Αναπαραγωγή Σπασμένο αυγό στο πάτο

gloster1995

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2016
Μηνύματα
65
Πόλη
Καρδίτσα
Καλημέρα σας. Έχω 1 ζευγάρι για αναπαραγωγή. Ενώ κάθε μέρα έκανε από ένα αυγουλακι κανονικά μέσα στη φωλιά(μέχρι χθες είχε 4, σήμερα θα έκανε το πέμπτο)αλλά σήμερα το πρωί είδα σπασμένο αυγό στο πάτο του κλουβιού. Δηλαδή 4 αυγά κανονικά μέσα στη φωλιά κι ένα σπασμένο στο πάτο. Που οφείλεται αυτό?Να τους έπεσε απ τη φωλιά καταλαθος;
 
κι ένα σπασμένο στο πάτο. Που οφείλεται αυτό?
Πάρα πολλοί είναι οι λόγοι...
Κάποιοι λόγοι που σκέφτομαι πρόχειρα ξεκινούν από την έλλειψη ασβεστίου που σημαίνει ζορίστηκε και το γέννησε από ψηλά στην πατήθρα, από λάθος ή από ατύχημα αν το βρήκες κοντά στη φωλιά ή εσκεμμένη επίθεση από ένα εκ των δύο του ζευγαριού αν ήταν μακρυά και φαγωμένο...όπως και από πολλά άλλα.
Δεν ξέρω αν πρέπει να παρακολουθήσεις συμπεριφορές...
Ξέρω όμως πως πρέπει να δεις αν τα νύχια των πουλιών είναι κομμένα για να μην υπάρχει κίνδυνος ατυχήματος.
 
... Και αν δεν δίνεις ασβέστιο, δώσε άμεσα στο νερό, και αφαίρεση από το μενού για σήμερα τουλάχιστον ό,τι τροφή συμπλήρωμα κτλ, περιέχει νερό, π.χ. λαχανικά, φρούτα, νωπή αυγοτροφή...
 
Οι λογοί είναι πολλοί... και μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.

Λογικά δε θα ακολουθήσει και άλλο αυγό.

Το 5ο αυγό τι χρώμα ήταν; Πιο γαλάζιο από τα υπόλοιπα; Ασβέστιο της έχεις δώσει καθόλου έξτρα; Το αυγό τελικά έσπασε ή σωθηκε;
 
Όχι το αυγό κανονικό σαν τ αλλά ήταν. Έσπασε. Για λίγο καιρό είχα βάλει στο νερό ασβέστιο. Κατά τ αλλά τα υπόλοιπα 6 ζευγαρια που έχω πάνε πολύ καλά!
 
Για λίγο καιρό είχα βάλει στο νερό ασβέστιο. Κατά τ αλλά τα υπόλοιπα 6 ζευγαρια που έχω πάνε πολύ καλά!
Γενικά καλό θα ήταν να τους παρέχουμε όλο το χρόνο ασβέστιο από φυσικές πηγές (κόκκαλο σουπιάς, τσόφλι αυγού, ωμό σουσάμι κτλ) και κατα της διάρκεια της ωοτοκίας, όταν γεννούν δηλαδή αυγά, από το 2ο αυγό που θα δούμε μέχρι και το τελευταίο πρέπει να δίνουμε έξτρα υδατοδιαλυτό ασβέστιο. Ενημερωτικά και μόνο!
 
Επίσης θα ήθελα να σας πω ότι το συγκεκριμένο ζευγάρι ενώ στην αρχή όταν τα έβαλα μαζί τσακωνοταν(η καναρα δεν ήθελε τον καναρο)την κυνηγούσε ο καναρος κελαιδωντας παντού τωρα ειδα όχι ότι μόνο δε τσακώνονται αλλά κλοσσαει κι ο καναρος και από πάνω του κάθεται η καναρα και το αντίστροφο... Πολυ ωραίο το όλο σκηνικό
 
Επίσης θα ήθελα να σας πω ότι το συγκεκριμένο ζευγάρι ενώ στην αρχή όταν τα έβαλα μαζί τσακωνοταν(η καναρα δεν ήθελε τον καναρο)την κυνηγούσε ο καναρος κελαιδωντας παντού τωρα ειδα όχι ότι μόνο δε τσακώνονται αλλά κλοσσαει κι ο καναρος και από πάνω του κάθεται η καναρα και το αντίστροφο... Πολυ ωραίο το όλο σκηνικό
Είσαι τυχερός που έδεσε το ζευγάρι σου! Πολλές φορές παρατηρούνται τέτοια ερωτικά παιχνίδια πριν την αναπαραγωγή και το ζευγάρωμα! Με το καλό να έρθουν οι νεοσσοί. :)
 
Back
Top