Γενικά Σκεφτομαι για αγορα παπαγαλου μεσαιου μεγεθους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mariosav
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mariosav

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαϊ 2015
Μηνύματα
16
Πόλη
Ρόδος
Σκεφτομαι για αγορα Αλεξανδρινου παπαγαλου.. Δεν εχω μεγαλη εμπειρια, αλλα θελω να ασχοληθω σοβαρα.. Θα μπορουσα να εχω τη γνωμη σας;
 
Γεια σου καλώς ήρθες και καλή συμμετοχή στο φόρουμ :)
Ωραίοι παπαγάλοι είναι, διάβασε κάποια πράγματα εδώ Αλεξανδρινός Παπαγάλος – Alexandrine Parakeet και ό,τι χρειαστείς το συζητάμε.
Όταν λες θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά, εννοείς υπεύθυνα απέναντι στο πουλάκι αυτό ή θέλεις να προχωρήσεις σε αναπαραγωγές;
 
Σε ευχαριστώ πολυ Μαρια! Υπεύθυνα απεναντι στο πουλακι εννοω.. Εχω διαβασει και το συγκεκριμενο και γενικα εχω ψαχτει αρκετα.. Ειμαι απο Ροδο και υπάρχει ενα πολυ καλο εκτροφειο.. Μονο που σκέφτομαι ακομα για το ειδος.. Τι θα μου προτεινατε;
 
Τι άλλα πουλιά έχει διαθέσιμα το εκτροφείο της Ρόδου; Από μέγεθος σκέφτεσαι φαντάζομαι περίπου σ' αυτό το μεσαίο όχι κάποιον μεγάλο παπαγάλο;
 
Εχει απο ολα τα ειδη απο οτι εχω καταλαβει.. Ναι θελω κατι μεσαιο προς μεγαλο.. Θελω επισης, να εχει υψηλές νοητικές ικανότητες (οχι βεβαια μονο για να μιλαει) για να ασχοληθω μαζι του κ να το εκπαιδευσω οσο πιο καλα μπορω..
 
Οι αμαζόνες σου αρέσουν; Ρίξε μια ματιά στα θέματα του Ανέστη που έχει να δεις αν σε καλύπτουν ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ regent parakeet ζευγαρι πωλουνται μαζι με το επαγγελματικο κλουβι, τιμή 250€, συζητήσιμη
 
Μου αρεσουν ναι.. Αλλα κατι διαβασα, οτι αυτα τα πουλια εχουν σχετικα ευαισθητες ορμονες δεν ξερω..χρειάζονται ταιρι; κατι τετοιο.. Οι αμαζονες εχουν ενα μεγεθος η υπαρχουν και μεσαιοι και μεγαλοι;.. Ευχαριστώ ναι θα κοιταξω
 
Και τα ringnecks είναι αρκετά εκπαιδεύσιμα, όχι σ' αυτό το επίπεδο βέβαια.
 
Ναι το ξερω..Αποτι εχω σκεφτει ειμαι αναμεσα σε Αλεξανδρινο και αμαζονα.. Τι μου προτεινεις;
 
Πρέπει να δεις και το οικονομικό, και του πουλιού και του κλουβιού. Το αλεξανδρινό δεν έχει μεγάλη ανάγκη και από ταίρι.
 
Δηλαδη ο Αμαζονας χωρις ταιρι δεν θα παιρνουσε καλα; θα αλλαζε η συμπεριφορά του; Το οικονομικό ειναι ενα θεμα αλλα ενταξει δεν υπάρχει και τεράστια διάφορα ννομίζω για αμαζονα με παιρνει.. Απλα σκεφτομαι ακομα. Γνωρίζεις για τις νοητικες ικανότητες του Αλεξανδρινου προσωπικα;
 
Γεια σας! ξαναεκανα ερωτηση αλλα αναφερθηκα στον αλεξανδρινο.. Θα ηθελα να σας ρωτησω τη γνωμη σας για αγορα παπαγαλου ειτε αλεξανδρινου ειτε αμαζονα, ειτε καποιου μεσαιου ειδους παπαγαλου.. Εχω διαθεση να ασχοληθω πολυ με το πουλι, να του δωσω αγαπη καθως κ να το εκπαιδευσω οσο πιο καλα μπορω.. Εχω στη διαθεση μου 3 ωρες την ημερα (καποιες μερες μπορει κ λιγοτερο).. Το μονο προβλημα ειναι οτι θα παω για σπουδες, οποτε υπαρχει το ενδεχομενο να μετακομισω αλλα εννοειται πως θα ερθει μαζι μου το πουλι..υπαρχει προβλημα στην πιθανη αυτη αλλαγη περιβαλλοντος; Ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Εγώ γενικά θα σε απέτρεπα απο το να παρεις οποιοδήποτε κατοικίδιο, αν σε λίγους μήνες ενδέχεται να μετακομίσεις. Σε αυτην την περίπτωση, όταν θα έχεις πιάσει το σφυγμό της νέας σου ζωής, και θα έχεις βρει άνθρωπο που θα μπορεί να φροντίσει το πουλάκι σαν back up όταν εσύ δε θα μπορείς, σκέφτεσαι το θέμα ξανά.
 
Γεια σας! Αποφασισα να αγορασω εναν παπαγαλο κουακερ(μονκ). Θα ηθελα να ξοδέψετε λιγο απτο χρονο σας για να μου πειτε τη γνωμη σας. Επίσης, αν γνωριζεται καποιο εκτροφειο η ιδιωτη που να πουλαει τετοιο ειδος, θα ηταν υπεροχο. (Το εκτροφειο στη Ροδο απο οπου μενω, θα αργησει να εχει τετοιο παπαγαλο). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Φανταζομαι εχεις ηδη διαβασει το αντιστοιχο αρθρο.. Monk Parakeet, Quaker Parrot, (Myiopsitta monachus)

Οπως γραφει εκει, ζουνε 20+ χρονια, οποτε ειναι μια δεσμευση για πολλα χρονια, ελπιζω να το εχεις σκεφτει καλα.
Μπορεις να διαβασεις και αυτο Αγορά νέων πουλιών καθως και για τη φροντιδα τους υπαρχουν πολλα αρθρα εδω Φροντίδα, Διαμονή Πουλιών | Άρθρα ..

Ποσο θα αργησει; Μηπως θα επρεπε να ερθεις σιγα σιγα σε επαφη μαζι τους (με το εκτροφειο) και να αναπτυξεις μια σχεση, να δεις πως εχουν τα πουλια κτλ και να εξασφαλισεις οτι σου "ταιριαζει" και ο εκτροφεας.

Για τα υπολοιπα η @maria p θα σου πει τα παντα.
 
χαχα ναι εδω και πολυ καιρο ψάχνω τον καταλληλο παπαγαλο και πιστεύω οτι αυτος μου ταιριάζει... Τις προαλλες που ειχα μιλησει με τον ανθρωπο, μου ειχε πει πως θα κανουν μετα το καλοκαιρι.. Αλλα μιλησαμε και σημερα και μου ειπε 1-1,5 μηνα.. Πιστευεις οτι αξιζει η υπομονη; Μου ειπε επίσης οτι μπορω να πηγαινω οποτε θελω να βλεπω κλπ.. εσυ τι γνωμη εχεις για τον συγκεκριμενο παπαγαλο; Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!
 
Δεν γνωρίζω αρκετά εκτροφεία, πόσο μάλλον να μπορώ και να τα συστήσω. Ρώτησε στο .:: Tropical Bird Farm ::. ή εδώ Εκτροφείο παπαγάλων | Facebook μήπως υπάρχει κάτι.
Με τα άλλα που έλεγες; Έχεις ξεκινήσει από Αλεξανδρινό, κάπου αλλού πήγες και τελικά κατέληξες σε μονκ; Κατέληξες;
Διάβασε εδώ μήπως σε βοηθήσει στην επιλογή σου Συγκριτικός Πίνακας Ειδών Παπαγάλων (Project) .
 
Back
Top