Γενικά Σκέψεις για δεύτερο παπαγάλο

ilie mp

PB Known Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2013
Μηνύματα
3.475
Πόλη
Αθήνα
Σκεφτόμουν τον τελευταίο καιρό την απόκτηση ενός δεύτερου pocket size παπαγαλου.
Στην αρχή σκέφτηκα λοβακι μιας και έχω ήδη ένα, φυσικά θα είναι κι αυτό αρσενικό.
Στη συνέχεια σκέφτηκα τα παροτλετ που ήθελα και τότε που απέκτησα το λοβακι μου.
Άμα πάρω θα μένει ούτως ή άλλως σε δεύτερο κλουβι οπότε δεν με καίει να είναι ίδιου είδους για να τα έχω μαζί στο μέλλον.
Έχω αγαπήσει τα λοβακια όμως με ενθουσιάζει η ιδέα στο άγνωστο μονοπάτι ενός παροτλετ.
Αυτό που προτιμώ στα λοβακια είναι το πιο μεγάλο μέγεθος και σκεφτόμουν ότι ίσως στο δεύτερο δεν πάει χαμένο τα harness που έχω πάρει και δεν το δέχτηκε ο Melon.
Βρήκα έναν πολύ καλό εκτροφεα (της Sissy) που εχει τώρα μωράκια και μπορώ να πω ότι τα λιγουρευτηκα.
Έχω βρει όμως και εκτροφεα για λοβακια (όχι το ίδιο καλός θα έλεγα γιατί δυστυχώς δεν υπάρχει τόσο καλός εκτροφεας για λοβακια).
Όλα αυτά είναι σκέψεις (δεν θα το έλεγα ενθουσιασμό αλλά φυσικά υπάρχει κι αυτος).
Είπα όμως να τις μοιραστώ με εσάς και να ακούσω τις απόψεις σας :)
 
Δυσκολεύομαι πάντα να πω σε κάποιον ενώπιον τέτοιων αποφάσεων διάλεξε αυτό ή το άλλο.
Τις θεωρώ τόσο προσωπικές αποφάσεις, ιδιαίτερα όταν δεν υπάρχει κάποιος πρακτικός λόγος να σε αποτρέψω ή να σε κατευθύνω προς μία κατεύθυνση.
Κι εγώ προ ετών καταχώνιασα ένα απωθημένο για parrotlet, τότε που είχε πρωτοπάρει η Σίσσυ και είχαμε μαγευτεί όλοι :)
Προσωπικά θα το διάλεγα. Τώρα εσύ πρέπει να αποφασίσεις μόνη σου.
Σε φώτισα ε; δεν μπορείς να πεις :)
 
Δεν ξερω κι εγώ να σε συμβουλευσω, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω: μπορούν να συνυπάρξουν τα δύο είδη σε ενα δωμάτιο για λίγη ωρα ελεύθερα ή κινδυνεύει το ενα να πληγωθεί απο το άλλο; Γιατι όπως και να το κάνουμε ενδεχομένως να τεθεί ζήτημα χρονου, ως προς τις δραστηριότητες εκτός κλούβας, αν η συνύπαρξη τους ενέχει κινδύνους για το ενα είδος. Στη θέση σου, αν και τα parrotlets, μου ασκούν έντονη γοητεία, ίσως θα συνέχιζα με δεύτερο lovebird. Στην τελική, να υποθέσω οτι του ιδίου ειδους θα μπορούν να συνεννοηθούν αποτελεσματικότερα μεταξύ τους.
 
Θα μένουν σε διαφορετικούς χώρους μιας και θα υπάρξει ούτως ή άλλως η υποχρεωτική καραντίνα, αλλά και μετά θα συνεχίσουν να μένουν χωριστά.
Θα έχουν διαφορετικό χρόνο εκτός κλουβιου το κάθε ένα οπότε δεν τίθεται θέμα συμβατότητας μεταξύ τους.
Εννοείται ότι ένα παροτλετ θα κινδυνεύε στο δυνατό ραμφος ενός lovebird και επειδή και τα δύο είναι ατρόμητα θα υπήρχε πρόβλημα πιστεύω.
Σκέφτομαι έντονα την απόκτηση παροτλετ αλλά ακόμα είμαι υπό σκέψη.
 
Εννοείται ότι ένα παροτλετ θα κινδυνεύε στο δυνατό ραμφος ενός lovebird και επειδή και τα δύο είναι ατρόμητα θα υπήρχε πρόβλημα πιστεύω.
... Αν όχι σίγουρα, είναι το πιθανότερο!

Θεωρώ κι εγώ πολύ προσωπική υπόθεση το με ποιους θα συζήσεις :) (ανθρώπους ή ζώα).
Αυτό που σκέφτομαι είναι πως αφού θα έχεις δυο πουλάκια γιατί να μην μπορούν να έχουν και ''κοινή'' ζωή-παρείτσα; Αλλά και πάλι καταλαβαίνω την όποια λαχτάρα για παροτλάκι...
(ο Μάριος τόσα χρόνια υπήρξε ο καλύτερος διαφημιστής τους:D ο δε εκτροφέας του, Άριστος!)
 
Να συμπληρώσω και κάτι άλλο...
Εγώ δεν είχα σκοπό να πάρω δεύτερο πουλάκι, τα προβλήματα του Μάριου μ΄έκαναν (παρόλο που γνώριζα πως ένα δεύτερο πουλάκι δεν ήταν απαραίτητο πως θα τον βοηθούσε). Η απόκτηση όμως του δεύτερου πουλιού με έκανε να καταλάβω πραγματικά πόση ανάγκη παρέας έχουν έστω κι αν δεν δείχνουν αυτή τους την ανάγκη.
Και τώρα, μπορεί ο Μάριος να μην δίνει ιδιαίτερη σημασία στην Lida, όμως είναι κάποιες στιγμές που με πείθουν πως (και μόνο γι αυτές), αξίζει που έχω ένα δεύτερο πουλάκι του ιδίου είδους (έστω κι αν είναι άγριο):)
 
Σισσυ μου έχεις δίκιο αλλά καταλάβε με είναι πολύ δύσκολο να αντισταθώ στην ιδέα ενός παροτλετ.
Ανα γίνει η αγορά θα γίνει μετά από ώριμη σκέψη.
Θα δείξει.
Δεν με κυνηγάει κάνεις.
Απλά μοιράζομαι την σκέψη μου μαζί σας :)
 
Σισσυ μου έχεις δίκιο αλλά καταλάβε με είναι πολύ δύσκολο να αντισταθώ στην ιδέα ενός παροτλετ.
*Ανα γίνει η αγορά θα γίνει μετά από ώριμη σκέψη.
Θα δείξει.
Δεν με κυνηγάει κάνεις.
**Απλά μοιράζομαι την σκέψη μου μαζί σας :)

*Αυτό γίνεται αντιληπτό από όλη την τοποθέτηση σου 😉
**κι εγώ το ίδιο:)

Βρήκα έναν πολύ καλό εκτροφεα (της Sissy) που εχει τώρα μωράκια και μπορώ να πω ότι τα λιγουρευτηκα.
Άντε να έρθει η ώρα να τα δω ώστε να λιγουρευτώ κι εγώ ένα διότι περιμένω ατελείωτους μήνες!:D
 
Μιας και κάνουμε μια χαλαρή κουβέντα και θες την γνώμη μας, θα σου πω και εγώ η άσχετη που δεν είχα ποτέ παπαγάλο! Εγώ έχω αδυναμία στα λοβάκια και στα υπέροχα χρώματά τους! Γι αυτό και στη θέση σου θα έπαιρνα ένα ακόμα λοβάκι. Για να μπορούν να γίνουν και φιλαράκια! Και δεν το λέω μόνο γιατί έχω αδυναμία σ αυτό το είδος, αλλά και παρτλετάκι να είχες για 2ο παπαγάλο παροτλετ θα σου έλεγα να πάρεις πάλι.. Αλλιώς είναι να έχεις 2 πουλιά του ίδιου είδους που θα προσπαθήσεις να τα φέρεις σε επαφή και να τα κάνεις φιλαράκια και αλλιώς να έχεις διαφορετικού είδους ειδικά αν ένα πάροτλετ κινδυνεύει (όπως λέτε) από τον γλυκό αλλά τσαμπουκά Μέλλον! 😛

Αυτό που πρέπει να σκεφτείς είναι πρώτον αν συμφωνούν όλοι όσοι μένουν μαζί σου στο σπίτι, και μετά αν επιλέξεις διαφορετικό είδος θα είναι σίγουρα πιο δύσκολο και θα θες πιο πολύ χρόνο να ασχοληθείς και με τα 2 μικρά σου.. Τώρα αν καταφέρεις να πάρεις πάροτλετ και να γίνει και φίλος με τον Μέλλον νομίζω είναι το ιδανικό! 😛 Όλα αυτά που λέω είναι βέβαια θεωρητικά απ τα λίγα που ξέρω για το κάθε είδος. Αλλά σίγουρα θα κάνει καλό στην ψυχολογία του μικρού σου να έχει ένα παπαγαλοφιλαράκι!

Μια ερώτηση.. Επειδή διάβασα το τελευταίο σου θέμα περί επιθετικότητας του Μέλλον, μήπως θα έπρεπε πρώτα να λύσεις αυτό και μετά να αποκτήσεις νέο μέλος; Δε ξέρω... Σκέψεις κάνω.. Και πίνω καφέ! 😛
 
Αλίκη ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου να απαντήσεις.
Κοιτάω όλες τις απαντήσεις σας και το σκέφτόμάί. Αν τελικά πάρω παροτλετ δεν θα σημαίνει ότι σας αγνόησα, αλλά ότι δεν αντισταθηκα τελικά στη γοητεία 😛

Ο Μελουκος μου πλέον είναι μια χαρά και δεν έχει κανένα θέμα.
Φυσικά παπαγαλος είναι και μπορεί μια να λιώνει στα χάδίά και από την άλλη να μην έχει όρεξη αλλά κι οι άνθρωποι έτσι είμαστε.
Αν είχα κάποιο θέμα με τον ζουζουνελ δεν θα το σκεφτομουν για την ώρα για δεύτερο.
Εννοείται και θα ελυνα το θέμα.
Ήταν μάλλον έντονες ορμόνες ή λόγω της πρώτης του πτερροριας που ίσως είχε λίγα νεύρα μιας και νιώθουν άβόλά οι παπαγαλοι αυτή την περίοδο.
Ότι και να ήταν πάντως κράτησε λίγες μέρες και τώρα τόσο καιρό είναι πολύ καλός.

Συμφωνώ για την ομορφιά και τα χρώματα των λοβ, όμως αγαπάω και την φατσουλα από τα λουτρινα παροτλετ (στην εμφάνιση γιατί στο χαρακτήρα έχουν προσωπικοτητα).

Δεν ξέρω όλα αυτά είναι σκέψεις.

Πάντως αν τελικά πάρω είμαι πιο κοντά σε παροτλετ.
Ίσως όμως δεν πάρω και καθόλου εκτός αν βρω ένα συγκεκριμένο λοβακι που μαρεσουν πολυ τα χρώματα του και είναι και ημερο.
Ίσως αξίζει η αναμονή για κάτι τέτοιο (αν το βρω ποτε :) )
 
Πάντως αν τελικά πάρω είμαι πιο κοντά σε παροτλετ.
Όμορφα τα χρώματά τους... κι εγώ που με τους παπαγάλους είμαι "μαλωμένος" αυτές οι μπαλίτσες μου αρέσουν πολύ.
Ίσως βασική αιτία να είναι η @Sissy και η παρέα της που μας ξεσηκώνουν με τα παιχνίδια τους και η ίδια θα φανεί συμβουλευτικά σε σένα πολύ χρήσιμη και δε μας τους υπόλοιπους πολύτιμη...
Γιατί για σένα μπορεί να είναι άγνωστο το μονοπάτι
η ιδέα στο άγνωστο μονοπάτι ενός παροτλετ.
αλλά για μένα είναι άγνωστο όλο το πακέτο.
 
Ο Μελουκος μου πλέον είναι μια χαρά και δεν έχει κανένα θέμα.
Φυσικά παπαγαλος είναι και μπορεί μια να λιώνει στα χάδίά και από την άλλη να μην έχει όρεξη αλλά κι οι άνθρωποι έτσι είμαστε.
Αν είχα κάποιο θέμα με τον ζουζουνελ δεν θα το σκεφτομουν για την ώρα για δεύτερο.
Εννοείται και θα ελυνα το θέμα.
Ήταν μάλλον έντονες ορμόνες ή λόγω της πρώτης του πτερροριας που ίσως είχε λίγα νεύρα μιας και νιώθουν άβόλά οι παπαγαλοι αυτή την περίοδο.
Ότι και να ήταν πάντως κράτησε λίγες μέρες και τώρα τόσο καιρό είναι πολύ καλός.
Ααα δεν ήξερα πως ήταν για λίγο και λόγω πτερόροιας! Τότε εντάξει!

Πάντως αν τελικά πάρω είμαι πιο κοντά σε παροτλετ.
Ίσως όμως δεν πάρω και καθόλου εκτός αν βρω ένα συγκεκριμένο λοβακι που μαρεσουν πολυ τα χρώματα του και είναι και ημερο.
Θεωρώ πως το ιδανικό θα ήταν ο Μελούκος και το νέο μέλος που θα είναι παροτλετάκι (πιθανότατα 😛 ) να γίνουν φιλαράκια και να κάνουν παρέα.. Αλλά δε ξέρω αν αυτό είναι εφικτό... Κάτι τέτοιο θα διευκολύνει και εσένα, και θα κάνει καλό και στα ίδια...
Άραγε παπαγαλομαμάδες και παπαγαλομπαμπάδες θα μπορούσαν να γίνουν φίλοι ένα λοβ με ένα πάροτλετ; :D
 
Άραγε παπαγαλομαμάδες και παπαγαλομπαμπάδες θα μπορούσαν να γίνουν φίλοι ένα λοβ με ένα πάροτλετ; :D
Θα μπορούσαν και άλλο τόσο δεν θα μπορούσαν. Δεν υπάρχει σαφής απάντηση, εξαρτάται από τα πουλιά. Το γεγονός πως το lovebird είναι ήδη κυρίαρχο στον χώρο, δυσκολεύει ακόμα περισσότερο τα πράγματα, δηλαδή αυξάνει τις πιθανότητες επιθετικότητας στο μέλλον.
Τα lovebirds είναι "πανούργα" πουλιά και με έντονη αίσθηση της εδαφοκυριαρχίας.
Έπειτα μπορεί να πλανηθεί κάποιος, να τα βλέπει όλα μια χαρά, να εφησυχάσει και κάποια στιγμή ν' αντικρίσει δράμα.
 
Έπειτα μπορεί να πλανηθεί κάποιος, να τα βλέπει όλα μια χαρά, να εφησυχάσει και κάποια στιγμή ν' αντικρίσει δράμα.

Συμφωνώ ότι αυτό είναι το πιο σοβαρό θέμα απ΄όλα. Δηλ όσο κι αν σχέσεις τους θα μπορούσε να γίνουν οι καλύτερες δυνατές, ποτέ δεν θα εφησύχαζα ώστε να μην βρίσκομαι σ΄επιφυλακή όση ώρα τα δυο πουλάκια θα βρίσκονταν μαζί... Εδώ δεν χαλάρωνα την επίβλεψη μου με τον Μάριο και τον Κάρλο (που διέθεταν τις ίδιες ''δυνάμεις'' )
 
Άραγε παπαγαλομαμάδες και παπαγαλομπαμπάδες θα μπορούσαν να γίνουν φίλοι ένα λοβ με ένα πάροτλετ; :D
Τότε αλλάζω την ερώτησή μου και λέω: θα μπορούσαν να γίνουν φίλοι ένα λοβ με ένα πάροτλετ υπό επίβλεψη;
 
Τότε αλλάζω την ερώτησή μου και λέω: θα μπορούσαν να γίνουν φίλοι ένα λοβ με ένα πάροτλετ υπό επίβλεψη;
Επειδή μας διαβάζουν πολλοί και δεν έχουν όλοι την ανάλογη ηλικία, γνώση κτλ κτλ θα πω πως...
Ο κάτοχος ''αυτών'' των πουλιών θα πρέπει να διαθέτει παρατηρητικότητα και αντίληψη ώστε να μπορεί επέμβει και να προλάβει πριν γίνει ατύχημα... 😉
 
Η αλήθεια είναι ότι όντως είναι όλα γλυκά.
Μαρεσουν και τα δύο είδη πολύ και όντως ίσως είναι καλύτερα να παρω το ίδιο είδος για να έχει παρέα ο Μελουκος.
Πάντως στο ίδιο κλουβι δεν θα τα βάλω ακόμα και 1 χρόνο μετά γιατί θα φοβάμαι μην μου πάθει κάτι το πιο υποτακτικο από τα 2.

Το συν στα παροτλετ είναι οι φατσουλες τους όταν φουσκωνουν και που είναι τόσο μικρά αλλά τόσο μεγάλα ταυτόχρονα.

Στα λοβακια είναι το μέγεθος που είναι πιο χορταστικό και όταν το κρατάς στην παλάμη για χαδακια το ευχαριστίεσαι.

Στο χαρακτήρα λατρεύω και τα 2 ειδη απλά τα παροτλετ μου φαίνονται πιο εύκολα στο φαγητό -μπορεί να λέω και βλακειες εδω-.

Μίλησα και με τους 2 εκτροφεις από τα διαφορετικά είδη.
Εντάξει ο εκτροφεας του παροτλετ είναι φοβερός και τρομερός και θέλεις να αγοράσεις πουλί από αυτόν γιατί θα ξέρεις ότι είναι εγγύηση.

Ο εκτροφεας με τα λοβακια είναι επίσης πολύ καλός και αγαπάει το χομπυ του, είναι εξίσου δίπλα σου οπότε τον χρειαστείς και μάλιστα με έχει βοηθήσει πολύ κι ας μην είχα πάρει από αυτόν το πρώτο μου.

Μου άνοιξε το σπίτι του, είδα τα πτηνά του, μου έδειξε όλα τα μωρά και τους γονείς, μου έδειξε και λίγο πιο μεγαλα σε ηλικία που παρόλο που δεν ασχολείται μαζί τους είναι ακόμα ημέρα και δεν δαγκωνόύν.
Γενικά έχουν κι αυτα καλούς χαρακτήρες.

Αν έχεις μιλήσει όμως με τον πρώτο εκτροφεα όλοι οι άλλοι σου φαίνονται... λίγοι...

Θα δείξει... 😛
 
Ο εκτροφεας με τα λοβακια είναι επίσης πολύ καλός και αγαπάει το χομπυ του, είναι εξίσου δίπλα σου οπότε τον χρειαστείς και μάλιστα με έχει βοηθήσει πολύ κι ας μην είχα πάρει από αυτόν το πρώτο μου.
Ποιος είναι αυτός; Δεν είναι αυτή που πήρες τον Μελλάκο έτσι; :)
 
Back
Top