Ασθένειες Σπασμένη ουρά κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariakali
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariakali

PB New Member
Εγγραφή
27 Νοε 2022
Μηνύματα
12
Πόλη
Αθηνα
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω έχω ένα κοκατιλ 6μηνων ενώ του έχω μεγάλο κλουβί για να είναι άνετο έχει πάθει 4 φορές το βράδυ πανικό με απότελεσμα να τραυματιστεί στα φτερά με ελάχιστη αιμορραγία ευτυχώς.αλλα έσπασε όλη του την ουρά .μου είπαν ότι πρέπει να τραβήξω τα σπασμένα φτερά αλλά δεν ξέρω εάν πρέπει και τον τρόπο.οποιος γνωρίζει ας με βοηθησει
 
Το είδος αυτό παθαίνει νυχτερινούς πανικούς και για αυτό χτυπιέται. Θα έλεγα ότι καλό θα ήταν να υπάρχει ένα φωτάκι νυκτός μέσα στο δωμάτιο, ενδεχομένως και σε κοντινή προς το κλουβί θέση, ώστε όταν ξυπνά να έχει ας πούμε αντίληψη του χώρου.
Για τα φτερά που έχουν σπάσει, καλό θα ήταν να μας ανεβάσεις φωτογραφία και να παρατηρήσεις πολύ καλά το κάθε σπασμένο φτερό αν έχει ματώσει. Αυτό θα είναι ένα σημαντικό κριτήριο για το αν θα αφαιρέσεις ή όχι τα φτερά, διότι κάποια που αναπτύσσονται ακόμα, αιματώνονται και μπορεί η αφαίρεσή τους να οδηγήσει σε αιμορραγία.
Διάβασε πολύ προσεκτικά το άρθρο για να καταλάβεις https://community.petbirds.gr/threads/Πώς-να-χειριστείτε-ένα-σπασμένο-φτερό.24929/
 
@ianos καλησπέρα φωτάκι του έχω από τότε που τον πήρα τα φτερά της ουράς τα σπασμένα δεν έβγαλαν ποτέ αίμα ,παρόλα αυτά η συμπεριφορά του είναι πολύ καλή σφυραει φωνάζει και το δικό μου έτυχε και να μιλάει. Απλώς δεν ξέρω εάν πρέπει να τα τραβήξω αυτός που μου τον έδωσε μου είπε ότι για να βγει γρήγορα η ουρά του θα πρέπει σταδιακά να αφαιρώ τα σπασμένα.θα προσπαθήσω να τραβήξω φώτο.
[automerge]1678127207[/automerge]
Έστειλα φωτογραφία
 

Συνημμένα

  • received_138616298861628.webp
    received_138616298861628.webp
    70,2 KB · Προβολές: 32
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι με την ουρά του καθώς δεν αιμορραγεί. Βγάζουμε τα φτερά που δεν έχουν αναπτυχθεί τελείως κι έχουν σπάσει κι αιμορραγούν ώστε να σταματήσει η αιμορραγία. Τα σπεσμένα φτερά που δεν έχουν αίμα θα τα αλλάξει όταν έρθει η ώρα τους δηλαδή στην επόμενη πτερόροια που θα περάσει. Συμφωνώ με όλα όσα σου έγραψε πιο πάνω ο Γιάννης.
 
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω έχω ένα κοκατιλ 6μηνων ενώ του έχω μεγάλο κλουβί για να είναι άνετο έχει πάθει 4 φορές το βράδυ πανικό με απότελεσμα να τραυματιστεί στα φτερά με ελάχιστη αιμορραγία ευτυχώς.αλλα έσπασε όλη του την ουρά .μου είπαν ότι πρέπει να τραβήξω τα σπασμένα φτερά αλλά δεν ξέρω εάν πρέπει και τον τρόπο.οποιος γνωρίζει ας με βοηθησει
Καλημέρα. Μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις δύο φωτογραφίες του κλουβιού του;
Η μία να είναι "πανοραμική", δλδ να φαίνεται όλο το κλουβί, αλλά και η εσωτερική του διάταξη
Η άλλη πιο μακρινή ώστε να φαίνεται η θέση του κλουβιού σε σχέση με τον περιβάλλοντα χώρο
Και επίσης....ποιες οι διαστάσεις του κλουβιού;
 
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε οτι άλλο μπορώ να του δώσω γιατί τρώει μόνο αυγοτροφη και σπόρους φρούτα καθόλου και λαχανικα
 

Συνημμένα

  • received_234745178929219.webp
    received_234745178929219.webp
    121,6 KB · Προβολές: 21
  • received_900242751269639.webp
    received_900242751269639.webp
    72,3 KB · Προβολές: 20
  • received_234745178929219.webp
    received_234745178929219.webp
    121,6 KB · Προβολές: 20
@mariakali ποιες είναι οι διαστάσεις του κλουβιού; Σε εμένα φαίνεται πολύ μικρό για το πουλάκι. Θα σου πουν περισσότερα βέβαια οι ειδικοί. Πάντως καλύτερα είναι να του έχεις σουπιοκοκκαλο μόνιμα στο κλουβί παρά πέτρα ασβεστίου. Κ η μία πλευρά του κλουβιού είναι κοντά σε θερμαντικό σώμα; Αν ναι απομάκρυνε το.
Να το χαίρεσαι. Είναι πολύ όμορφο.
 
Το κλουβί είναι 40φαρδος *35βαθος και 55 υψος το καλοριφέρ δεν το ανάβουν εδώ ποτε
[automerge]1678206868[/automerge]
@φιλομαθης ναι αυτό ειναι
 
@φιλομαθης ναι αυτό ειναι
Ευχαριστω πολυ. Βεβαια ειναι μικρο για τις διαστασεις ενος cockatiel οπως σου ανεφεραν και τα παιδια ασχετα βεβαια με το τι λεει η εταιρεια..αν το καλοσκεφθεις λεει οτι κανει και για lovebird και για παπαγαλακια και μετα αραδιαζει και τα κοκατιλ.Πως συγκρινει τις αναγκες αυτων των τριων αφου το ενα ειδος ειναι υπερδιπλασιο των αλλων δυο δεν καταλαβαινω προσωπικα
 
Δες το ανοιγμα των φτερων του και το συνολικο μηκος του .
επειτα υπαρχουν πολλες επιλογες και σε αλλες εταιρειες με διαφορα κοστη.
κανε την ερευνα σου βρες μερικα "μοντελα" που να ειναι στις δυνατοτητες σου και τα παιδια εδω σιγουρα θα σου εντοπισουν πιθανα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα της καθε λυσης .Σε θεωρητικο επιπεδο. Χωρις οικονομικο κοστος.Οταν θα εισαι ετοιμη να περασεις σε αλλαγη τουλαχιστον θα εχεις περισσοτερη γνωση ως προς τις αναγκες.
Τωρα αν εχεις σκοπο να ειναι τις περισσοτερες ωρες εκτος κλουβιου σε ασφαλη και ελεγχομενο απολυτα χωρο και να μενει στο κλουβι για τον υπνο αλλαζει η κουβεντα οπως καταλαβαινεις
 
Σας ευχαριστώ πολύ για όλα αυτά χρήσιμα μου είναι αλλά το αρχικό μου θέμα ήταν ότι ο μικρός μου έχει σπάσει όλα τα φτερά της ουράς του και δεν ξέρω τι να κάνω να περιμένω να τα αλλάξει από την φύση του; η να τα τραβήξω;. Όπως μου είπαν;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τα σπεσμένα φτερά που δεν έχουν αίμα θα τα αλλάξει όταν έρθει η ώρα τους δηλαδή στην επόμενη πτερόροια που θα περάσει. Συμφωνώ με όλα όσα σου έγραψε πιο πάνω ο Γιάννης.
👆
[automerge]1678211401[/automerge]
Απλώς δεν ξέρω εάν πρέπει να τα τραβήξω αυτός που μου τον έδωσε μου είπε ότι για να βγει γρήγορα η ουρά του θα πρέπει σταδιακά να αφαιρώ τα σπασμένα
ο συγκεκριμενος κυριος που το ειπε σου εδωσε και το κλουβι για καταλληλο σου ειπε οτι ειναι 6 μηνων και οτι ειναι αρσενικο?
Τι τροφη σου εδωσε/προτεινε αραγε?
Τι θελω να πω ..
Γιατι το λεω..Δαχτυλιδι δεν το βλεπω να εχει για να ξερεις εστω το ετος , το ειδος αυτο δεν ειναι και το πιο ευκολο να δεις το φυλο
αν σου ειπε κιολας οτι το κλουβι ειναι μια χαρα τοτε γιατι να θεωρηθει αξιοπιστος στο οτι βγαλτου τα φτερα ωστε να ξαναβγουν γρηγορα?
Το πρωτο σου cockatiel ειναι? ειχες ποτε αλλα pet birds? Ενημερωτικα το τσιμπημα τους μπορει να ειναι πολυ επωδυνο ..και μιλαω εκ πειρας .. :-)
 
Τελευταία επεξεργασία:
@φιλομαθης αυτόν τον κύριο τον βρήκα από ένα γνωστό που εκτρέφει πουλιά όταν το πήρα ήταν τριών μηνών μου είπε ότι είναι αρσενικός και ότι έχει αρχίσει ήδη να μιλάει στην αρχή να είμαι ειλικρινής δεν τον πίστεψα ότι το κοκατίλ μιλάει όντως στην πορεία μετά από κάνα μήνα θα έλεγα και παραπάνω που τον έχω το πουλί άρχισε να σφυράει να κελαηδάει μιλάει κιόλας έχει πει πολλές πολλές φράσεις δεν μου είπε κάτι για το κλουβί αν είναι κατάλληλο ούτε το είδε. γιατί όταν το παρέλαβα το πουλι το παρέλαβα σε ένα μικρό κουτάκι για εμένα ναι είναι η πρώτη φορά που έχω παπαγαλάκι και δεν ξέρω πολλά και για αυτό το λόγο μπήκα εδώ για να ρωτήσω πράγματα που δεν γνωρίζω γιατί δεν θα ήθελα να κάνω κακό σε οποιοδήποτε ζωάκι
 
δεν θα ήθελα να κάνω κακό σε οποιοδήποτε ζωάκι
Δεν το αμφισβητεί κανένας αυτό. Και το δεδομένο είναι ότι όλοι μας μαθαίνουμε και ενημερώνομαστε συνεχώς. Άλλωστε η πρόσβαση στην πληροφορία πλέον είναι πολύ εύκολη.
 
@mariakali , καλημέρα.
Σε ρώτησα για τις διαστάσεις του κλουβιού και ζήτησα να μας βάλεις φωτογραφίες, ώστε να δούμε αν οι δύο αυτές παράμετροι (δλδ το μέγεθος του κλουβιού και η εσωτερική του διάταξη) θα μπορούσαν να συμμετέχουν στο σπάσιμο και στο γενικότερο "τσαλάκωμα" των φτερών του. Κατά τη γνώμη μου ναι, συμμετέχουν...αλλά η περίπτωσή σου με το μικρό κλουβί, όχι μόνο μοναδική δεν είναι, αλλά και πολύ συνηθισμένη. Σχεδόν όλοι καθοδηγούμαστε από τα διάφορα καταστήματα, ώστε να επιλέγουμε μικρότερα κλουβιά από αυτά που χρειάζεται για το κάθε πουλί. Σε γενικές γραμμές για τα κλουβιά ισχύει ...το μεγαλύτερο είναι και το καλύτερο, παρότι υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες να κοιτάξουμε σε ένα προς επιλογή κλουβί, όπως π.χ. το διάκενο μεταξύ των καγκέλων (ώστε να έχει τέτοια απόσταση που να μην κινδυνεύει το πτηνό να σφηνώσει το κεφάλι του). Και εννοείται ότι είναι de facto προφανές το γεγονός ότι αγαπάς και φροντίζεις και ενδιαφέρεσαι ιδιαίτερα για το κοκατίλ σου.
Τα φτερά μπορείς να τα τραβήξεις αν θέλεις, αν και όπως σου είπαν θα πέσουν από μόνα τους και θα αλλαχθούν κατά την πτερόρροια του πουλιού.
Παρεμπιπτόντως είναι πολύ όμορφο. Να το χαίρεσαι!
 
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω έχω ένα κοκατιλ 6μηνων ενώ του έχω μεγάλο κλουβί για να είναι άνετο έχει πάθει 4 φορές το βράδυ πανικό με απότελεσμα να τραυματιστεί στα φτερά με ελάχιστη αιμορραγία ευτυχώς.αλλα έσπασε όλη του την ουρά .μου είπαν ότι πρέπει να τραβήξω τα σπασμένα φτερά αλλά δεν ξέρω εάν πρέπει και τον τρόπο.οποιος γνωρίζει ας με βοηθησει
από όσο γνωρίζω τα κοκατιλ είναι πολύ περίεργα στο θέμα ύπνος, διότι με την φασαρία και το φως παθαίνουν κρίσεις, αυτό αντιμετωπιζετε με 4 απλά βήματα:
1) σκέπασε το κλουβί του με ένα σκουροχρωμο σεντόνι ( προσοχή όχι όλο το κλουβί ένα μεγάλο μέρος του )
2) απομόνωσε το σε ένα πολύ ήσυχο μέρος
3) βεβαιώσου ότι όταν κλείνεις το φως υπάρχει απόλυτο σκοτάδι
4) κάνεις όσο περισσότερο ησυχία μπορείς, πολύ προτείνουν αν είναι δυνατόν να μην περνάς έξω από το δωμάτιο καθώς και τα φώτα έξω από τον χωρο του πρέπει είναι κλειστά .
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58

Σχετικά θέματα

Back
Top