεθηκα σε "εκτροφειο" γνωστου στο χωρο "εκτροφεα" θιασωτη
μαλιστα της ορνιθοκουλτουρας και οι συνθηκες που συναντησα ηταν απελπιστικά κακες.

Το γεγονός ότι έχεις προσωπικά προβλήματα με συγκεκριμένο άτομο δεν ενδιαφέρει κανέναν. Δεν υπάρχει λόγος να καταστρέφεις θέματα άλλων ατόμων για προσωπικό σου όφελος.

Οσοι εχουν εμπειρια τα φρεσκοκλεμενα πουλια απο φωλιες τα αναγνωριζουν.
Οι τρόποι για να κλέψει κάποιος αυγά ή πουλιά από φωλιές δυστυχώς είναι γνωστοί. Αυτό δεν τους(μας) κάνει όλους εγκληματίες. Αν κάποιος που έχει εμπειρία όπως λες μπορεί να αναγνωρίσει φρεσκοκλεμένο πουλί από αυγό ή από 3-4 ημερών να μας πεις τον τρόπο για να μας προφυλάξεις και εμάς που δεν ξέρουμε.Αν τώρα αναφέρεσαι προσωπικά σε μένα και την προέλευση των πουλιών μου, έχεις δει αμέτρητες φωτογραφίες και βίντεο από την εκτροφή μου και σήμερα το μεσημέρι (πριν από αυτό το θέμα) έχω βάλει και στο petbird τις καρδερίνες μου και τα φανέτα υπάρχουν ήδη. Αλήθεια, εσύ έχεις δείξει ποτέ κάποιο πουλί ή την εκτροφή σου; Ακόμα και τα πουλιά που ζήτησες και σου χάρισαν δεν τα ξαναείδαμε.

Οι καρδερινες εκτροφης κρατανε τιμη ακριβως γιατι ειναι δυσκολη η εκτροφη τους με μεγάλες απωλειες.
Αυτό είναι αλήθεια, αλλά δεν αποτρέπει σε άτομα να χαρίζουν πουλιά. Το να πουλήσεις σε χαμηλή τιμή αντί να χαρίσεις σε κάποιον ή αν θες σε λίγες μέρες να ελαττώσεις το κοπάδι σου για τον x, y λόγο δεν σε κάνει απατεώνα. Δηλαδή αν αντί για 30€ ζητούσε 50€ θα αποδείκνυε κάτι;

Η αγορα στα νησια ειναι μικρη αλλα ειναι και η διαθεσιμοτητα μικρη.
Αυτό δεν το ξέρεις. Ο σύλλογος που έχει δημιουργηθεί εκεί έχει όλες τις περγαμηνές να βάλει ένα λιθαράκι στην ορνιθοκουλτούρα που τόσο συχνά αναφέρεις. Επίσης, οι τιμές έχουν πέσει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια (σήμερα στη χρυσή ευκαιρία υπάρχουν με 40€).


Οποιος θελει να κανει σωστη αγορα απευθύνεται στον εκτροφέα και αν αυτος ειναι σωστος, ακομα και πετ να εχει δεν θα εχει κανενα απολυτως προβλημα να σε παει στην εκτροφή του.
Σε περιπτωση που δεν θελει να δειξει την εκτροφή του ειναι και το πρωτο καμπανάκι που χτυπαει.
Θα συμφωνήσω μαζί σου εν μέρη. Προσωπικά έχω 5 ζευγαράκια στο σπίτι μου και δεν θα έβαζα άνθρωπο μέσα χωρίς να τον γνωρίζω καλά. Και πάλι όμως, τέτοια εποχή δεν θα δεις φωλιές και θηλυκά να κλωσσάνε, παρά μόνο κλούβες πτήσεις. Αν κάποιος θέλει να κάνει απατεωνιά το ξέρουμε όλοι ότι θα το πετύχει. Να σημειώσω πως ούτε αν ένα πουλί χτυπιέται στα κάγκελα αποδεικνύει κάτι με απόλυτη σιγουριά. Έχω φανέτο που το έβαλα μετά τον απογαλακτισμό σε μεγάλη κλούβα και χτυπιέται συνέχεια και από την επόμενη γέννα είναι πιο ήμερο από καναρίνι (που λέει ο λόγος... )

Υ. Γ. Ζητώ συγνώμη από το φόρουμ και τον Σταύρο προσωπικά αν παραβιάζω τους κανόνες του φόρουμ.

Υ. Γ. 2 Αντώνη, θα σε παρακαλέσω να μην το συνεχίσουμε και καταστρέψουμε το θέμα. Αν θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα ή και να συναντηθούμε για να συζητήσουμε από κοντά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το γεγονός ότι έχεις προσωπικά προβλήματα με συγκεκριμένο άτομο δεν ενδιαφέρει κανέναν. Δεν υπάρχει λόγος να καταστρέφεις θέματα άλλων ατόμων για προσωπικό σου όφελος.

Προσωπικα δεν εχω με κανεναν Νωντα και δεν ξερω σε ποιο προσωπικο οφελος αναφερεσαι.
Οφελειται ολη η εκτροφικη κοινοτητα οταν κακα παραδειγματα βγαινουν στην επιφανεια ετσι ωστε να ξερουμε με ποιους "εκτροφεις" εχουμε να κανουμε.
Οποιος λοιπον εχει την διαθεση να υπερασπιστει τετοια κακα παραδειγματα ειναι ελεθευρος να το κανει.

Οι τρόποι για να κλέψει κάποιος αυγά ή πουλιά από φωλιές δυστυχώς είναι γνωστοί. Αυτό δεν τους(μας) κάνει όλους εγκληματίες. Αν κάποιος που έχει εμπειρία όπως λες μπορεί να αναγνωρίσει φρεσκοκλεμένο πουλί από αυγό ή από 3-4 ημερών να μας πεις τον τρόπο για να μας προφυλάξεις και εμάς που δεν ξέρουμε.Αν τώρα αναφέρεσαι προσωπικά σε μένα και την προέλευση των πουλιών μου, έχεις δει αμέτρητες φωτογραφίες και βίντεο από την εκτροφή μου και σήμερα το μεσημέρι (πριν από αυτό το θέμα) έχω βάλει και στο petbird τις καρδερίνες μου και τα φανέτα υπάρχουν ήδη. Αλήθεια, εσύ έχεις δείξει ποτέ κάποιο πουλί ή την εκτροφή σου; Ακόμα και τα πουλιά που ζήτησες και σου χάρισαν δεν τα ξαναείδαμε.
Καταρχην δεν ζητησα να μου χαρισει κανενας πουλι και ποσο μαλλον δεν ζητησα απο εσενα ουτε να μου χαρισεις ουτε να μου πουλησεις, μαλλον εχεις καπου μπερδευτει.
Οποτε εχω ζητησει πουλι μιλαω για αγορα ή ανταλλαγη πουλιου (στα καναρινια),το αν επελεξε καποιος να μου το χαρισει γιατι αυτη ειναι η "τακτικη" του και αυτο δεν σε βρισκει συμφωνο λυπαμαι πολυ.
Επισης η εκτροφη μου ειναι ανοιχτη σε οποιον θελει να ερθει να την δει(και εχουν περασει αρκετοι να την δουν), οποτε καλο θα ειναι να αφησεις κατα μερους τους υπαινιγμους σου.
Προσωπικα σε εσενα η στα πουλια σου δεν αναφερθηκα ποτε, εχεις αυτη την ταση η αληθεια ειναι να πιστευεις οτι αναφερομαστε σε εσενα το απο που προερχεται, αγνωστο...

Αυτό είναι αλήθεια, αλλά δεν αποτρέπει σε άτομα να χαρίζουν πουλιά. Το να πουλήσεις σε χαμηλή τιμή αντί να χαρίσεις σε κάποιον ή αν θες σε λίγες μέρες να ελαττώσεις το κοπάδι σου για τον x, y λόγο δεν σε κάνει απατεώνα. Δηλαδή αν αντί για 30€ ζητούσε 50€ θα αποδείκνυε κάτι;
Αλλο χαριζω και αλλο πουλαω σε χαμηλη τιμη, νομιζω ειναι ευκολα κατανοητο αυτο.
Τα υπολοιπα τα εξηγησα ανωτερο.

Αυτό δεν το ξέρεις. Ο σύλλογος που έχει δημιουργηθεί εκεί έχει όλες τις περγαμηνές να βάλει ένα λιθαράκι στην ορνιθοκουλτούρα που τόσο συχνά αναφέρεις. Επίσης, οι τιμές έχουν πέσει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια (σήμερα στη χρυσή ευκαιρία υπάρχουν με 40€).
Και στο Σχιστο με 10ευρω, δεν λεει κατι αυτο.
Ασχετα απο αυτο δεν εχει προκυψει απο πουθενα οτι το πουλι προερχεται απο κανεναν τοπικο ή μη συλλογο.

Θα συμφωνήσω μαζί σου εν μέρη. Προσωπικά έχω 5 ζευγαράκια στο σπίτι μου και δεν θα έβαζα άνθρωπο μέσα χωρίς να τον γνωρίζω καλά. Και πάλι όμως, τέτοια εποχή δεν θα δεις φωλιές και θηλυκά να κλωσσάνε, παρά μόνο κλούβες πτήσεις. Αν κάποιος θέλει να κάνει απατεωνιά το ξέρουμε όλοι ότι θα το πετύχει. Να σημειώσω πως ούτε αν ένα πουλί χτυπιέται στα κάγκελα αποδεικνύει κάτι με απόλυτη σιγουριά. Έχω φανέτο που το έβαλα μετά τον απογαλακτισμό σε μεγάλη κλούβα και χτυπιέται συνέχεια και από την επόμενη γέννα είναι πιο ήμερο από καναρίνι (που λέει ο λόγος... )
Αυτο συμβαινει γιατι δεν εισαι επαγγελματιας, οι επαγγελματιες εκτροφεις ή οι απλοι εκτροφεις που συστηματικα πουλανε πουλια δεν εχουν κανε προβλημα να δειξουν την εκτροφη τους στον υποψηφιο αγοραστη.
Φυσικα και δεν θα δεις φωλιες, κανεις δεν παει για να δει τις φωλιες υπαρχουν χιλια δυο αλλα πραγματα που μπορεις να δεις σε μια εκτροφη.
Το φανετο αν ησουν επαγγελματιας πωλητης και σκοπευες να το δωσεις θα φροντιζες να μην το βαλεις σε μεγαλη κλουβα απο την στιγμη που θα το εδινες. Επισης ειναι γνωστο οτι στην ενηλικιωση τα ιθαγενη παρουσιαζουν καλυτερη συμπεριφορα, δεν ειναι κατι αγνωστο ή αξιοπεριεργο.

Υ. Γ. 2 Αντώνη, θα σε παρακαλέσω να μην το συνεχίσουμε και καταστρέψουμε το θέμα. Αν θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα ή και να συναντηθούμε για να συζητήσουμε από κοντά.
Φανταζομαι Νωντα γνωριζες πριν απαντησεις δημοσια την λειτουργια των προσωπικων μνμ,θα μπορουσες να την ειχες ακολουθησει.Απο την στιγμη που τοποθετηθηκες δημοσια δεν θα μπορουσα παρα να ακολουθησω τον ιδιο δρομο.
Δημοσια εξ'αλλου ειναι παντα καλυτερα μιας και δεν ειμαι απο αυτους που κρυβονται.

Αυτη ειναι και η τελευταια μου τοποθετηση ως προς εσενα, για να παραμεινω στο θεμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προσωπικά έχω 5 ζευγαράκια στο σπίτι μου και δεν θα έβαζα άνθρωπο μέσα χωρίς να τον γνωρίζω καλά.

Ας σταθούμε εδώ. Και γω, σε συνέχεια του μηνύματος του @Tony Forpus, δεν θα το δεχόμουν εύκολα. Ειδικά ένας άνθρωπος που έχει μαγαζί και ζει από αυτό θα σταθεί τώρα σε μένα; Θα πει φίλε μου αυτό έχω, 30 το δίνω, καλή τιμή είναι αν το θες πάρτο.
Θα αναφέρω όμως και κάτι άλλο:
Ο άνθρωπος αυτός, έχοντας πάει στο μαγαζί του 2-3 φορές το πολύ για τροφές κλπ, χωρίς να τον ξέρω και να με ξέρει, πήρε κατ΄ ευθείαν πουλάκια από μένα. Δύο θηλυκά. Του είπα αυτό αυτό και αυτό έχω κάνει, ημερομηνία που γεννήθηκαν, του πήγα τρία πουλιά και πήρε τα δύο. Του είπα για άλλα δύο και είπε φέρτα. Έχει πουλάκια σε καλή κατάσταση και σε καλά ατομικά κλουβάκια 40άρια. Κάποια τα έχει σε κλούβες πτήσεις, τα θηλυκά μαζί κλπ. Όχι σαν άλλα pet που τα έχουν τα ζώα σε κλουβιά 10x10 με κομμένες ουρές.
Πέρασα από το μαγαζί του να δω αν έχει δώσει τα πουλάκια μου και έτσι είδα την καρδερίνα. Πρόσεξα λοιπόν ότι το ένα μου θηλυκό, αυτό που έκανε τη γέννα, το είχε με άλλο ένα μέσα. Κάνω μια έτσι και βλέπω εσωτερική φωλιά. Κοιτάω μέσα και τσουπ, αυγό! Λέω καλά σου έκανε αυγό Οκτώβρη μήνα; Λέει ναι και την έβαλα με αρσενικό αν και δε νομίζω να κάνει κάτι (πολύ όμορφο το αρσενικό και τα πουλάκια όλη την ώρα "φιλιόντουσαν"). Δεν ξέρω αν η πρακτική αυτή δείχνει γνώστη η όχι, πάντως η κλούβα ήταν καθαρή και τα πουλιά έδειχναν άνετα.
Με αυτά θέλω να πω πως ο άνθρωπος αν μη τι άλλο είναι πιο σωστός επαγγελματίας από άλλους και νοιάζεται. Κάπου χρειάζεται και η καλή πίστη, ειδικά στην αρχή.
Επίσης, @Nontas, ποιος σύλλογος δραστηριοποιείται εδώ; Θα με ενδιέφερε πολύ να έρθω σε επαφή μαζί τους, από τη λίστα του petbirds δεν είχα βρει κάτι.
 
Στο τι προσωπικη σχεση και εμπιστοσυνη μπορει να εχεις με τον συγκεκριμενο ανθρωπο Σταυρο το ξερεις μονο εσυ και κανεις δεν μπορει να πει κατι πανω σε αυτο!

Στο αν καποιος που το κανει επαγγελαμτικα βαζει τον υποψηφιο αγοραστη στο εκτροφειο του ειναι δικη του επιλογη, οπως ειναι και επιλογη του αγοραστη να το αξιολογησει ως αρνητικο η θετικο.

Το οτι καποιος βαζει τετοια εποχη πουλακια για ζευγαρωμα ειναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top