Αναπαραγωγή Σπασμένο αυγό σε ζεμπράκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης margie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

margie

PB New Member
Εγγραφή
17 Οκτ 2008
Μηνύματα
41
Πόλη
Αθήνα
σήμερα το πρωί, βρήκα στο πάτο του κλουβιού ένα σπασμένο αυγό ☹ το θέμα είναι ότι μέσα στο κλουβί έχω δύο ζευγάρια, και δεν είμαι σίγουρη ποια θυληκιά το γέννησε, ούτε εντελώς σίγουρη για το αν τα ζευγάρια είναι αυτά που νομίζω. κρίνω από το ότι τη νύχτα κοιμούνται ανά δύο, αρσενικό-θυληκό. τι είναι πιο σωστό να κάνω; να τα χωρίσω όπως νομίζω και να τους βάλω φωλιές; να χωρίσω αρσενικά-θυληκά, μια και τα πουλάκια είναι του 08, ώστε να μη ζευγαρώσουν ακόμα; Όποιος ξέρει κάτι, ας βοηθήσει, είναι στενάχωρο θέαμα τα σπασμένα αυγουλάκια...
 
Αν ειναι γεννημενα Γεναρη ή Φλεβαρη του 08 μπορουν να ζευγαρωσουν. Αν δεν ειναι αδερφια μεταξυ τους και θες να ζευγαρωσουν τοτε το ιδανικο θα ηταν να τα εβαζες ξεχωριστα καθε ζευγαρι σε δικο του κλουβι. Επισης καλο θα ηταν να διαβασεις πολυ γυρω απο τα ζεμπρακια πριν επιχειρησεις κατι τετοιο ξεκινωντας απο το αντιστοιχο αρθρο στο αρθρα περι εξωτικων πουλιων. Εκει θα μαθεις ακριβως και πως ξεχωριζουν τα 2 φυλα και πολλες ακομα σημαντικες πληροφοριες. Ζεμπράκια Zebra Finches
 
Ακόμη και αρσενικά - θηλυκά να χωρίσεις πάντως, σπασμένα αυγά θα βρίσκεις κατά διαστήματα. Αν δεν ξέρεις την ακριβή ηλικία τους η ποιο ασφαλής λύση είναι να τα χωρίσεις αρσενικά με θηλυκά και να τα προετοιμάσεις για την άνοιξη για αναπαραγωγή. Τα ζεμπράκια είναι γύρω στον 7ο μήνα της ζωής τους έτοιμα για αναπαραγωγή, οπότε αν τα πήρες με τα ενήλικα χρώματα (τούλαχιστον 3ων μηνών) πρέπει να τα κρατήσεις για 3-4 μήνες ακόμη χωρίς να ζευγαρώσουν. Πόσο καιρό τα έχεις;
 
στον 7ο μήνα έχουν μπει λογικά. έχω διαβάσει αρκετά για το θέμα, αλλά δεν ήμουν προετοιμασμένη για αναπαραγωγή τόσο νωρίς, αλλά βιάζονται!
θα τα χωρίσω μάλλον και θα δω. ευχαριστώ πολύ παιδιά!
 
Back
Top