Διατροφή Σουπιοκόκκαλο με έντονη και άσχημη μυρωδιά

Crazy Bird Lady

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2018
Μηνύματα
51
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Το αγόρασα συσκευασμένο από το γειτονικό pet shop, "Prestige Sepia" γράφει η συσκευασία. Παρατήρησα όμως πως έχει μια έντονη, μάλλον άσχημη μυρωδιά. Το σουπιοκόκαλλο που εχει το αλλο καναρινι (απο αλλο pet) εχει μια πολυ αχνη παρομοια μυρωδια που ομως πρεπει να κατσεις για λιγο να το μυρισεις για να την εντοπισεις- η αληθεια ειναι πως αυτο το αλλο ομως ειναι στο κλουβι μια βδομαδα. Είναι φυσιολογικη η μυρωδια ή να πάρω αλλο...; Δε θελω να κάνω αθελα μου ζημια στο πουλι.
 
Δηλαδή συμπεραίνουμε από τη μυρωδιά πως είναι ακατάλληλο..;

Οχι απαραιτητα αλλα απο την στιγμη που δεν σου μυριζει καλα εσενα προληπτικα μπορεις να το βρασεις.
 
Γιατί δεν παίρνετε από τη θάλασσα σουπιοκόκαλο και πάτε να αγοράσετε... Πιστεύω πως από την θάλασσα είναι πιο καλό για το καναρίνι... Αν κάνω λάθος, παρακαλώ να μου το πείτε γιατί εγώ χρησιμοποιώ αυτόν τον τρόπο.
 
Γιατί δεν παίρνετε από τη θάλασσα σουπιοκόκαλο και πάτε να αγοράσετε... Πιστεύω πως από την θάλασσα είναι πιο καλό για το καναρίνι... Αν κάνω λάθος, παρακαλώ να μου το πείτε γιατί εγώ χρησιμοποιώ αυτόν τον τρόπο.

Και αυτα που υπαρχουν στο εμποριο απο την θαλασσα ειναι Γιαννη, ουτως ή αλλως και σε αυτα που χρησιμοποιεις εσυ θα πρεπει να γινεται απολυμανση.
 
Και αυτα που υπαρχουν στο εμποριο απο την θαλασσα ειναι Γιαννη, ουτως ή αλλως και σε αυτα που χρησιμοποιεις εσυ θα πρεπει να γινεται απολυμανση.
Ευχαριστώ !
 
Χρόνια τώρα, εγώ που παίρνω σε κιλά (χύμα) τα κόκκαλα έχω διαπιστώσει οτι αυτά που έχουν έντονη οσμή είναι τα πιο φρέσκα.Αυτά και καταναλώνονται με μεγαλύτερο πάθος απο τα θηλυκά. Οσα μένουν στο κατάστημα για τον επόμενο χρόνο, χάνουν σχεδόν τελείως την χαρακτηριστική μυρωδιά τους. Η καλύτερη περίοδος δοκιμής και σύγκρισης αυτού που λέω είναι η αναπαραγωγική. Μια δοκιμή θα σας πείσει.
 
Χρόνια τώρα, εγώ που παίρνω σε κιλά (χύμα) τα κόκκαλα έχω διαπιστώσει οτι αυτά που έχουν έντονη οσμή είναι τα πιο φρέσκα.

Μου πέρασε η ιδέα από το μυαλό- μιας και μιλάμε για σουπιοκόκκαλο, το κόκκαλο ενός θαλασσινού ζώου, μια μυρωδιά είναι λογικό να υπάρχει. Ευχαριστώ πολύ, την επόμενη φορά που θα αγοράσω θα το έχω υπόψιν μου!
[automerge]1563448966[/automerge]
Γιατί δεν παίρνετε από τη θάλασσα σουπιοκόκαλο

Γνωρίζετε κάποιον που σας τα παρέχει ή μαζεύετε μερικά από την παραλία όταν πηγαίνετε; Γιατί προσωπικά μένω μέσα στην πόλη και έχω να πάω θάλασσα χρόνια 😂 Καθαρά από επιλογή, άλλωστε το να αλλάξω τρία λεωφορεία μέσα στο λιοπύρι για να πάω και άλλα τόσα για να γυρίσω δε με δελεάζει.
 
Γνωρίζετε κάποιον που σας τα παρέχει ή μαζεύετε μερικά από την παραλία όταν πηγαίνετε; Γιατί προσωπικά μένω μέσα στην πόλη και έχω να πάω θάλασσα χρόνια 😂 Καθαρά από επιλογή, άλλωστε το να αλλάξω τρία λεωφορεία μέσα στο λιοπύρι για να πάω και άλλα τόσα για να γυρίσω δε με δελεάζει.
Ναι έχετε δίκαιο. 😂
Εγώ το καλοκαίρι μένω στην θάλασσα με αποτέλεσμα να μπορώ να τα συλλέγω μόνος μου και γενικά το σπίτι μου δεν είναι μακριά και μπορώ και τον χειμώνα όταν πάω για βόλτα να μαζέψω πάλι.
 
Γιατί δεν παίρνετε από τη θάλασσα σουπιοκόκαλο και πάτε να αγοράσετε... Πιστεύω πως από την θάλασσα είναι πιο καλό για το καναρίνι... Αν κάνω λάθος, παρακαλώ να μου το πείτε γιατί εγώ χρησιμοποιώ αυτόν τον τρόπο.
Δεν εχουν ολες οι θαλασσες, Αρτεμιδα που μενω εχω βρει ενα φετος, Κρητη που γυρναω παραλιες τωρα ουτε για δειγμα
 
Back
Top