Ασθένειες Σπασμένα φτερά

Dimitra2007

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2007
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Θα ήθελα να αναφέρω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τα καναρίνια και τα αγριοπούλια μου τους τελευταίους μήνες. Σε 3-4 από τα πουλιά μου, τα φτερά από τις φτερούγες και την ουρά, σπάνε και μικραίνουν σταδιακά. Τα κλουβιά όπου βρίσκονται είναι αρκετά ευρύχωρα (κλούβες του 1μ ή ζευγαρώστρες των 50εκ.). Μήπως γνωρίζει καποιος κάτι σχετικό; Τι μπορεί να είναι; Ευχαριστώ.
 
Γειά σου Δήμητρα, καταρχήν τα φτερά τα βλέπεις στο κλουβί σε όλα τα πουλιά από νύχτα σε μέρα κάθε φορά που τα παρατηρείς; ή τα πουλιά μαδάνε συνεχώς, γιατί λες 3-4 μήνες; δηλαδή δεν έχουν τώρα καθόλου φτερά. Δώσε πληροφορίες για πια φτερά μιλάς; και τα φτερά των ουρών τους;
 
Καλησπερα παιδια,Δημητρα εαν καταλαβα καλα τσακιζουν τα φτερα της ουρας;Εαν ναι δοκιμασε να βαλεις τις πατηθρες πιο μακρυα απο τα πλαινα του κλουβιου,ισως μπερδευουν την ουρα τους στα καγκελα λογω του οτι οταν κανουν μεταβολη στην πατηθρα η ουρα ακουμπα σε αυτα.
 
Το πρόβλημα ξεκίνησε όπως αναφέρω πριν 3-4 μήνες. Τα φτερά κόβονται λιγο-λίγο καθημερινά. Ένα καρδερινοκάναρο που έχω η ουρά του έχει σχεδόν εξαφανισθεί. Αυτό συμβαίνει όπως είπα στα μεγάλα φτερά (ουρά-φτερούγες). Δεν πέφτουν ολόκληρα.Απλά καθώς καθαρίζονται κόβεται και λίγο.
 
Γεια σου Δημητρα. Μαλλον καποιο ειδος απο ακαρεα ειναι Αν τα εβλεπες(ολοκληρο φτερο καλυτερα) με καποιο μεγεθυντικο φακο προσεκτικα σε λευκη επιφανεια ισως να εβρισκες τον λογο. Διαβασε το Ακάρεα και ψείρες στα πουλιά και σιγουρα εδω θα βρεις εμπειρους φιλους να σε βοηθησουν.
 
Το πρόβλημα ξεκίνησε όπως αναφέρω πριν 3-4 μήνες. Τα φτερά κόβονται λιγο-λίγο καθημερινά. Ένα καρδερινοκάναρο που έχω η ουρά του έχει σχεδόν εξαφανισθεί. Αυτό συμβαίνει όπως είπα στα μεγάλα φτερά (ουρά-φτερούγες). Δεν πέφτουν ολόκληρα.Απλά καθώς καθαρίζονται κόβεται και λίγο.
Δήμητρα τα φτερά των πουλιών δεν γίνεται να... λειώνουν όπως λες δηλαδή λίγο λίγο μειώνονται. Κοίτα μήπως 1) Έχουν ψείρες τα πουλιά. 2) Μήπως από την ταίστρα δεν επαρκεί ο χώρος να περιστραφούν και τσακίζουν τα φτερά τους. 3) Μήπως το καρδερινοκάνναρο κάτι το ενοχλεί " κοντράρει άλλο πουλί" και από νεύρα βγάζει μόνο του την ουρά 4) Μήπως κάτι πηγαίνει κοντά στα κλουβιά και εσύ δεν το βλέπεις και τρομάζουν τα πουλιά και χτυπιούνται 5) Μήπως μουτέβουν "μόνιμα" λόγω υπερβολικής ζέστης στον χώρο που τα έχεις 6) Όλα τα παραπάνω! Και άλλα πολλά τέλος πάντων μπορεί να συμβαίνει στα πουλιά. Γίνε λίγο πιο σαφείς για το μέρος, την διατροφή, το χώρο-περιβάλλον που τα 'χεις.
 
ψειρες θα ελεγα κι εγω οτι εχουν τα πουλακια
ψεκασε με frodline αναμεσα απο τις φτερουγες και σε τρεις μερες απο εναν ψεκασμο στη ραχη και ολα θα ειναι οκ
και λεω ψειρες γιατι για τα αλλα πουλακια αντε και να πω οτι τα βαζουν στις φωλιες που φτιαχνουν αλλα το καρδερινοκαρο;
με βαση αυτα που γνωριζω λεω οτι εχουν ψειρες και ειναι ακομη αρχη και δεν εχουν πιει αρκετο αιμα και ετσι τα πουλια δειχνουν οτι ειναι οκ
 
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Από ότι διάβασα σε ένα άρθρο που μου είπατε "Ακάρεα και ψειρες" , τα συμπτώματα είναι ίδια με τις ψείρες των φτερών. Κόβουν ένα μικρό κομμάτι κάθε φορά με συνέπεια την κακή ποιότητα των φτερών. Επειδή έχω ξεκινήσει ήδη αγωγή για ψείρες με σκόνη, εάν δεν δω αποτέλεσμα θα βάλω frontline.
Τώρα όσο για τους ηλιόσπορους, η τροφή που χρησιμοποιώ για αγριοπούλια έχει μέσα μικρούς ηλιόσπορους.
 
Dimitra, den ksero poso trofi dinis ana pouli tin mera.

Ala an exeis poulia pou trone mono ta iliospora exoune problima. Den epitrepete pano apo 2-3 Iliospora tin mera ana pouli. Ta iliospora exoune LYSIN meza. An to pouli tora mono iliospora, to Lysin ftei an spane ta ftera.

Omos afto ginete mono an to pouli exei sinexisi na troi MONO iliosporo, os egrapsa pio pano 2-3 ana mera xriasete to soma tou.

Bebaios milame gia ta poulia eyropaikon dason, ta kanarinia den xriasounde iliospora.

Alexandros
 
Back
Top