Γενικά Σκεψη για αγορα νεου παπαγαλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης arkan13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

arkan13

PB New Member
Εγγραφή
17 Νοε 2012
Μηνύματα
66
Πόλη
Λεμεσός
καλημερα σε ολα τα παιδια, εδω και καιρο υπαρχει στο μαυλο μου η σκεψη αποκτησης ενος ακομη ζακο, για να το κανω ταιρι με το δικο μου(οχι για αναπαραγωγη). Το θεμα ομως ειναι οτι εχω βρει ενα απο πετ, το οποιο ειναι 13 ετων και θελω να το παρω απο εκει μεσα. Το πουλι ειναι ηρεμο, εμφανως ομως παραμελημενο σε θεμα εποικινονοιας με ανθρωπους, κλεισμενο μεσα σε κλουβι. Βεβαια με εμενα ειναι διαφορετικο, εχει θεληση να ερθει, να το ακουμπισω, να εχει καποια επαφη.σε θεμα υγειας φαινεται σε καλη κατασταση, καθαρα ρουθουνια, ενεργεια, καθαρο βλεμα, καθαρη αμαρα, τελειεσ κουτσουλιες. Το μονο θεμα που εχει ειναι οτι εχει αρχισει να τρωει τα φτερα του, οχι να μαδιετε, αλλα σαν τα ξεφτιζει. ΥΓ. Το πιο ευκολο ειναι να παω να παρω ενα μικρο ηλικιακακαι να μην εχω αυτα τα προβληματα, το ξερω, αλλα το θεμα ειναι να προσφερω μια καλυτερη ζωη σε αυτη την ψυχη, με τα οποια προβληματα μπορει να εχει. Εσεις παιδες τι προτινεται;
 
Nα το παρεις. Το έχω κάνει κι εγώ και θα το ξανάκανα. Δεν είναι το ίδιο με τα κουτάβια της βιτρίνας, αυτά είναι άλλο καθεστώς. Μια ζωή τη ζούνε κι είναι και μεγάλη. Για κάποιον λόγο βρίσκονται σε λάθος χέρια κι υποφέρουν. Να κρατήσεις καραντίνα απαραίτητα σε ξεχωριστούς χώρους με απολύμανση χεριών και κοινών σκευών όπως και να είσαι έτοιμος και για την πιθανότητα να έχεις για μεγάλο διάστημα 2 κλουβιά μέχρι να τα βρουν μεταξύ τους.
 
για ποσο καιρο σε ξεχωριστους χωρους,(βλεπε μικρο σπιτι);βλεπεις να πηγαινει καιρο η συμφιλιωση;
 
Κι εγώ συμφωνώ να το πάρεις! Μετά καραντίνα και αργότερα προσπάθεια γνωριμίας με το πουλί που ήδη έχεις.
Πιστεύω πως έτσι βοηθάς το ένα να φύγει από τη δυστυχισμένη ζωή που ζει και το άλλο να βρει συντροφιά και άλλο ''νόημα'' στη ζωή του :)
 
Διάβασε αυτό σχετικά με την καραντίνα. Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει σχετικά με τη συμφιλίωση. Το κάθε πουλί είναι τόσο διαφορετικό απο το άλλο όπως κι εμείς είμαστε όλοι διαφορετικοί μεταξύ μας.
 
Το χρονικό διάστημα που θα χρειαστεί για την γνωριμία και μετά για την συγκατοίκηση των πουλιών εξαρτάται από τον χαρακτήρα τους αλλά και από τον τρόπο που εσύ μπορείς να τα διαχειριστείς, κατά πόσο μπορείς να τα ψυχολογήσεις ώστε οι αντιδράσεις σου να φέρνουν και τα σωστά αποτελέσματα...
 
Να ξεφυγω λιγο απο τις ενημερωσεις. Σε τετοια ηλικια και μιας και ειναι pet shop, τι τιμη εχει αυτος ο παπαγαλος;
 
βασιλη, επειδη και ο πετ σοπασ ειναι γνωστος και θελει να τον δωσει, μου ειπε θα τα βρουμε αν το αποφασισεις. Ελπιζω να μην ζητησει τιποτα εξοφρενικα ποσα. Με το που τον παρω θα σε ενημερωσω.
 
βασιλη, επειδη και ο πετ σοπασ ειναι γνωστος και θελει να τον δωσει, μου ειπε θα τα βρουμε αν το αποφασισεις. Ελπιζω να μην ζητησει τιποτα εξοφρενικα ποσα. Με το που τον παρω θα σε ενημερωσω.

Σ'ευχαριστω πολυ.
 
o παπαγάλος αναπτύσσει καταθλιπτική συμπεριφορά. Ο λόγος; η παραμέλησή του, απλά είναι μόνος και δεν έχει ψυχή να επικοινωνεί (κοινότυπο για αφρικανικό). Αυτό το πουλί θέλει να του αφιερώσει κανείς χρόνο για να έρθει στα ίσα του. Αρχικά από σένα την περίοδο τησ καραντίνας και κατόπιν το πρώτο σου πτηνό θα βοηθήσει. Καλή επιτυχία 👍
 
καλημερα σε ολα τα παιδια, εδω και καιρο υπαρχει στο μαυλο μου η σκεψη αποκτησης ενος ακομη ζακο, για να το κανω ταιρι με το δικο μου(οχι για αναπαραγωγη). Το θεμα ομως ειναι οτι εχω βρει ενα απο πετ, το οποιο ειναι 13 ετων και θελω να το παρω απο εκει μεσα. Το πουλι ειναι ηρεμο, εμφανως ομως παραμελημενο σε θεμα εποικινονοιας με ανθρωπους, κλεισμενο μεσα σε κλουβι. Βεβαια με εμενα ειναι διαφορετικο, εχει θεληση να ερθει, να το ακουμπισω, να εχει καποια επαφη.σε θεμα υγειας φαινεται σε καλη κατασταση, καθαρα ρουθουνια, ενεργεια, καθαρο βλεμα, καθαρη αμαρα, τελειεσ κουτσουλιες. Το μονο θεμα που εχει ειναι οτι εχει αρχισει να τρωει τα φτερα του, οχι να μαδιετε, αλλα σαν τα ξεφτιζει. ΥΓ. Το πιο ευκολο ειναι να παω να παρω ενα μικρο ηλικιακακαι να μην εχω αυτα τα προβληματα, το ξερω, αλλα το θεμα ειναι να προσφερω μια καλυτερη ζωη σε αυτη την ψυχη, με τα οποια προβληματα μπορει να εχει. Εσεις παιδες τι προτινεται;
Δεν υπηρχε περιπτωση να σου πει καποιος απο εδω μεσα να μην το παρεις το πουλι! Και μεσα σε αυτους ειμαι και γω,υγουρος δωστου τη ζωη που του αξειζει και να εισαι συγουρος θα σε ανταμειψει!
 
καλησπερα, δυστηχως, ο ΚΥΡΙΟΣ, με το πετ, μου ειπε ευθεως 1500 ευρω, διοτι το πουλι εχει χαρτια. Τον ευχαριστησα, λυπηθηκα για το ζακουδακι και εφυγα. Δεν μπορω να διαθεσω τοσο λεφτα, δεν τα εχω
 
Και λιγα ηταν... εχω φαει κατι 3χιλιαρα χαστουκια κ γω που σκεπτομαι μηπως πουλησω το κορμι μου για να παρω παπαγαλο 😀
 
καλησπερα, δυστηχως, ο ΚΥΡΙΟΣ, με το πετ, μου ειπε ευθεως 1500 ευρω, διοτι το πουλι εχει χαρτια. Τον ευχαριστησα, λυπηθηκα για το ζακουδακι και εφυγα. Δεν μπορω να διαθεσω τοσο λεφτα, δεν τα εχω
Θα τα βρούμε λέει... 😀
 
Η τιμή του πετσοπα, δεν ήταν σοβαρή.
Υπάρχουν σοβαροί εκτροφείς, που ζητούν κάτω από τα μισάκαι τα πουλιά είναι σοβαρά, μικράκαι υγιεστατα.
Αλλά τέλος πάντων Ελλαδάρα...
 
Γιαννη επροκειτο να παρει ενα πουλι 13 χρονων. Σε οσους εχω ρωτησει οτιδηποτε ειναι πανω απο 1 ετους το δινουν πανω απο 2 χιλιαρικα. Μονο κανενα μωρο παιζει να βρεις φθηνα.
 
H τιμή δεν είναι ανάλογη της ηλικίας. Για εμένα είναι αντιστρόφως ανάλογη της ηλικίας. Ένα μωρό το μεγαλώνεις όπως θέλεις εσύ, ενώ ένα ενήλικο πουλί είναι αυτό που είναι και δύσκολα αλλάζει, αν αλλάξει ποτέ. Τα πετ σοπς ζουν ακόμη σε άλλες εποχές. Όλα τους. Που και που βρίσκουν κάποιον ο οποίος δεν ξέρει και δεν έχει κάνει την έρευνά του όπως πρέπει, και μπαίνει μέσα και τους τα σκάει.
 
Η τιμή του πετσοπα, δεν ήταν σοβαρή.
Υπάρχουν σοβαροί εκτροφείς, που ζητούν κάτω από τα μισάκαι τα πουλιά είναι σοβαρά, μικράκαι υγιεστατα.
Αλλά τέλος πάντων Ελλαδάρα...

Χωρις να συμφωνω με την τιμη του πετ σοπ, γ τους λογους που γραφει κ ο Ανεστης παραπανω, θεωρω απο την αλλή οτι κ πολλοι απο τους επαγγελματιες εκτροφεις δεν ειναι αριστοι... επισης ειμαι σκεφτικος για το ποιοι απο αυτους δινουν αποδειξη ή τιμολογιο (κ το λεω γιατι αυτο δικαιολογει την διαφορα στην τιμη πολλες φορες).
 
H τιμή δεν είναι ανάλογη της ηλικίας. Για εμένα είναι αντιστρόφως ανάλογη της ηλικίας. Ένα μωρό το μεγαλώνεις όπως θέλεις εσύ, ενώ ένα ενήλικο πουλί είναι αυτό που είναι και δύσκολα αλλάζει, αν αλλάξει ποτέ. Τα πετ σοπς ζουν ακόμη σε άλλες εποχές. Όλα τους. Που και που βρίσκουν κάποιον ο οποίος δεν ξέρει και δεν έχει κάνει την έρευνά του όπως πρέπει, και μπαίνει μέσα και τους τα σκάει.

Γενικά συμφωνώ, αλλά ένα μωρό αντιμετωπίζει και μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας ενώ ένα μεγάλο (αλλά όχι και τόσο μεγάλο σε ηλικία) όχι. Πολλοί αγοράζουν μωρά και τους πεθαίνουν...
 
Back
Top