Ασθένειες Σποροι στις κουτσουλιες του Budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Τελευταια,3 4 φορες βρηκα σπορο μεσα στις κουτσουλιες του budgie μου. Οι υπολοιπες κουτσουλιες του ειναι κανονικες, επισης ειναι ευδιαθετος,τρωει κανονικα και φαινεται υγιεστατος.Λετε να υπαρχει καποιο προβλημα;
 
Παρακολούθησέ το Ειρήνη μου αφού δεν είναι συνεχές το σύμπτωμα και πρόσεξε και για κάποια άλλα πιθανόν συμπτώματα.
Υπάρχει περίπτωση τα σποράκια να μην είναι μέσα στις κουτσουλιές αλλά οι κουτσουλιές να έπεσαν πάνω σε σποράκια; Κοίταξες λεπτομερώς;
 
Έκανες κάποια αλλαγή πρόσφατα στην τροφή του; Αυτό δείχνει ότι δεν χωνεύει αυτά τα σποράκια. Έχεις δει καθόλου αυτό; kiklos.info/kot-check.html
 
Καμοια απολυτως αλλαγη. Ναι το εχω διαβασει το αρθρο, γι αυτο και ανησυχισα και ανοιξα το θεμα..
 
Αν μπορούσες να πας δείγμα κουτσουλιών σε κτηνίατρο ή κάποιο εργαστήριο θα διαπίστωνες αν συντρέχει λόγος ανησυχίας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Οι κουτσουλιες του budgie μου ηταν παντα πολυ καλες και ενδειξη ενος απολυτος υγιους πτηνου. Τις τελευταιες 2 με 3 βδομαδες ομως, σταματησαν να ειναι τοσο πηκτες. Ο μικρος μου αρχισε να κανει κουτσουλιες απο λιγο εως πολυ νερουλες και μαλιστα μερικες φορες υπηρχαν και σπορια μεσα.. Δεν εχει αλλαξει τιποτα στη διατροφη του, οι συνηθειες του και η συμπεριφορα του ειναι ιδιες με πριν. Τρωει και πινει νερο κανονικα, ειναι κεφατος και δραστηριος. Οι κουτσουλιες του ομως με προβληματιζουν.. Να ανησυχισω;
 
Ειρήνη ένωσα τα θέματά σου γιατί είναι ένα, το ίδιο.
Είχαμε πει αν συνεχιζόταν να κάνεις εξέταση σε δείγμα κουτσουλιών για να σιγουρετούμε. Το σκέφτεσαι να κάνεις κάτι τέτοιο ή δεν θα μπορέσεις;
Προς το παρόν θα έλεγα να βράσεις ελάχιστο ρυζάκι σε ένα μπρίκι και αντί νερού να του δίνεις ρυζόνερο για μερικές μέρες.
Μπορείς να του βάλεις και το ίδιο το ρύζι σε ένα ξεχωριστό μπωλάκι αν και δεν ξέρω αν το φάει.
Έχεις ακολουθήσει κάποια από τις άλλες φυσικές προληπτικές μεθόδους στις ημέρες που μεσολάβησαν; Τσάγια ή κάτι άλλο;
 
Προς το παρον δεν εχω βρει χρονο να τον παω για εξεταση κουτσουλιων, δεν το εχω ψαξει κιολας. Στο διαστημα που μεσολαβησε του εδωσα 2 φορες σκορδονερο. Δεν ηξερα για τσαι, τι ακριβως ειναι;
Εσενα τα συμπτωματα που ανεφερα σου φαινονται ανησυχητικα;Ξερω πως διαγνωση απο μακρια δεν γινεται, αλλα εστω αν εχεις κατι στο μυαλο σου, εχω αγχωθει πολυ..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Του εφτιαξα το ρυζονερο αλλα δεν πολυηπιε.. Διαβασα ξανα το αρθρο και ειδα οτι ανεφερε ως πιθανο αιτιο την μολυνση στον προλοβο ή τους μυκητες ☹ Να του παρω καποιο φαρμακο;
 
Τα φάρμακα Ειρήνη μου, κατασκευάζονται για ν' αντιμετωπίσει το καθένα και μια άλλη ασθένεια. Αν δεν γνωρίζουμε την ασθένεια, ούτε παίρνουμε, ούτε συστήνουμε, ούτε πολύ περισσότερο δίνουμε σε τόσο μικρούς οργανισμούς φάρμακα ανεξέλεγκτα.
Το καλύτερο είναι κάποιος γιατρός να δει το πουλάκι, να κοιτάξει το στόμα του με τα ειδικά του εργαλεία και ίσως να του κάνει εξέταση στις κουτσουλιές ώστε να αποφασίσει τι φάρμακο θα σου προτείνει.
Μην κάνεις το λάθος προς θεού να ρωτήσεις σε petshop και σου δώσουν ό,τι φάρμακο να ναι και το δώσεις στο πουλάκι. Ένα λαθος φάρμακο μπορεί να κάνει μια ασθένεια εκρηκτική.
Συνεχίζει να έχει άπεπτα σποράκια στα κόπρανα; Η γενικότερη κατάστασή του πως είναι; Έχεις στην περιοχή σου γνωστό κτηνίατρο που να έχει σχετικές γνώσεις για πτηνά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Παλι σημερα ειδα σπορο σε κουτσουλια, το θεμα ειναι οτι καθαριζοντας το κλουβι δεν βρισκω τετοιου ειδους κουτσουλιες, παρα μονο οταν βρισκεται εξω απ το κλουβι. Γενικοτερα ειναι δραστηριος και χαρουμενος, δεν δειχνει να εχει καποιο προβλημα.. Εδω κοντα υπαρχει η κτηνιατρος που παω τον σκυλο μου, αλλα δεν εχει γνωσεις πανω στο θεμα των πτηνων,την ειχα ρωτησει παλαιοτερα οταν ειχα προβλημα με ενα καναρινακι μου.
 
Ναι μπορεί να μην έχει γνώσεις αλλά σίγουρα θα συνεργάζεται με κάποιο μικροβιολογικό ζώων ώστε να σου πούμε εμείς πως να συλλέξεις τις κουτσουλιές, να της τις πας να κάνει την εξέταση. Και σίγουρα μετά θα μπορεί να σου εξηγήσει τα αποτελέσματα της εξέτασης, ώστε αν δεν ξέρει εκείνη την δόση του φαρμάκου, γιατί την δραστική ουσία θα την γνωρίζει, κάποιο παιδί εδώ να μπορέσει να σου δώσει συμβουλή για την δοσολογία.
 
Ειρήνη μου εγώ τις κουτσουλιές των κοριτσιών μου τις πήγα στον Δημητριάδη στον Άγιο Δημήτριο! Σε 2 μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα. Το κτηνιατρείο είναι πολύ κοντά στο Metro Mall. Πάρε ένα τηλέφωνο και πήγαινε ένα δείγμα κουτσουλιών να είσαι σίγουρη! 😉 Κοστίζει 30 ευρώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top