Ασθένειες Σπασμένη φτερούγα μετά από επίσκεψη σε κτηνίατρο

@GregCC του έχω βάλει. Φαίνεται στρεσαρισμενος. Εχθές όλη την ημέρα και ετρωγε και έπινε και πηδούσε από κλαδάκι σε κλαδάκι. Τώρα μόλις τον είδα να τρώει!Μαλλον έχω αγχωθεί πολύ!
 
@GregCC Εχθές όλη την ημέρα και ετρωγε και έπινε και πηδούσε από κλαδάκι σε κλαδάκι. Τώρα μόλις τον είδα να τρώει!
Νομίζω ότι αν τρώει, πίνει και πηδάει από κλαδάκι σε κλαδάκι είναι εντάξει. Καλή συνέχεια και περαστικά του.
 
Μαλλον έχω αγχωθεί πολύ!
Ανέβασε καμία φωτογραφία ακόμα γτ αν είναι ακόμα στην κατάσταση της πρώτης φωτογραφίας νομίζω ότι πρεπει να πιεσεις την εν λόγω κυρία να καλυψει όλα τα έξοδα του Φώτη τουλάχιστον.
Δεν είναι ντροπή ακόμα και οι ειδικοί κάνουν λάθη. Όλοι άνθρωποι είμαστε.
Το θέμα είναι να τα παραδεχομαστε
 
Ο Φωτάκος είναι παλικάρι. Είμαι σίγουρη ότι θα το ξεπεράσει κ θα σε λίγο καιρό θα κάνει πτήσεις. Στη θέση σου θα του έδινα καμμιά λιχουδιά να "ξεχνάει" τον πόνο του. Μίλλετ ή στικ με φρούτα με λίγα ζάχαρα ή κία σπόρους ( ο δικός μου τρελλαίνεται). Περαστικά του
 
@MARY58 Του δίνω από όλα εκτός από τα στικ! Δεν είναι ότι καλύτερο! Ναι και εγώ το πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά απλά είναι η πρώτη φορά που τον είδα σε αυτή την κατάσταση και σοκαρίστηκα!
@PantelisTs αυτή λοιπόν η κυρία στην αρχή πήγε να μας βγάλει τρελούς ότι ισως το φτερό ήταν από πριν ραγισμένο και έσπασε, και μετά απαιτούσε να της πληρώσουμε την επίσκεψη. Εβγαλε λάθος διάγνωση πως ήτανε σπασμένο και έχασα τη μισή μου ζωή από εχθές και μας είπε πως θα το έφτιαχνε το σπάσιμο από βδομάδα γιατί τότε θα μπορούσε! Εννοείται ότι δεν θα της εμπιστευόμουν ξανά τον Φώτη! Αλλά το λάθος είναι δικό μου γιατί ενώ είχαμε μια άσχημη εμπειρία με τα νύχια του το καλοκαίρι εγώ ξαναπήγα πρώτον επειδή τα νύχια τα έκοψε η βοηθός της και ήθελα να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία και δεύτερον μας είχε πει ο κτηνιατρος του σκύλου μου πως είναι η μονη στα Τρικαλα που ξέρει από καναρίνια οπότε δεν είχα και άλλη επιλογή. Και εδώ στην ομάδα είναι η μόνη στη λίστα των γιατρών. Πήγαμε μονο να δει την κύστη και να ενημερώσει αν μπορεί να αναλάβει μια τέτοια επέμβαση και τελικά μας είπε πως όντως δεν μπορούσε. Γι αυτό αυτή η κτηνιατρος δεν θα έπρεπε να είναι καν στη λίστα!
 
@ΜΑΡΙΑαα Εάν αφήσουμε στην άκρη το ανθρώπινο λάθος και τη λανθασμένη διάγνωση, αυτό που μου είναι αδιανόητο, είναι κτηνίατρος να βλέπει ένα πουλάκι με σπασμένη φτερούγα να το αφήνει να υποφέρει μέρες μέχρι να έχει χρόνο! Όχι μόνο κτηνίατρος δεν είναι, ούτε καν φιλόζωη. Συμφωνώ απόλυτα, δεν θα πρέπει να είναι στη λίστα με τους γιατρούς.
 
Πάντως η αλήθεια είναι ότι η εξέταση καθώς και η διάγνωση σε πουλάκια, θέλουν έμπειρο κτηνίατρο. Δεν το λέω για να δικαιολογήσω την κατάσταση, αλλά έχει συμβεί πολλές φορές. Νομίζω ότι ο λόγος που συμβαίνει είναι ότι οι κτηνίατροι που έχουν κάποια εμπειρία στις φτερωτές συντροφιές μας, είναι σχεδόν ανύπαρκτοι.
 
Δεν εχω λογια...μαλλον εχω, αλλά δεν γραφονται🤬
Καλα εδω εμεις, που δεν εχουμε διπλωμα γιατρου τα πιανουμε καλυτερα και πιο προσεκτικα! Η κατασταση ειναι για γελια και για κλαματα!
Το κορυφαιο ειναι, οτι πηγες (για 2η φορα) τον Φωταρα στην γιατρο αυτη για να δει και να κανει την επεμβαση στην κυστη και η μεγαλη εκπληξη ηταν οτι δεν ηξερε καν πως να πιασει σωστα ενα καναρινι! Η βοηθος της παντως (την 1η φορα) μεν το επιασε σωστα (μεγαλη επιτυχια) αλλά το κοψιμο των νυχιων κοντευε να φτασει στον αστραγαλο του καναρινιου! Τι να πω.
Εγω ετσι και την εβλεπα, προσπαθωντας να πιασει το καναρινι (που σιγουρα θα εκανε καποια ωρα για να το πιασει) θα της ελεγα: αστο κοριτσι μου, την επομενη φορα (που δεν θα υπαρχει) ισως να εισαι πιο τυχερη και το καναρινι θα κατσει στο χερι σου κατευθειαν! Ουτε απ' εξω δεν θα ξαναπερνουσα!
Ματια μου μην αγχωνεσαι απλως εχει στρεσαριστει ο Φωταρας!Ολα καλα θα πανε και η φτερουγα του θα φτιαξει, θα γινει και η επεμβαση καποια στιγμη και θα γινει ξανα ο Furby μας😍
Ο Φωταρας ειναι λιονταρι 😉
Θα περιμενουμε νεα σας και ολα καλα θα πανε😁
 
Εγω ετσι και την εβλεπα, προσπαθωντας να πιασει το καναρινι (που σιγουρα θα εκανε καποια ωρα για να το πιασει)
Δυστυχως δεν ήμουν εκεί τον είχε πάει ο σύζυγος και της είπε δεν είναι λίγο επικυνδυνο με την πετσέτα; Η απάντηση της «έχω πιάσει πολλά πουλιά με αυτόν τον τρόπο! Δεν θα μου πεις πως θα κάνω τη δουλειά μου!»
 
@ΜΑΡΙΑαα Μετα απο αυτο, τι να πεις απο εκει και περα.
Καναρινι ειναι, οχι πιρανχας για να φοβασαι και να το πιανεις με την πετσετα!
Ας εβαζε ενα γαντι!Με την πετσετα δεν μπορεις να καταλαβεις, ουτε αν εχεις πιασει στραβα το καναρινι,ουτε το ποση δυναμη θα του ασκησεις!
Τι να πω...
 
της είπε δεν είναι λίγο επικυνδυνο με την πετσέτα;
Δυστυχώς ακολούθησε την διαδικασία για το πιάσιμο των παπαγάλων, αυτό δείχνει σίγουρα έλλειψη εμπειρίας.
Γι αυτό αυτή η κτηνιατρος δεν θα έπρεπε να είναι καν στη λίστα!
Μαρία θα ήταν χρήσιμο να κάνεις την αντίστοιχη κριτική στην λίστα με τους γιατρούς.

Εύχομαι γρήγορα περαστικά !
 
Καλημέρα σε όλους! Λοιπόν σήμερα αν εξαιρέσουμε πως δεν πετάει, ο Φώτης είναι ένα φυσιολογικό πουλάκι! Κάνει δηλαδή ότι έκανε και πριν το συμβάν!Η φτερούγα σχεδόν έχει έρθει στο ίδιο ύψος με την άλλη και εγώ μπόρεσα να ξαναχαμογελάσω! Ευχαριστώ όλους για την συμπαράσταση και για όλα όσα προσφέρει αυτή η ομάδα! Θα ξανα ενημερώσω και θα κλείσω το θέμα όταν θα έχω το βίντεο που ο Φωτάρας μου θα πετάει!🙂🐤💪❤️
 
@ΜΑΡΙΑαα μπράβο του.
Την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να τον δει η συγκεκριμένη κτηνίατρος (εύχομαι να μην ξανα χρειαστεί ούτε αυτή ούτε καμία άλλη) να της πας και μια απόχη για να τον πιάσει 🤣
 
@ΜΑΡΙΑαα μπράβο του.
Την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να τον δει η συγκεκριμένη κτηνίατρος (εύχομαι να μην ξανα χρειαστεί ούτε αυτή ούτε καμία άλλη) να της πας και μια απόχη για να τον πιάσει 🤣
...Καλύτερα να της πάει μια νέα συνείδηση η οποία δεν θα μπάζει από παντού😇😇😇
Σιδερένιος ο Φωτάκος!
 
Το δράμα και η τρέλα της υποθεσης ήταν σαν ρεάλιτυ, δεν είμαστε καλά, πάλι καλά που το πουλάκι δεν έχει τίποτα τελικά και γίνεται όλο και καλύτερα. Αν είναι δυνατόν.
 
Και να που ήρθε η μέρα να κλείσω αυτό το θέμα με τον καλύτερο τρόπο! Ευτυχώς που η κτηνιατρος έκανε λάθος διάγνωση (εκτός από όλα τα αλλά λάθη) και ο Φωτάκος μου πετάει πάλι και είναι όπως και πριν! Μας έμεινε μόνο η κύστη βέβαια αλλά θα το φτιάξουμε και αυτό!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top