Ασθένειες Σπασμένο φτερό στην ουρά του κοκατίλ μου

Nafoula77

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιαν 2021
Μηνύματα
12
Πόλη
Μοσχάτο
Καλησπέρα. Σήμερα παρατήρησα ότι ένα φτερό από την ουρά του κοκατίλ μου, είναι σπασμένο, στην μέση περίπου. Υποθέτω ότι το έπαθε από τα "κοπανήματά" του μέσα στο κλουβί, πετάει αρκετά άτσαλα κάποιες φορές, όταν είναι έξω ελεύθερο δεν έχει χτυπήσει πουθενά. Μπορεί να οφείλεται σε τίποτα άλλο? Η αλήθεια είναι ότι όλη την ώρα τσιμπολογιέται. Του δημιουργεί μήπως κάποιο πρόβλημα?
 

Συνημμένα

Το παθαίνουν και τα δικα μου!Ξερω οτι το κλουβι που του έχετε ειναι αρκετά μεγάλο οποτε δε την εσπασε εκει! Με ενα ψαλιδακι κοψτε εκει που εσπασε και στη πτεροροια θα το αλλαξει.😁
 
Παιδιά, αν το φτερό είναι παλιό, δλδ δεν είναι στη φάση της ανάπτυξής του, και το τραβήξει η κοπέλα, δεν θα βγει σε λίγες ημέρες καινούριο στη θέση του και σε περίπου 3 εβδομάδες δεν θα έχει αναπτυχθεί πλήρως; Ρωτώ διότι σε ένα καναρίνι μου έτσι είχα κάνει με φτερά της ουράς που έσπασαν, και μάλιστα εκτός περιόδου πτερόρροιας.
 
@ianos δεν είναι παλιό το φτερό, το κοκατίλ είναι 3 μηνών μόνο. Όπως και να έχει βέβαια δεν θα μπορούσα ποτέ να τραβήξω φτερό από τον Joji. Δεν θα είχα την δύναμη να κάνω κάτι τέτοιο στο πτηνό, θα πονούσα πιο πολύ εγώ! 😁
 
@Nafoula77 Γι αυτο κοψτε εκει που εσπασε να μην το ενοχλει και στη πτεροροια θα φυγει μονο του!
 
δεν είναι παλιό το φτερό
Όταν αναφέρομαι σε παλιό φτερό, εννοώ φτερό του οποίου η ανάπτυξη ολοκληρώθηκε και έπαψε να αιματώνεται έντονα.
Και, δεν είμαι βέβαιος αν πράγματι πονούν αν τους τραβήξεις ένα παλιό φτερό
 
αυτό πως μπορώ να το ξέρω? Σόρυ αλλά είμαι αρχάρια στο άθλημα!
Δυστυχώς κι εγώ δεν μπορώ να το ανακαλέσω στη μνήμη μου πόσο καιρό δλδ αφού βγει το φτερό, αιματώνεται έντονα. Αλλά ίσως μας βοηθήσει κάποιος που το γνωρίζει
 
Δυστυχώς κι εγώ δεν μπορώ να το ανακαλέσω στη μνήμη μου πόσο καιρό δλδ αφού βγει το φτερό, αιματώνεται έντονα. Αλλά ίσως μας βοηθήσει κάποιος που το γνωρίζει
Αναλόγως για το τι φτερό πρόκειται μπορεί να πάρει και 3-4 εβδομάδες νομίζω για τους οδηγούς στις φτερούγες ή στην ουρά ώστε να ολοκληρωθεί η ανάπτυξη και να σταματήσει η αιμάτωση. Απο εκεί και μετά δεν δείχνει να πονάει το ίδιο η απώλεια ενός φτερού σε σχέση με την περίοδο που αιματωνόταν.
 
Back
Top