Γενικά Σπασμενο φτερο πτησης του cockatiel μου

vaggelis12345

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2015
Μηνύματα
85
Πόλη
Πειραιάς
Παιδια λιπω απο το σπιτι για λιγο γιρναο και βλεπο να εινε σπασμενο και δεν μπωρο να καταλαβω πως.
Τι να κανο;
 

Συνημμένα

  • titolino.webp
    titolino.webp
    8,6 KB · Προβολές: 90
Hταν λογικο να σπασει με τετοιο στυλ ψαλιδισματος που εχει γινει. Τραγικο ομως! Κοψε αυτο που κρεμεται με ενα ψαλιδακι αν το πουλακι ειναι ημερο και καθεται, αλλιως αστο ετσι μεχρι να πεσει μονο του.
 
Προφανώς κάπου κοπανήθηκε μέσα στο κλουβί. Ίσως από κάτι τρόμαξε. Έχετε άλλα ζώα στο σπίτι; Μήπως το μικρό σου το πειράζει;
Εντάξει είδα σου απάντησε ο Ανέστης στο πρακτικό σκέλος.
Βάλε μας φωτογραφία το κλουβάκι να δούμε μήπως υπάρχει πρόβλημα με την διάταξη των πατήθρων, αντικειμένων εντός του.
 
Προφανώς κάπου κοπανήθηκε μέσα στο κλουβί. Ίσως από κάτι τρόμαξε. Έχετε άλλα ζώα στο σπίτι; Μήπως το μικρό σου το πειράζει;
Εντάξει είδα σου απάντησε ο Ανέστης στο πρακτικό σκέλος.
Βάλε μας φωτογραφία το κλουβάκι να δούμε μήπως υπάρχει πρόβλημα με την διάταξη των πατήθρων, αντικειμένων εντός του.
Οχι δεν ιταν κανενασ σπιτι για να τον πιραξει. Δεν εχουμε αλλα ζωα

Hταν λογικο να σπασει με τετοιο στυλ ψαλιδισματος που εχει γινει. Τραγικο ομως! Κοψε αυτο που κρεμεται με ενα ψαλιδακι αν το πουλακι ειναι ημερο και καθεται, αλλιως αστο ετσι μεχρι να πεσει μονο του.
Αν του το κοπσο θα μινει για παντα ετσι η θα ξαναβγει;
 
Ίσως κάποιος εξωτερικός αιφνίδιος θόρυβος τα cockatiels είναι πολύ αλαφροίσκιωτα.
 
Θα ξαναβγεί στην επόμενη πτερόρροια. Προσοχή στο κόψιμο μην αντιμετωπίσεις αιμορραγία. Να έχεις αιμοστατικό κοντά σου. Μπορείς και να το τραβήξεις από την ρίζα, θα βγει νωρίτερα αλλά χρειάζεται εμπειρία.
Καλύτερα άφησέ το και να εστιάσεις στην καλή διατροφή, ενισχυμένη με πρωτείνες, κυρίως αυγό, σκούρα πράσινα λαχανικά και λίγους ξηρούς καρπούς. Να αναλάβει το πουλάκι. Θέλει χρόνο και υπομονή για να γίνει σωστό πουλί γιατί το έχει καταστρέψει αυτός που το "κούρεψε".
Διάβασε κάποια θέματα 2 σπασμένα φτερά πτήσης με αίμα στη Betty και κατατρόμαξα • PetBirds , Πρόβλημα με την ουρα του cockatiel μου • PetBirds , Σπασμένη ουρά κοκατίλ • PetBirds , Αγορά Ταλαιπωρημένης Ροζέλας • PetBirds .
 
Θα ξαναβγεί στην επόμενη πτερόρροια. Προσοχή στο κόψιμο μην αντιμετωπίσεις αιμορραγία.


Aυτο ειναι παλιο φτερο και δεν θα εχει αιμα. Εσπασε σε εκεινο το σημειο επειδη ηταν το μοναδικο φτερο που αφησε αυτος που τα εκοψε. Δεν ειχε αντισταση ουτε συνοχη με αλλα φτερα κι ηταν λογικο να σπασει καποιια στιγμη, το ιδιο και το αλλο απο την αλλη πλευρα.

Να πεις σε αυτον που το εκανε αυτο να μην ξαναπλησιασει πουλι, πιο ασχετος πεθαινεις.
 
Aυτο ειναι παλιο φτερο και δεν θα εχει αιμα. Εσπασε σε εκεινο το σημειο επειδη ηταν το μοναδικο φτερο που αφησε αυτος που τα εκοψε. Δεν ειχε αντισταση ουτε συνοχη με αλλα φτερα κι ηταν λογικο να σπασει καποιια στιγμη, το ιδιο και το αλλο απο την αλλη πλευρα.

Να πεις σε αυτον που το εκανε αυτο να μην ξαναπλησιασει πουλι, πιο ασχετος πεθαινεις.
Ο μοναδικος ασχετος ιμουν εγω που βιαστικα και το εκανα ετσι το κακομοιρο
 
Εντάξει, κάτσε διάβασε τώρα Βαγγέλη, με αγάπη, ζεστασιά και καλή τροφή θα γίνει παίδαρος. Ας μην κλαίμε για το παρελθόν. Απλά να μαθαίνουμε τι να προσέχουμε στο μέλλον.
Με την σωστή φροντίδα όλα θα πάνε καλά.
 
Εντάξει, κάτσε διάβασε τώρα Βαγγέλη, με αγάπη, ζεστασιά και καλή τροφή θα γίνει παίδαρος. Ας μην κλαίμε για το παρελθόν. Απλά να μαθαίνουμε τι να προσέχουμε στο μέλλον.
Με την σωστή φροντίδα όλα θα πάνε καλά.
Να σε ρωτισο κατι αλλο. Εινε φισιολογικο οτι δεν εχει ωγαλει κανεναν ηχο απο τοτε που τον εχο;(σφιριγμα κελαιδμα)
Τωρα εινε και ιρεμος καθεται απο μονοσ του στο χερι μου.
 
Πόσον καιρό το έχεις; Δεν είναι και πολύ φυσικό. Μήπως είναι κοριτσάκι; Έχουμε δει φωτογραφίες; Αλλά και πάλι κι αυτές βγάζουν φωνές. Η δική μου είναι πολύ φωνακλού. Από κουτσουλιές πως είναι;
 
Πόσον καιρό το έχεις; Δεν είναι και πολύ φυσικό. Μήπως είναι κοριτσάκι; Έχουμε δει φωτογραφίες; Αλλά και πάλι κι αυτές βγάζουν φωνές. Η δική μου είναι πολύ φωνακλού. Από κουτσουλιές πως είναι;
Τοχω περιπου 2 βδομαδες και εινε αγορι.Απο κουτσουλιες μια χαρα
 
Προφανώς είναι πολύ φοβισμένο ακόμα, δεν ξέρω δεν μου έχει τύχει ποτέ. Το αντίθετο, να φωνάζουν ασταμάτητα μου έχει τύχει.
 
Προφανώς είναι πολύ φοβισμένο ακόμα, δεν ξέρω δεν μου έχει τύχει ποτέ. Το αντίθετο, να φωνάζουν ασταμάτητα μου έχει τύχει.
Μα πως γινετε να εινε φοβισμενο και να καθεται απο μονος του σε εμας;
 
Μήπως όλη μέρα κάποιος είναι μαζί του και δεν αισθάνεται την ανάγκη να φωνάξει;
 
Back
Top