Φροντίδα Σκοπεύω να αποκτήσω budgie και θέλω να μάθω τι φροντίδα χρειάζεται

Mariakoteoglou

PB New Member
Εγγραφή
16 Δεκ 2021
Μηνύματα
2
Πόλη
Δράμα
Καλησπέρα σας ειμαι η Μαρια, ειμαι φοιτήτρια και θα με ενδιέφερε πολυ να αποκτήσω ενα παπαγαλάκι στο προσεχές μέλλον ξέροντας τη φροντίδα που χρειάζεται φυσικα. Ενδιαφέρομαι για παπαγαλακι μπατζι. Ειχα και στο παρελθόν δυο το ενα το χάσαμε απο κατι σαν πνευμονία δυστυχώς και το αλλο που ανήκε στην αδερφή μου η μαμα μου το ειχε δωσει σε άλλον για να μην ειναι μονο του(σε μια φιλη μου που μαθαίνω απο την ίδια οτι ειναι ακομη υγιέστατο και χαρούμενο). Αν έχετε κανα τιπς σχετικά με τη φροντίδα τους θα χαιρομουν ιδιαίτερος να το ακούσω ☺️ όπως πχ θα μου προτείνατε να το αγοράσω απο πετ σοπ ή απο ιδιώτη απο που ειναι πιο σίγουρο οτι το πουλάκι θα ειναι υγιές;, Θελω με το που το παρω να το μαθω να τρωει φρούτα να ξεκινήσω κατευθείαν με φρεσκα ή πρωτα με αποξηραμένα να συνηθίσει τη γεύση;(εννοείται χωρίς ζάχαρη!). Έχω χρόνο και διάθεση για τη φροντίδα του και τη γνώση οτι ειναι μια ευθύνη και οχι παιχνίδι που το παίρνεις για λιγο και οταν το βαριέσαι το πετάς! Εχω την δυνατότητα να το βγάζω εξω απο το κλουβί μιας και υπάρχει πολλής χώρος μεσα στο σπίτι (προσέχοντας φυσικα τους κινδύνους!πχ τζαμια, καθρέφτες και αλλα) Εχω και τη δυνατότητα να το μεταφερω οταν παω στη πόλη μου με εξωπλισμο κατάλληλο και εκει(κλουβι με ταιστρες και ολα τα απαραίτητα)η μεταφορά θα γίνεται με πλαστικό διαφανές κουτι με τον κατάλληλο αερισμό,με μια πατηθρα και δυο ταιστρες για το νερο και το φαι.(το πουλάκι θα το παίρνω μαζι μου διότι λείπω παντα μια εβδομάδα περίπου και δε θελω να το αφήνω μονο του)Καλη σας συνέχεια!
 
Γειά σου Μαρία και καλώς ήρθες στο petbirds.

θα μου προτείνατε να το αγοράσω απο πετ σοπ ή απο ιδιώτη απο που ειναι πιο σίγουρο οτι το πουλάκι θα ειναι υγιές;,
Καλύτερα από ιδιώτη εκτροφέα για να ξέρεις με ποιον έχεις να κάνεις.
Δυστυχώς στα περισσότερα pet shop οι συνθήκες διαμονής και διαβίωσης των πουλιών δεν είναι οι καλύτερες, και αυτό σημαίνει ότι μπορεί να πάρεις ένα άρρωστο πουλάκι.


. Έχω χρόνο και διάθεση για τη φροντίδα του και τη γνώση
Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ.
Καλό διάβασμα...
 
Γειά σου Μαρία και καλώς ήρθες στο petbirds.


Καλύτερα από ιδιώτη εκτροφέα για να ξέρεις με ποιον έχεις να κάνεις.
Δυστυχώς στα περισσότερα pet shop οι συνθήκες διαμονής και διαβίωσης των πουλιών δεν είναι οι καλύτερες, και αυτό σημαίνει ότι μπορεί να πάρεις ένα άρρωστο πουλάκι.



Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ.
Καλό διάβασμα...
Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Back
Top