Διατροφή Σουπιοκόκκαλο ή αυτό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fanfaras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κοίτα μπορείς να βρεις στις παραλίες εγω φέτος βρήκα καμιά 15αρια τα πλυνα και τωρα τα βάζω οπότε έχουν αναπαραγωγή ή καθ'όλη τη διάρκεια του χρόνου!
 
Προτείνω να πάρεις έτοιμο σουπιοκόκκαλο και μάλιστα τυποποιημένο.
 
Προτείνω να πάρεις έτοιμο σουπιοκόκκαλο και μάλιστα τυποποιημένο.

Ωραία τα τυποποιημένα, δε λέω. Αλλά κάτι τυποποιημένα τεράστια, που είναι βαμμένα ροζ, εμένα ούτε που τα κοιτούσαν τα πουλιά μου. Όσο λιγότερη η επεξεργασία, τόσο το καλύτερο. Αυτά που σάς έδειξα πριν (το λινκ από το Bird market) τα τσακίζουνε τα πουλάκια μου. Δεν αφήνουν ούτε ψίχουλο.
 
Ωραία τα τυποποιημένα, δε λέω. Αλλά κάτι τυποποιημένα τεράστια, που είναι βαμμένα ροζ, εμένα ούτε που τα κοιτούσαν τα πουλιά μου. Όσο λιγότερη η επεξεργασία, τόσο το καλύτερο. Αυτά που σάς έδειξα πριν (το λινκ από το Bird market) τα τσακίζουνε τα πουλάκια μου. Δεν αφήνουν ούτε ψίχουλο.
Αυτα εννοει και ο Στεφανος. Ομορφα, ασπρα επεξεργασμενα σουπιοκοκκαλακια, αν θες και με σιδερακι για στηριγμα. Ουτε ροζ ουτε πρασινα ουτε τιποτα :)
 
Αυτα εννοει και ο Στεφανος. Ομορφα, ασπρα επεξεργασμενα σουπιοκοκκαλακια, αν θες και με σιδερακι για στηριγμα. Ουτε ροζ ουτε πρασινα ουτε τιποτα :)

Υπάρχουν και πράσινα; Πες το μου κι αυτό! 😛 Αν δω κάτι τέτοιο, νομίζω πως θα τα έχω δει όλα πια. Εγώ το διευκρίνισα, γιατί την πρώτη φορά που πήγα να αγοράσω, το μαγαζί δεν είχε κανένα άλλο και η συσκευασία δεν ήταν διαφανής οπότε το πήρα. Όταν πήγα σπίτι και το άνοιξα είδα ότι είναι ροζ... Και μιλάμε για τεράστιο Πετ Σοπ που δεν πουλάει καθόλου ζώα και είναι σε μέγεθος σούπερ μάρκετ. Μέχρι και καρότσια έχει για να βάζεις τα ψώνια σου! Αλλά σουπιοκόκκαλα της προκοπής ΔΕΝ!
 
Τα σουπιοκόκκαλα που αγοράζω είναι τυποποιημένα. Κάποια από αυτά έχουν πράγματι ένα ροζ χρώμα αλλά δεν είναι βαμμένα, κάτι σαν πούδρα είναι, το ξύνω, φεύγει και το δίνω στα πουλιά.
Έχω την αίσθηση πως το βάζουν για να τα συντηρεί-προστατεύει...
 
Τα συστατικά της ταμπλέτας...

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Αλλά και πάλι, τι τη θέλουμε τόση επεξεργασία;
Η επεξεργασία αφορά στην απολύμανση του και η συσκευασία στην προστασία του από τα μικρόβια μέχρι να καταλήξει στα χέρια μας. Είναι απαραίτητο αυτό, ειδικά για κάποιες περιπτώσεις καταστημάτων που κινδυνεύει και ο πελάτης να κολλήσει καμία ασθένεια με το που θα μπει για δύο λεπτά να ψωνίσει οτιδήποτε.
 
Ωραία τα τυποποιημένα, δε λέω. Αλλά κάτι τυποποιημένα τεράστια, που είναι βαμμένα ροζ, εμένα ούτε που τα κοιτούσαν τα πουλιά μου. Όσο λιγότερη η επεξεργασία, τόσο το καλύτερο. Αυτά που σάς έδειξα πριν (το λινκ από το Bird market) τα τσακίζουνε τα πουλάκια μου. Δεν αφήνουν ούτε ψίχουλο.
Νομίζω πως με την επεξεργασία μειώνεται αν δεν εξαφανίζεται το "ιώδιο" από το κόκαλο της σουπιάς.
Αν δεν κάνω λάθος αυτό κυνηγούν μετά μανίας τα φτερωτά φιλαράκια μας στο σουπιοκόκαλο...
 
Η επεξεργασία αφορά στην απολύμανση του και η συσκευασία στην προστασία του από τα μικρόβια μέχρι να καταλήξει στα χέρια μας. Είναι απαραίτητο αυτό, ειδικά για κάποιες περιπτώσεις καταστημάτων που κινδυνεύει και ο πελάτης να κολλήσει καμία ασθένεια με το που θα μπει για δύο λεπτά να ψωνίσει οτιδήποτε.

Ναι, δεν το συζητώ. Εννοείται. Γι' αυτό λέω:
Όσο λιγότερη η επεξεργασία, τόσο το καλύτερο
Δεν είπα να μην απολυμανθεί. Αλλά πχ τον μπεντονίτη τι τον θέλουνε; ΟΚ, τον βάζουνε και στα κρασιά και κανείς δεν έπαθε ποτέ τίποτα. Αλλά ήταν απαραίτητος; Δεν ξέρω, ρωτάω. Ή το ροζ χρώμα. Είναι όντως για συντήρηση/ απολύμανση; Εμένα πάντως τα πουλιά μου δεν το πλησίαζαν. Εσάς το τρώνε;
 
Ένα + και εγώ για σουπιοκόκκαλο αυτό έβαζα πάντα στα cocaktiel αυτό βάζω τώρα και στον Monk 👍
 
Κι γω μόνο κόκκαλο σουπιάς χρησιμοποιώ που βρίσκω στην παραλία όταν πάμε για βόλτα με το Λιλάκι μου! Να πω επίσης πως κατά την περίοδο αναπαραγωγής ξύνω αρκετή ποσότητα από το κόκκαλο και στην αυγοτροφή που τους φτιάχνω για να είμαι σίγουρη ότι παίρνουν το ασβέστιο που χρειάζονται!
 
Back
Top