Φροντίδα Τι πουλί είναι και τι φροντίδα χρειάζεται;

Σουπιοκόκκαλο μπήκε στην παραγγελία. Όσον αφορά την αυγοτροφή,όχι δεν είμαι σε θέση φυσικά να κρίνω αν καλύπτει το καναρίνι μου του εμπορίου. Μάλλον λάθος μου που προτρέχω.Αφήνω αυτή και θα παρακολουθήσω αν την προτιμάει ο φιλαράκος.
 
Σουπιοκόκκαλο μπήκε στην παραγγελία. Όσον αφορά την αυγοτροφή,όχι δεν είμαι σε θέση φυσικά να κρίνω αν καλύπτει το καναρίνι μου του εμπορίου. Μάλλον λάθος μου που προτρέχω.Αφήνω αυτή και θα παρακολουθήσω αν την προτιμάει ο φιλαράκος.

μπορει να στο πουν και οι εμπειροτεροι, και νομιζω η Ηλεκτρα στο εχει γραψει ηδη, αλλα για ενα καναρινι δεν ειναι αναγκη η αγορα αυγοτροφης, με ενα βραστο καλα αυγο, εισαι οκ.
 
μπορει να στο πουν και οι εμπειροτεροι, και νομιζω η Ηλεκτρα στο εχει γραψει ηδη, αλλα για ενα καναρινι δεν ειναι αναγκη η αγορα αυγοτροφης, με ενα βραστο καλα αυγο, εισαι οκ.

Σωστα!
 
Να σου ζήσει και να το χαίρεσαι!

Μέσες-άκρες ότι σου είπαν οι προηγούμενοι φίλοι/φίλες...

Μόνο 2-3 παρατηρήσεις:

Ναι στην 60άρα με αφαιρούμενη σχάρα και συρτάρι πάτο όχι όμως με 5 πατήθρες...
Το πολύ 3 σε ανάποδο τρίγωνο, εγώ λόγω πάχους τις γύρισα σε 2...

Η τροφή και η αυγοτροφή (βιταμίνες) που σου πρότειναν είναι επώνυμες μάρκες και πολύ καλές ΑΛΛΆ πανάκριβες και σίγουρα παχυντικές...
Νομίζω πολύ βαριές και για τη Λάρισα ακόμη...
Για να έχεις μια τάξη μεγέθους τροφή περίπου 2.5-3 ευρώ το κιλό και αυγοτροφή 4.5-5 ευρώ το κιλό.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως δεν χρειάζονται υπερβολές ούτε πως αυτές είναι πάντοτε προς όφελος των πτηνών μας.
 
.. Η τροφή και η αυγοτροφή (βιταμίνες) που σου πρότειναν είναι επώνυμες μάρκες και πολύ καλές ΑΛΛΆ πανάκριβες και σίγουρα παχυντικές...

Τι θα συνιστούσες Σπύρο;
 
Δεν είμαι σε θέση να συστήσω αλλά θα πω τι κάνω εγώ ή τι θα έκανα στην θέση του φίλου.
Με δεδομένο ότι προτιμώ συσκευασμένη τροφή και υπολογίζοντας το μέγεθος του κοπαδιού μου, χρησιμοποιώ την πεντόκιλη manitoba t3 platino την οποία κιόλας τώρα το χειμώνα αραιώνω με κεχρί γιατί την βρίσκω βαρειά.
Αν είχα ένα μόνο πουλί όπως ο φίλος θα έπαιρνα ένα κιλό συσκευασία λιτής τροφής πχ της Deli Nature, Vadigran etc.
Από έξτρα σπόρους 100gr περιλα, κια, καμελινα κτλ.
Για να τα δίνω ξεχωριστά από το βασικό μίγμα και όποτε θέλω.
Αυγοτροφή, αν θα έπαιρνα, την μικρότερη δυνατή συσκευασία.
Για ένα-δυο πουλάκια είναι προτιμότερο ένα αυγουλάκι.
 
Κανένας λόγος για αυγοτροφη Όταν έχουμε λίγα πουλάκια, πόσο μάλλον ένα.
Λίγο βραστό αυγό μια στο τόσο και είναι οκ.

Από κλουβί πάρε 40αρι κινέζικο, ότι πρέπει για ένα πουλάκι.
 
Κανένας λόγος για αυγοτροφη Όταν έχουμε λίγα πουλάκια, πόσο μάλλον ένα.

+1000
Ίσως ο μόνος λόγος για χρήση αυγοτροφής, είναι σε περίπτωση που θελήσουμε να ζευγαρώσουμε το πουλάκι μας, να την έχει συνηθίσει ώστε να τρέφεται από αυτή και να είναι σε θέση να ταίσει τους νεοσσούς του.
Από κλουβί πάρε 40αρι κινέζικο, ότι πρέπει για ένα πουλάκι.

+1000
Αλλά όταν στην ίδια κατηγορία ποιότητας το 40άρι έχει 14.80€ και η 60άρα έχει 17.90€ και δεν υπάρχει κάποιος άλλος περιορισμός πχ χωροταξικός, νομίζω πως η σοφή επιλογή είναι ευκολότερη...
 
Τελευταία επεξεργασία:
+1000
Αλλά όταν στην ίδια κατηγορία ποιότητας το 40άρι έχει 14.80€ και η 60άρα έχει 17.90€ και δεν υπάρχει κάποιος άλλος περιορισμός πχ χωροταξικός, νομίζω πως η σοφή επιλογή είναι ευκολότερη...

Καλά, ως προς το ότι η 60αρα είναι value επιλογή δεν μπορώ να διαφωνήσω.
Απλά προσωπικά με βολεύουν πιο πολύ οι 40αρες ως ατομικό κλουβί για οποιοδήποτε αρσενικό, είτε καναρίνι είτε καρδερίνα. Δηλαδή και άπειρο χώρο να είχα, πάλι σε 40άρια θα τα έβαζα.

Συν του ότι πρέπει να υπάρχει πάντα διατυπωμένη και μια άλλη άποψη πέραν του κλασικού "60αρα, ξύλινες πατήρθρες, τροφή χωρίς ρούπσεν". 😉
 
Του έβαλα λίγη απο την αυγοτροφή που του πήρα σε μια μικρή ταΐστρα και μάλλον του άρεσε αρκετά γιατί την έφαγε όλη. Να του βάζω μια φορά την εβδομάδα καλά είναι; Αύριο μεθαύριο θα έχει και το σουπιοκόκκαλο του και μέσα στην εβδομάδα θα του πάρω πιο μεγάλο κλουβί με ξύλινες πατήθρες. Πολύ ζωηρό είναι πάντως και κελαηδάει αρκετά. Το καθαρίζω κάθε μέρα και του βάζω και εμφιαλωμένο νερό. Δεν πίνει πολύ πάντως πιθανόν λόγω καιρού. Η θερμοκρασία στο μπαλκόνι είναι γύρω στου 10 °C αυτό το διάστημα την νύχτα(προστατευτικές ζελατινες μπαλκονιού). Κάτι βιταμίνες για το νερό μια στο τόσο χρειάζεται ή είναι περιττό?
 
Μια ερώτηση,Το μήλο πως το δίνετε στα καναρίνια σας; Μου είπαν να βάλω μια ψιλή φέτα στο κλουβί και τσιμπάει μόνο του.Ισχύει ή να το κόψω μικρά κομματάκια;
 
Back
Top